BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Немачка индустрија „се сели у иностранство“ – Билд

Немачка индустрија „се сели у иностранство“ – Билд
11.02.2024. год.
Све већи број произвођача премешта пословање ван земље, упозорава индустријски лоби


Сваки трећи немачки произвођач размишља о пресељењу производње у друге земље због економских проблема, што је дупло више од броја забележених 2022. године, известио је у суботу Билд, позивајући се на Зигфрида Русвурма, шефа Федерације немачке индустрије (БДИ).


Према извештају, међу последњим фирмама које планирају да се преселе је произвођач кућних апарата Миеле, који планира да отпусти 2.000 радних места у Немачкој и да пресели 700 радних места на своју локацију у Пољској. Произвођач грејања Виесман је већ преселио 3.000 радних места у Пољску.

Фолксваген је прошле године саопштио да ће изградити нову фабрику батерија у САД, а БАСФ је најавио планове да уложи 10 милијарди евра у фабрику петрохемије у Кини због отпуштања радних места у њеном седишту у Немачкој. Француски произвођач челичних цеви Валоурец затворио је производњу у Немачкој у септембру прошле године, док су произвођач гума Мишелин и његов амерички ривал Гудјир рекли да ће затворити и своје немачке фабрике до краја 2025.

Русвурм тврди да је све већи број компанија пријавио да је њихово „стрпљење са Немачком при крају“. Према његовим речима, успоравање привредног раста и високе стопе инфлације, посебно у енергетици, резултирале су мањим инвестицијама, а Берлину недостаје стратегија да преокрене ситуацију. То заузврат доводи до постепеног пада производње, изјавио је он, и док постојеће производне линије могу наставити да раде неко време, „нове се више не граде у Немачкој“.

Многе компаније истичу високе цене енергената, које су скочиле након што је Немачка изгубила приступ руском природном гасу 2022. године, као један од главних узрока својих проблема. Ово је погоршано одлуком Берлина да поступно укине нуклеарну енергију и угаљ и пређе на обновљиве изворе, што је, према Русвурму, ставило произвођаче који раде у Немачкој у значајно неповољнији положај у поређењу са другим индустријализованим земљама.

„Нико данас не може са сигурношћу да каже како ће наше снабдевање енергијом изгледати за седам година, и зато нико не може да каже колико ће тада бити високе цене енергената у Немачкој. За компаније које морају да доносе инвестиционе одлуке, то је апсолутно токсично“, изјавио је он у интервјуу за Фајненшел тајмс раније ове недеље, додајући да влада прави грешке у погледу своје енергетске политике са својом амбициозном климатском агендом, која има за циљ да постигне неутралност угљеника до 2045. и пребаци 80% излазне енергије на енергију ветра и сунца до 2030. године.

„Компаније кажу да им је све теже да раде било какво дугорочно планирање. Имају велике сумње у наставак улагања у Немачку под овим условима. Услови су бољи другде. И они иду у иностранство“, изјавио је Русвурм.


Извор: РТ (Ф)


  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Getty Images / timandtim/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев не може истовремено да се демилитаризује и одрекне чланства у НАТО, саопштило је Министарство одбране Француске


Русији је добро познат такав стил америчког председника, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.

Припадници СРХЦ су 8. јула, на захтев Окружног штаба Топличког округа, учествовали на гашењу више пожара на отвореном простору на територији општине Куршумлија. Ангажовано је три возила са пумпама...


Преносимо саопштење удружења Хаџи Продан, које се бави заштитом тог локалитета(кад државне институције то не раде):

Комесарка за проширење Европске уније Марта Кос се распитивала зашто нема обележја ЕУ, а међу разлозима Русија и НАТО бомбардовање


Званичници закључили да нема доказа за даљу истрагу и тврде да „листа клијената“ не постоји


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА