Влада у Дамаску требало би да поново успостави владавину закона на целој територији Сирије, окончавши присуство страних оружаних група и терориста, рекли су у понедељак министри спољних послова Сирије, Саудијске Арабије, Јордана, Египта и Ирака после састанка у Аману. .
Јордан је био домаћин састанка, првог такве врсте откако је чланство Сирије у Арапској лиги суспендовано 2011. Пре мултилатералног састанка, сиријски министар иностраних послова Фаисал Мекдад састао се са својим јорданским колегом Ајманом Сафадијем како би разговарали о избеглицама, безбедности граница и „питањима воде ”, према Аману.
У заједничкој изјави коју су дистрибуирале државне новинске агенције, пет министара је позвало на „прекид присуства терористичких организација“ као и „наоружаних група“ на територији Сирије и „неутралисање њихове способности да угрозе регионалну и међународну безбедност“. Они су такође обећали да ће „подржати Сирију и њене институције да успоставе контролу над свом територијом и наметну владавину закона“.
Саудијска Арабија, Египат, Јордан и Ирак обећали су да ће успоставити везе са сиријским војним и безбедносним институцијама како би се „позабавили безбедносним изазовима“. Пет министара је такође позвало на заустављање „страног мешања у унутрашње послове Сирије“. У њиховој заједничкој декларацији се такође позива на формирање техничких тимова стручњака који би пратили самит и спроводили практичне мере за решавање сукоба у Сирији.
Састанак у Аману долази само неколико недеља након што је Мекдад посетио Саудијску Арабију и добио подршку краљевства за територијални интегритет Сирије. Тренутно, милитанти које подржава Турска контролишу делове северне Сирије, док је североисток под контролом курдских милиција које подржавају САД. Неколико стотина америчких војника је такође у Сирији, контролишу већину нафтних бушотина у земљи.
Милитанти које подржавају Саудијска Арабија и САД покренули су устанак против сиријског председника Башара Асада 2011. Уз помоћ Русије и Ирана, влада у Дамаску је на крају победила над прикупљањем побуњеника, укључујући терористе повезане са Ал-Каидом и Исламском државом (ИСИЛ) . Док су суседи Сирије и регионалне силе последњих месеци кренуле да побољшају односе са Дамаском, САД нису промениле своју политику „промене режима“.