РТ: Египатски парламент одобрио распоређивање снага у иностранству како би се обезбедио „западни фронт“ отварајући пут за интервенцију у Либији
Египатски парламент одобрио је распоређивање оружаних снага у иностранству за борбу против "терористичких група" и "криминалних милиција". Тај потез долази усљед поновљених претњи од Каира да ће се отворено умешати у сукоб у Либији.
За распоређивање трупа на „стратешки западни фронт“ у понедељак су парламенгтарци дали зелено светло. Војска би била кориштена за заштиту националне безбедности и борбу против "терористичких група" и "криминалних милиција", наводи се у саопштењу.
Раније током дана, египатски председник Абдел Фатах ел Сиси и његов амерички колега Доналд Трамп су се током телефонског разговора сложили о потреби одржавања примирја у Либији и избегавања ескалације између снага које се тамо боре, наводи се у саопштењу канцеларије председника Египта.
Одобрење парламента није временски ограничило нити је изричито поменуло ниједну земљу, нарочито у којима би снаге могле да буду распоређене. Међутим, ситуација на египатском "западном фронту" - у Либији - у последње време је посебно експлозивна.
Суседна северноафричка држава je у сталном вртлогу рата откако је њен лидер Моамер Гадафи брутално убијен током пуча подржаног од стране НАТО-а 2011. године. Од тада су се појавиле две главне ривалске снаге: Влада националног јединства (ГНА) коју подржава УН у Триполију и Либијска национална армија (ЛНА) са седиштем у Тобруку, на челу са маршалом Калифом Хафтаром.
Док су ЛНА и ГНА месецима у сукобу, ситуација се почела мењати након што је Турска отворено стала на страну ГНА. Анкара је прошле године потписала безбедносне и поморске споразуме са владом са седиштем у Триполију и од тада је подржава снагама и војном техником.
Подршка Турске помогла је ГНА-у да одбаци Хафтарове снаге даље од Триполија, те увелико прошири зону контроле и чак запрети заузимањем стратешког лучког града Сирта. Офанзива ГНА разљутила је стране присталице ЛНА, а египатски председник Ел Сиси је чак размишљао о војној интервенцији како би зауставио напредовање ГНА. Анкара је са своје стране позвала све стране силе да престану да помажу „пучистичком Хафтару“ инсистирајући да подржавају међународно признату владу како би се обезбедио „мир, спокој, безбедност и територијални интегритет“ Либије.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / Amr Abdallah Dalsh / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Крајем маја 2025. године на Телеграм каналу Борбени ефективи објављен је интервју са Русланом Сичевским, припадником украјинских оружаних снага који је постао руски заробљеник у Курској области. Током лета...
Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“
Њу Делхи је спреман да ради на напретку афричког континента, поручио је премијер Индије Нарендра Моди током посете Намибији.
Политика оптужује Русију за подстицање протеста и подривање европског пута Србије кроз кампању против експлоатације литијума.
Наводно се испоручују артиљеријске гранате и ракете ГМЛРС након паузе коју је наложио Пентагон.
Кијев не може истовремено да се демилитаризује и одрекне чланства у НАТО, саопштило је Министарство одбране Француске
Остале новости из рубрике »