Премијерка Бангладеша поднела оставку и побегла из земље док су демонстранти упали у палату
Премијерка Бангладеша Шеик Хасина напустила је земљу у понедељак војним хеликоптером, након чега је начелник армије Јужне Азије најавио формирање прелазне владе.
Овај развој догађаја долази након недеља насилних протеста који су захватили земљу и наводно резултирали стотинама смртних случајева јер су се демонстранти сукобљавали са полицијом. У понедељак су демонстранти упали у премијерску палату у главном граду Даки, захтевајући Хасинину оставку.
На хитној конференцији за штампу, начелник армије Бангладеша Вакер-уз-Заман је најавио да је Хасина поднела оставку и да ће сада бити формирана нова прелазна влада која ће управљати земљом. Позвао је демонстранте да се разиђу и оду кући, тражећи од грађана да задрже поверење у војску, која ће радити на враћању мира.
Заман је обећао да ће све смртне случајеве који су се догодили током последњих недеља насилних протеста бити истражени и затражио од демонстраната да "дају мало времена" армији да пронађе решење за кризу.
Он је такође изјавио да су представници свих главних политичких партија у земљи позвани да сарађују у формирању прелазне владе и да су већ у преговорима са армијом.
Начелник армије додао је да нема потребе за полицијским часом или ванредним стањем у земљи и изјавио да је наредио армији да не употребљава силу, те је затражио од демонстраната да помогну у враћању мира.
Вест о Хасининој оставци изгледа да је позитивно одјекнула међу демонстрантима, који су се могли видети како славе на улицама након Заманове најаве.
Међутим, група Студенти против дискриминације, која је предводила анти-владине протесте, одговорила је на изјаву начелника армије саопштењем да ће одбацити војну владавину. Група је инсистирала на томе да власт мора бити предата "револуционарним студентима и грађанима" и да било који други сценарио "неће бити прихваћен".
Координатори групе захтевали су у објави на Фејсбуку да сви "невини људи" и "политички затвореници" морају бити пуштени на слободу до краја дана. Такође су навели да ће Хасинина влада и "фашистички систем" бити укинути и да ће бити изграђен "нови Бангладеш и политички поредак".
"Нико неће напустити улице без постизања коначне победе," навела је група.
Студентски протести су почели прошле године након што је Врховни суд Бангладеша увео контроверзну квоту за запошљавање у државним службама, која је фаворизовала децу ратних ветерана. Хасинина влада је одговорила на протесте увођењем полицијског часа широм земље, наређивањем блокаде мобилног интернета широм земље, затварањем универзитета и коришћењем војске и полиције за разбијање демонстраната.
Током наредних недеља, неколико стотина људи, углавном студената, наводно је изгубило живот у сукобима између демонстраната, полиције и про-владиних активиста, док су хиљаде ухапшене.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: РТ / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Кривичне истраге против технолошких гиганата само ће нашкодити француској економији, тврди Павел Дуров
Премијер Никол Пашињан 8. јула објавио да стати на чело покрета против руководства Јерменске апостолске цркве. Оштро је говорио о свештенству, наводећи да је „кућа Исуса Христа окупирана од...
Вашингтон и Брисел воде спор око повећања царина од фебруара
О везама украјинске службе безбедности са ЦИА
Крајем маја 2025. године на Телеграм каналу Борбени ефективи објављен је интервју са Русланом Сичевским, припадником украјинских оружаних снага који је постао руски заробљеник у Курској области. Током лета...
Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“
Остале новости из рубрике »