Боцан-Харченко: Залагање за испуњавање Дејтонског споразума је апсолутно легално
- У случају неких притисака или наставака жеље одузимања ентитетских могућности Републике Српске, наравно да ће бити реакција - рекао је Боцан-Харченко.
Он је додао да не зна зашто Запад прави такав изазов да створи дестабилизацију, јер је ово веома опасно што се тиче Балкана и Европе.
Боцан-Харченко је рекао да Запад мора увијек да има на уму легални основ Дејтонског споразума, као и специјалне везе које обезбјеђују посебну сарадњу између Београда и Бањалуке.
- Непрекидна је природна веза једног народа – србског народа, који живи у Србији и Републици Србској. Србија има коректан став, подржава цјеловитост БиХ и ради у оквиру Дејтона и немогуће је ту да постоје неке примједбе и замјерке на србски став - рекао је руски амбасадор.
Русија, каже он, подржава везе, има и имаће пројекте који се тичу Србије и Републике Српске, укључујући енергетику.
- Са Републиком Србском имамо одличне везе, од политичког дијалога са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком и економских веза које даје ентитетски статус, то пружа одређене могућности - каже Боцан-Харченко.
Коментаришући актуелну ситуацију у Србији, Боцан-Харченко је рекао да постоје знакови обојене револуције или таквих активности које долазе споља, те истакао да је важно да се ситуација ријеши мирно и без мијешања изван Србије, а да је злоупотреба велике трагедије у Новом Саду у сврхе обојене револуције нељудско понашање и превара.
Боцан-Харченко је оцијенио да је немогуће рјешење питања Косова и Метохије мимо УН, те напоменуо да нема досљедног и чврстог става Русије, сада не би било Резолуције 1244, коју западне земље желе да заобиђу у најважнијим тачкама које обезбеђују и гарантују суверенитет Србије.
- Онима који подржавају такозвану независност Косова она је највећа кост у грлу јер она, жељели или не у међународно-правном смислу обезбјеђује, потврђује и гарантује суверенитет Србије укључујући и Косово и Метохију - каже он, те додаје да је било какво рјешење око Косова могуће завршити само одлуком Савјета безбједности УН.
Боцан-Харченко је за телевизију "Информер" рекао да питање Нафтне индустрије Србије и америчких санкција тој компанији, у већинском руском власништву, треба ријешити на основу међувладиног уговора, те додаје да су америчке санкције нелегитимне.
Он је додао да упркос потешкоћама због геополитичких питања, Русија и Србија имају добре односе, те као области сарадње истакао је енергетику, медицину, жељезнице и наставак модернизације хидроелектране "Ђердап два", као и хуманитарну сарадњу и културу
- Извор
- РТРС
- rtrs.tv
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Кривичне истраге против технолошких гиганата само ће нашкодити француској економији, тврди Павел Дуров
Премијер Никол Пашињан 8. јула објавио да стати на чело покрета против руководства Јерменске апостолске цркве. Оштро је говорио о свештенству, наводећи да је „кућа Исуса Христа окупирана од...
Вашингтон и Брисел воде спор око повећања царина од фебруара
Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“
Њу Делхи је спреман да ради на напретку афричког континента, поручио је премијер Индије Нарендра Моди током посете Намибији.
Кијев не може истовремено да се демилитаризује и одрекне чланства у НАТО, саопштило је Министарство одбране Француске
Остале новости из рубрике »