Посланички клубови владајуће коалиције у Црној Гори подржали иницијативу за смену Ђукановића
Све чланице владајуће коалиције у Црној Гори начелно су подржале иницијативу за смену председника Црне Горе Мила Ђукановића, коју је упутила Социјалистичка народна партија (СНП)
У образложењу иницијативе СНП-а наводи се да је 28. августа на Цетињу председник Ђукановић изјавио како није паметно инсистирати на устоличењу митрополита на Цетињу, већ да то треба урадити у неком од других храмова, уз поруку да ће тамо бити већинска Црна Гора и бранити достојанство државе.
„Поставља се питање да ли је позивајући на сукобе на дан устоличења митрополита на Цетињу и најављивањем свог присуства том догађају на директан и груб начин повредио Устав Црне Горе, између осталог и у делу чланова број 6, 7, 8 и 14“, предочено је у иницијативи.
Предсједник клуба посланика ДФ Славен Радуновић саопштио је да ће потписати ту иницијативу.
„Наравно да ћемо потписати. То се не доводи у питање“, казао је Радуновић.
Председник клуба посланика „Црно на бијело“ Милош Конатар казао је да су и они за ову иницијативу јер је у изазовним данима, у којима се подстичу поделе међу грађанима, задатак председника свих грађана био да тензије смирује, а не да долива уље на ватру.
„Ђукановић је не само тим поводом, него и свим својим досадашњим деловањем у протеклих 30 година на политичкој сцени заслужио опозив из политичког живота Црне Горе. Иницијатива колега из СНП и њено образложење нису спорни и свакако да ће имати подршку нашег посланичког клуба. Та иницијатива је раније долазила и од неких других колега из опозиције, али оно што јесте проблем јесу реформе које нису окончане у Уставном суду, који је крајња инстанца за разрешавање председника државе“, истакао је Конатар.
Председник клуба посланика ПзП Бранко Радуловић рекао је да су већ потписали ову иницијативу.
Посланик Демократске Црне Горе Драган Kраповић казао је да ће потписати иницијативу за покретање смене предсједника државе Мила Ђукановића. Он сматра да та иницијатива треба да буде допуњена догађајима и изјавама са Цетиња, или да се поднесе и друга иницијатива.
„Ђукановић је прекршио члан 161 Кривичног законика Црне Горе организујући и позивајући на спречавање верског обреда, што је оперативно у дело спроводио његов саветник за безбедност Веселин Вељовић. Сви ови догађаји и изјаве су се десили након што је СНП поднео иницијативу за смену Ђукановића. Без обзира што је једна иницијатива већ поднета, ваљда није забрањено да евентуално буде и друга“, рекао је Краповић.
По Уставу Црне Горе, мандат председника те државе престаје истеком времена на које је биран, оставком, ако је трајно спречен да врши дужност председника или разрешењем. Процедуру разрешења шефа државе због кршења Устава може покренути Скупштина, на предлог најмање 25 посланика, али Уставни суд утврђује да ли је било кршења. Предлог за покретање поступка Скупштина доставља председнику Црне Горе на изјашњење.
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости / Алексей Витвицкий/ vostok.rs
- Повезане теме
- ЦрнаГора
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Посета Председника Србије Александра Вучића Украјини изазвала је огромну количину спорова и различитих тумачења. Још сасвим недавно словио је као пријатељ Русије, учесник Војне параде посвећене 80-годишњици Победе у...
Географија Русије значи да ће њени суседи увек морати да гледају преко рамена
Русија је успела да се избори са западним санкцијама, признао је председник САД
Турнир је окупио рекордни број учесника. 24 екипе из 9 региона (Тјумењ, Чељабинск, Угаљ, Саратов, Магнитогорск, Перм, Нижњи Тагил, Свердловска област и представници свих руских клубова из Јекатеринбурга) изашли...
Како је шеф србског безбедносног сектора предао Американцима поверљива службена документа и саставио прву читуљу србско-руским односима.
Стање на Краматорском правцу на крају дана, 2. јул 2025. године
Остале новости из рубрике »