Русија и Кина: Немачког држављанина Кристијана Шмита не сматрамо високим представником за БиХ
Стални представник Руске Федерације при УН Василиј Небензја рекао је да Савет безбједности УН не може сматрати њемачког дипломату Кристијана Шмита високим представником у Босни и Херцеговини (БиХ), јер његова кандидатура није прошла потребно одобрење.
„Желимо да истакнемо да је босански проблем на дневном реду Савета у смислу Поглавља 7 Повеље УН-а. Већ четврт века постоји пракса одобравања високих представника. Утолико су циничнији покушаји да се то заобиђе када овакве деструктивне иницијативе за Босну и Херцеговину долазе од држава које себе сматрају чуварима традиције јуриспруденције и међународног права. Желимо да истакнемо да господин Шмит нема право да говори о у име међународне заједнице и да шаље Савету безбедности документе било које врсте“, нагласио је Небензја, преноси ТАСС.
„Тако доживљавамо његово учешће овде данас“, додао је Небензја.
Став Русије подржао је заменик сталног представника Кине при УН Даи Бинг, те додао: „С обзиром на то да именовање господина Шмита није одобрио Савет безбедности, сматрамо да он не може да делује у Савету као високи представник.“
Традиционално, именовање се обавља након одобрења кандидата у Савету безбедности УН, али овога пута то није било могуће учинити. Русија, која је чланица Савета, успротивила се таквој одлуци успротивила.
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости / Григорий Сысоев/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Крајем маја 2025. године на Телеграм каналу Борбени ефективи објављен је интервју са Русланом Сичевским, припадником украјинских оружаних снага који је постао руски заробљеник у Курској области. Током лета...
Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“
Њу Делхи је спреман да ради на напретку афричког континента, поручио је премијер Индије Нарендра Моди током посете Намибији.
Политика оптужује Русију за подстицање протеста и подривање европског пута Србије кроз кампању против експлоатације литијума.
Наводно се испоручују артиљеријске гранате и ракете ГМЛРС након паузе коју је наложио Пентагон.
Кијев не може истовремено да се демилитаризује и одрекне чланства у НАТО, саопштило је Министарство одбране Француске
Остале новости из рубрике »