BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ревизија историје: Модни тренд или пут ка новом конфликту?

Ревизија историје: Модни тренд или пут ка новом конфликту?
11.05.2022. год.

Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих по својој природи, појава и догађаја. С једне стране два светска рата и "хладни" рат, хиљаду државних преврата, револуција за ослобођење држава колонијалног света, а са друге стране брзи напредак науке, технике, уметности и невиђени економски раст. Али ипак у безброј вишеразмерних процеса протеклог XX и овог XXI века, посебно место заузима Други светски рат и победа над нацизмом и фашизмом, чију одлучујућу улогу је имао Совјетски Савез и његови савезници. Управо она, Победа маја 1945.године, обезбедила је будућност човечанству и открила нове могућности за његово развиће.

За Победу над нацизмом, човечанство је платило не малу цену - више од 55 милиона људских живота, и то не рачунајући рањене и оне који су задобили повреде, и такође разрушена инфраструктура. Али сама страшна судбина пала је на Совјетски Савез, који је током ратних година изгубио 26,6 милиона својих кћерки и синова, од којих је 14 милиона погинуло у жестоким условима периода окупације западних региона СССР-а од стране нацистичке Немачке, а такође не мање 30% националног богатства. Али совјетски народ није клонуо и изгнавши врага са своје територије, није успео да се опорави од тешких губитака рата (1944-1945), помогавши народима Европе да се избаве од нацистичког јарма и започне обнову разрушене земље.

Међутим, с обзиром на неизвесну смену генерација, одлазак ратних ветерана, логораша, грађани окупирани од нацистичких земаља - носиоци истините историјске памети, брзе промене баланса сила на граници XX-XXI века, глобализација и нова парадигма друштвено економског развоја коју је човечанству наметнуо Запад, пракса ревизије и прекрајање историје Другог светског рата постала је широко распрострањена. У последњој декади све више је активно у међународном и информационом простору да се убацује слободно тумачење историјских чињеница (испада да је СССР напао на нацистичку Немачку!), искривљују се подаци о страшним злочинима нацизма (концентрациони логори "Освенцим", "Бухенваљд" и други били су тешке колоније!), решења Нинбершког процеса (испада да су команде РСХА и Вермахта, само обични војници који испуњавају нечија наређења, они нису преступници, већ жртве околности!), а Совјетски Савез се изједначе са нацистичком Немачком и сматрају га одговорним за подстрекивање и последице Другог светског рата. И, све то се ради негледајући на светско признање положаја Међународног Војног трибунала у Нирнбергу, сагласно с тим, да убиства и истребљења цивилног становништва, која су се десила до и за време рата, сматрају се злочинима против човечности и немају застарелост!

У таквом случају, није ли време да УН, ОБСЕ, савет Европе, друге међународне организације са ауторитетом, а такође такве земље као Аустрија, Белгија, Мађарска, Луксембург, Чешка, Француска, ФРГ, Швајцарска и Израел, чија законодавства предвиђају правну одговорност за негирање злочина нацистичке Немачке и њених сателита, престати стидљиво, зарад тренутног профита и лицемерног евроатланског јединства, игнорисати чињенице грубог извртања историје Другог светског рата и спречити извртање најтрагичнијих страница? Јавно манифестовање на граници векова, развој и жеља присталица униполарног света, која је у последње време широко развијена, да неутралишу улогу Совјетског Савеза у победи у Другом светском рату, изолујући његовог наследника - Русију на међународној арени и превести Русију из категорије земље победнице у категорију државе агресора, следећи циљ није само уништење историјске памети, већ и обнова нових форми нацизма и фашизма у државним и националним размерама. Међутим, треба имати на уму да немарно руковање резултатима Другог светског рата, свесно формирање искривљених слика прошлости и трансформација политичких сећања, који су и даље универзална платформа за међудржавни и међуетнички дијалог, могу створити нове још веће разарајуће конфликте.

И, зато, човечанству, посебно САД-у и земљама Европе, потребно је да се одлуче шта ће да изаберу у XXI веку - продужетак безчовечне праксе крвавих револуција и бесконачну серију ратова или мирну коезистенцију и постепено развиће цивилизације човека са свом разноликошћу својих култура, етничких група, религија и погледа на свет.

Андреј Владимирович


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА