Оружје које Вашингтон и његови савезници у Европи и шире шаљу Кијеву вероватно ће завршити на глобалном црном тржишту, изјавио је генерални секретар Интерпола Јурген Сток. Различите криминалне групе већ имају око на ово оружје, рекао је званичник.
Сток је позвао земље чланице Интерпола да активно сарађују у праћењу оружја испорученог Украјини, додајући да они који испоручују оружје треба да играју главну улогу у овим напорима. Шеф Интерпола је такође рекао да очекује да ће "талас" не само пешадијског, већ и тешког наоружања преплавити међународно црно тржиште чим се оконча сукоб између Москве и Кијева.
„Када пушке утихну, доћи ће илегално оружје. То знамо из многих других театара сукоба. Злочинци су чак и сада, док говоримо, фокусирани на њега“, рекао је он, додајући да ће криминалне групе покушати да „искористе ове хаотичне ситуације“ како би се дочепале наоружања које „користи војска, укључујући тешко наоружање“.
„Ниједна земља или регион не може да се носи са тим у изолацији јер ове групе делују на глобалном нивоу“, упозорио је Сток. Шеф Интерпола је такође рекао да би Европа могла видети огроман прилив илегалног оружја. Затим је позвао на успостављање система „прати и трагај“ за оружје послато у Украјину, додајући да су „у контакту са земљама чланицама како би их охрабрили да користе ове механизме“.
На питање о потенцијалној умешаности Интерпола у истрагу о наводним избегавањима санкција и „прању новца“ руских бизнисмена који су на Западу санкционисани, Сток је рекао да његова организација нити истражује таква питања нити учествује у истрагама о наводним ратним злочинима у Украјини, будући да њен мандат захтева да задржи „строгу неутралност“ и избегава било какве „политичке“ активности.
„Наши канали комуникације остају отворени [за земље чланице] за размену информација о ратним злочинима. Али ми не истражујемо ратне злочине, Интерпол нема истражна овлашћења“, рекао је он.
САД, заједно са савезницима попут Немачке и Велике Британије, стално снабдевају Украјину оружјем од почетка њеног сукоба са Русијом крајем фебруара. Већина оружја се састоји од пешадијског наоружања и преносних противоклопних и противваздушних система, заједно са муницијом.
У среду су САД саопштиле да ће Украјини продати борбене беспилотне летелице МК-1Ц "Греј игл" које могу да носе до осам пројектила "Хелфајер". Министарство одбране Словачке је саопштило истог дана да ће Кијеву испоручити самоходне хаубице. Велика Британија је раније саопштила да разматра наоружавање Украјине вишецевним ракетним системима америчке производње, али им је прво потребно одобрење Вашингтона.
Стално снабдевање оружјем изазвало је неке органе за спровођење закона да изразе забринутост за судбину овог оружја. Крајем маја, Еуропол – агенција за спровођење закона Европске уније – саопштила је немачким медијима да би оружје испоручено Украјини могло да заврши у рукама криминалаца. Шеф агенције, Кетрин Де Бол, упоредила је садашњу ситуацију у Украјини са ситуацијом на Балкану пре 30 година, када је Балкански рат довео до масовног прилива оружја на црно тржиште.
„Оружје из тог рата и данас користе криминалне групе“, рекла је она.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti