BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Многе земље ЕУ у директном рату са Русијом - Србија

РТ: Многе земље ЕУ у директном рату са Русијом - Србија
25.06.2022. год.
Европљани шаљу оружје Украјини и љути се што Србија „није у њиховим ципелама“, навео је председник Александар Вучић

Многе државе ЕУ су у "директном рату" са Русијом и "љуте" су на Београд што је одбио да пристане на санкције, изјавио је председник Србије Александар Вучић.

На конференцији за новинаре два дана након што је присуствовао састанку 27 лидера ЕУ и шест шефова влада са Западног Балкана, Вучић је рекао да Балкан „тај дан није био важан“ за ЕУ, јер је блок „потпуно у рату са Русија“ и да је њен приоритет био да се Украјини и Молдавији обезбеди статус кандидата за чланство у ЕУ.

„Виктор Орбан је рекао да су Србија и Црна Гора у економском смислу много спремније да буду део ЕУ него неке друге земље. Али, кога брига?" приметио је Вучић.

Он је објаснио да је Србија сада у тешком положају због притиска да се придружи чланицама ЕУ у увођењу санкција Русији. Председник је нагласио да је свестан „колико су многи од њих љути” због овог питања.

„Многе земље ЕУ су у директном рату против Русије. У Украјину шаљу хаубице, авионе, С-300, а шта мислите како ће према нама? Они нису у нашим ципелама као што ми нисмо у њиховим и зато је наш положај изузетно тежак. Хоће ли бити лакше? Па неће“, рекао је Вучић.

Он је, међутим, обећао да ће Србија наставити да иде европским путем јер „у политици мора постојати рационалан и прагматичан приступ који води рачуна о интересима”.

Он је напоменуо да у Србији 300.000 људи ради директно, а 500.000 индиректно за стране компаније, од којих је две трећине из ЕУ.

„Ако не разумете колико нам је ЕУ важна, ја то не могу да променим“, рекао је он, тврдећи да Запад не цени колико је важно да се Србија уздржи од антируских санкција и да одржава добре односе и са Русијом и са Кином.

Говорећи о економској ситуацији у Европи, Вучић је дао суморну прогнозу, рекавши да ако се сукоб у Донбасу не заврши примирјем, свет ће се суочити са „горим светским ратом од претходног”.

„То каже један мали човек са Балкана. Надам се да ће кренути у мировне преговоре, иначе ћемо сви отићи“, додао је он.

У четвртак, када су Украјина и Молдавија добиле статус кандидата за чланство у ЕУ, србски министар унутрашњих послова Александар Вулин рекао је да војни сукоб са Русијом изгледа као услов за брзо приступање Европској унији.

Истичући да Украјина не испуњава стандарде који се „тако пажљиво примењују на балканске земље“, министар је рекао да је „учешће Кијева у рату било довољно за почетак преговора“ о чланству у ЕУ. Он је додао да ако је ратовање са неким једини начин да се убрза пријем Србије у ЕУ, онда "не вреди".

Раније овог месеца министар унутрашњих послова рекао је да његова земља није заинтересована да умањи своју „близину и сарадњу“ са Москвом и да покушавајући да примора Београд да уведе санкције Русији, Запад једноставно настоји да се „аболира“ од сопствених злочина. Његове изјаве уследиле су убрзо након што је немачки канцелар Олаф Шолц позвао Србију да следи вођство ЕУ у санкционисању Русији и да призна отцепљену покрајину Косово као независну државу ако се нада придруживању блоку.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © AP / Olivier Matthys / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА