BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија се повлачи из пројекта Међународне космичке станице од 2025. године

Русија се повлачи из пројекта Међународне космичке станице од 2025. године
18.04.2021. год.

Русија ће се повући из пројекта Међународне космичке станице (МКС) за четири године, саопштио потпредседник владе Јуриј Борисов у за ТВ канал „Русија 1“.


Одлука је донета на састанку са председником 12. априла, на Дан космонаутике.


Руска космичка агенција "Роскосмос" је саопштила да су модули МКС-а исцрпили свој радни век.

„Имамо радни период на станици договорен са нашим партнерима на МКС-у  до 2024. године. Након овог периода, одлука ће бити донета на основу техничког стања модула станице, који су у основи исцрпели свој век трајања, као и наших планова за размештање националне орбиталне станице нове генерације“, саопштила је прес служба "Роскосмоса", преносе РИА Новости.

Русија ће наставити радове на својој станици. Шеф Руске академије наука Александар Сергејев је на састанку президијума академије рекао да почетак финансирања пројекта очекује након 2025. године.

Пре тога, потребу за стварањем нове станице због техничких проблема на руском сегменту МКС-а саопштио је директор лета Владимир Соловљев. Тамо су пронађене пукотине кроз које излази ваздух. Они су запечаћени, али мало цурење се наставља.
После 2025. године Солољев је предвидео ланчане проблеме на сегмендима МКС-а.

У октобру је Солољев открио изглед нове руске орбиталне станице. Планирано је да садржи најмање пет модула. Станица је дизајнирана са отвореном архитектуром и неограниченим животним веком. Развој врши ракетно-космика корпорација "Енергија".

Пројекат МКС-а укључује 15 чланова, од којих је пет главних: Русија, САД, Канада, Јапан и Европска космичка агенција. Изградња станице започета је 1998. године, а прва стална експедиција започела је са радом 2000. године.

Према подацима компаније "Енергија", оператора руског сегмента станице, укупни трошкови изградње и управљања МКС-ом на крају 2016. процењени су на 121,6 милијарди долара. Русија је за пројекат платила мање од десет одсто укупног износа, али је према међународним уговорима добила приступ коришћењу око трећине својих ресурса. Годишњи трошкови одржавања станице су до пет милијарди долара годишње. У почетку је било планирано да станица ради до 2015. године, а затим је два пута продужен период њеног рада: до 2020. и 2024. године.

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Роскосмос/Сергей Кудь-Сверчков/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Технолошки тајкун је наводно страховао да би успех Кијева могао подстаћи Москву на нуклеарни одговор, тврде извори


Данас је објављено да су јединице групације „Восток“ ослободиле два насељена места у југозападном делу ДНР.


Србски министар и функционер СНС, обећао увођење санкција Русији и велике компромисе са Kosovom

  Куповина из удобности дома некада је деловала као луксуз резервисан за будућност. Дана


  Савремено грађевинарство више не подразумева само чврстину конструкције и функционалност простора. Данас се све чешће тра


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА