Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?
„Стварно сам мислио да је неко убацио јефтине научнофантастичне звучне ефекте... вау“
Ово је најчешћи коментар који се појављује када се негде на интернету појави снимак „Пуцање бајкалског леда“. Најдубље језеро на свету производи заиста забрињавајуће звуке док се покрива ледом, али они немају никакве везе са звуцима пуцања леда, пише Russia beyond.

Getty Images
„Мислио сам да је стварно чудно да људи коментаришу ове звуке када су они очигледно лажни Lolol Нисам имао појма да је то реалан звук пуцања леда!“ – пише један од корисника Редита.
Послушајте сами. То заиста више подсећа на звуке ласера него да пуцање леда под ногама:
Овај снимак је направио локални фотограф Алексеј Колганов. У фебруару ове године он се прошетао преко леденог покривача на малим скијама и снимио како пуца лед под његовим ногама (да, призор је прилично узнемиравајући!)„Обичан туриста, који први пут угледа бајкалски лед, плаши се управо тога: дубине под провидним леденим покривачем и неочекиваног, космичког звучања леда. А на овом снимку се виде и пукотине“, записао је тада Колганов.
За лист Siberian Times објаснио је да је успорио снимак и појачао звуке, јер је тешко уловити тај карактеристичан звук помоћу микрофона на камери.
Али зато се на кристално глаткој површини леда одлично виде дугачке пукотине и чиста вода под леденим стаклом: ово је најчистије слатководно језеро на свету и зато се тако провиди кроз ледену површину. Калганов је објаснио да је лед по којем је ишао био дебео око пола метра и да појављивање пукотина зато није тако страшно.

Getty Images
Многи стручњаци долазе овамо током зиме како би видели бајкалско чудо: неколико десетина врста леда, од вертикалних беличастих пукотина до оштрих ледених спрудова и великог броја залеђених балончића.
А сада се враћамо на тему космичког звука који се чини тако нереалан. Назив ове физичке појаве је акустичка дисперзија. Звук, који подсећа на пуцање из ласерског оружја настаје када неке фреквенције звука кроз средину пролазе брже од других. Када звук пролази кроз ваздух, његове фреквенције се по правилу крећу једнаком брзином и истовремено стижу до људског уха. Али кроз чврсту средину звучни талас пролази другачије: високе и ниске фреквенције се одвајају. Зато се високи и ниски тонови чују одвојено. То је акустичка дисперзија.
Лед има особину да се шири и скупља, због чега долази до пуцања, при чему настају вибрације (на то утиче и сеизмичка активност). Ова вибрација неравномерно пролази кроз лед и тако се чује необично „пију-пију“.

Getty Images
Јекатерина Синељшчикова, Russia beyond
- Извор
- Танјуг
- фото: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- занимљивости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Турнир је окупио рекордни број учесника. 24 екипе из 9 региона (Тјумењ, Чељабинск, Угаљ, Саратов, Магнитогорск, Перм, Нижњи Тагил, Свердловска област и представници свих руских клубова из Јекатеринбурга) изашли...
Како је шеф србског безбедносног сектора предао Американцима поверљива службена документа и саставио прву читуљу србско-руским односима.
Стање на Краматорском правцу на крају дана, 2. јул 2025. године
Вишегодишња операција, како се наводи, није дала никакве доказе, а осумњичени двоструки агент је на крају напустио службу.
Студенти су објавили да су све њихове колеге које се терете за кривична дела против уставног уређења пуштене да се бране са слободе. Више јавно тужилаштво у Београду најављује...
Тадашњи командант Првог крајишког корпуса Војске СР БиХ генерал Момир Талић издао је средином јуна 1992. потпуковнику Новици Симићу, тадашњем начелнику Штаба Прве оклопне бригаде и команданту Тактичке групе...
Остале новости из рубрике »