Немачки политичар позива на пакт о ненападању с Москвом
Гувернер немачке покрајине Тирингије, Бодо Рамелов, предложио је стварање новог паневропског безбедносног „поретка“ који би укључивао Русију.
У интервјуу за Функе Медиа групу објављеном у недељу, левичарски политичар је предложио да све европске нације уђу у такав савез и помогну у реорганизацији безбедносне архитектуре у региону.
„Све учеснице државе морају да закључе пакт о ненападању и формирају заједницу одбране која се фокусира на решавање сукоба на европском континенту“, изјавио је Рамелов.
Он је навео да се његов предлог не треба посматрати као усмерен против НАТО-а, који сматра Русију претњом, већ као корак ка реорганизацији европске одбране.
„Морамо коначно размишљати о Европи као целини, а Русија је део тога“, изјавио је гувернер.
Рамелов је признао да би промене које предлаже било тешко остварити у блиској будућности. Иако је наизглед пружио маслинову гранчицу Москви, критиковао је руског председника Владимира Путина као „диктатора“ и руску владу као „апарат репресије“, и позвао Запад да „подржи оне који желе промене у Русији“. Такође је упозорио на „тињајуће сукобе које Путин може распламсати“, као што су територијални спорови у Молдавији и Грузији.
Рамелове критике на рачун руског лидера биле су у складу са изјавама бројних западних политичара, који су тврдили да ако Русија победи у сукобу у Украјини, Путин би могао напасти друге европске земље.
Русија је више пута одбацивала таква упозорења, а портпарол Кремља Дмитриј Песков назвао их је неоснованим „страшилима“. Путин је давао сличне изјаве, одбацујући приче о „руској претњи“ као „бесмислице“ и пропаганду влада које желе да уплаше Европљане „да би из њих извукли додатне трошкове“. Такође је изјавио да је један од циљева тренутне московске војне операције против Украјине осигурање безбедности Русије у светлу претње коју представља ширење НАТО-а према њеним границама.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је крајем јула да, упркос ставу Запада о сукобу у Украјини и санкцијама које је увео Москви у последње две године, Русија остаје отворена за дијалог и сарадњу са западним земљама, укључујући и питања безбедности. Међутим, сваки такав дијалог треба да се заснива на „равноправности и пуном поштовању“ свих партнера.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images / picture alliance/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Кривичне истраге против технолошких гиганата само ће нашкодити француској економији, тврди Павел Дуров
Премијер Никол Пашињан 8. јула објавио да стати на чело покрета против руководства Јерменске апостолске цркве. Оштро је говорио о свештенству, наводећи да је „кућа Исуса Христа окупирана од...
Вашингтон и Брисел воде спор око повећања царина од фебруара
О везама украјинске службе безбедности са ЦИА
Крајем маја 2025. године на Телеграм каналу Борбени ефективи објављен је интервју са Русланом Сичевским, припадником украјинских оружаних снага који је постао руски заробљеник у Курској области. Током лета...
Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“
Остале новости из рубрике »