BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Зеленски одбија мировне преговоре

РТ: Зеленски одбија мировне преговоре
23.07.2022. год.
Украјински председник тврди да Русија неће стати док не буде „разбијена“
Украјински председник Владимир Зеленски, објашњавајући разлоге за одбијање његове земље да преговара са Москвом, упоредио је Русију са незаситном „уљешуром који не разуме језик дипломатије.

У интервјуу за Вол стрит журнал, Зеленски је одговорио на недавне примедбе руског председника Владимира Путина, који је раније ове недеље рекао да су Русија и Украјина могле да окончају сукоб у марту да се Кијев није повукао из преговора.

Назвавши ову изјаву „потпуним делиријумом“, украјински председник је рекао да је, пре руске специјалне операције, дуго покушавао да разговара са Путином, али да он није одговорио.

„Дошао је овде без разговора, убио људе, раселио 12 милиона, а сада Украјина не жели да преговара. Они само убијају људе, руше градове, улазе у њих, а онда кажу: 'Хајде да преговарамо'. Са ким могу да разговарају? Са камењем? Прекривени су крвљу, а ову крв је немогуће опрати. Нећемо им дозволити да то исперу“, рекао је Зеленски.

Сада, пет месеци након почетка војног сукоба, Украјинци верују да све територије земље морају бити „ослобођене“ пре него што се преговори наставе, према његовим речима. Зеленски је истакао да би више волео да „деокупацију“ спроведе на невојни начин, али, по његовом мишљењу, Русија неће ништа разумети док је не „разбије фацу“.

Он верује да постоји још један разлог зашто разговори више немају смисла. Русија никада неће престати да заузима украјинске територије, устврдио је он.

„То је уљешура која је прогутала два региона и сада каже: Замрзните сукоб. Онда ће се одморити и за две-три године заузети још два региона и поново рећи: Замрзните сукоб. И то ће ићи све даље и даље. Сто посто“, рекао је Зеленски.

У међувремену, Путин је рекао да су још у марту Москва и Кијев „заправо постигли споразум, а једино што је преостало је да га потпишу“.

„Да би се створили такви услови, наше трупе су се повукле из централне Украјине, из Кијева, али су кијевске власти одбиле да спроведу ове споразуме“ и немају жељу да то раде ни сада, додао је руски председник.

Москва и Кијев започели су мировне преговоре четири дана након почетка руске војне операције у Украјини крајем фебруара. Стране су одржале неколико рунди преговора у Белорусији, а затим су настављени путем видео линка. Крајем марта делегације Русије и Украјине поново су се састале, у Истанбулу. Од тада су, међутим, преговори потпуно заустављени.

Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били  су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.

Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.


Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © AP / Ukrainian Presidential Press Office / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА