РТ: „Баш као пирати“: Сиријски министар каже да САД контролишу већину резерви нафте на североистоку и пљачкају нафту да би уништили економију земље
Сиријски министар за нафту осудио је америчке снаге због понашања "попут пирата" док Вашингтон наставља да пљачка већину нафтног богатства са североистока земље богате ресурсима, где Пентагон подржава курдске наоружане групе.
"Американци и њихови савезници циљају сиријско нафтно богатство и њене танкере баш попут пирата", рекао је за министар за нафту и минералне сировине Басам Томех, додајући да је тај потез осмишљен како би се осакатила сиријска економију, која зависи од прихода од нафте.
Томех је рекао да укупна штета нанета сиријском нафтном сектору због америчке окупације премашује 92 милијарде долара, напомињући да Вашингтон тренутно контролише 90% ресурса сирове нафте у североисточном региону.
Од најмање 2015. године, Пентагон даје директну подршку "Сиријским демократским снагама" (СДФ), фракцијом којом доминирају Курди и која контролише значајну територију на североистоку. И САД саме имају од око 900 војника у земљи, који су највише инкорпорирани у СДФ.
Tribes along the Euphrates River in Syria held a demonstration against US military forces and their allies over their control and theft of Syria’s oil and gas fields https://t.co/5I12ZpjZBH
— Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) March 19, 2021
Иако амерички званичници тврде да је војно присуство у Сирији, које је незаконито према међународном праву, намењено спречавању поновног оживљавања "Исламске државе", бивши председник Доналд Трамп често је искрено говорио о жељама да се уграби нафтно богатство земље.
„Обезбеђујемо нафту, сетите се тога“, рекао је тадашњи председник Трамп у октобру 2019. године.
„Увек сам говорио: `Чувајте нафту`. “Желимо да задржимо нафту. Четрдесет пет милиона долара месечно? Задржите нафту.“
Иако је Трамп у великој мери напустио напоре бившег председника Барака Обаме да свргне сиријског председника Башара Асада, током чијег мандата су упумпане стотине милиона долара у милитантне групе повезане са џихадистима, он је више пута бранио политику окупације нафтних поља.
Иако је администрација Џоа Бајдена наговестила да више неће давати приоритет окупацији сиријских нафтних ресурса, локални медији на арапском језику известили су да су америчке снаге направиле нови аеродром уз нафтно поље АлОмар, где Вашингтон има војну инфраструктуру. Отприлике у исто време, портпарол Пентагона Џон Кирби појаснио је да је Министарству одбране забрањено да сарађује са енергетским компанијама на терену „осим тамо где је то прикладно у складу са одређеним постојећим овлашћењима“, сугеришући да Бајден може наставити с праксом на ограниченој основи. Портпарол коалиције коју предводе САД пуковник Вејн Марото поновио је недавно такав став.
Бајден је до сада показао мало интересовања за повлачење из Сирије, покрећући прошли месец серију ваздушних напада на Сирију, иако су амерички званичници ипак рекли да преиспитују присуство тамошњих трупа.
Деценијски рат узео је огроман данак на нафтном сектору у Сирији. Према извештају "Бритиш петролеума", укупна производња нафте опала је за више од 90% између 2011. и 2019. године, односно са 353.000 барела дневно на само 24.000.
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / Rodi Said / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »