Почетна страница > Новости
Делегацији „нове цркве“ Украјине на челу са „епископом“ Павлом Јуристим није дозвољено да уђу на територију манастира Светог Пантелејмона на Светој Гори, пише грчки портал „Ромфеа“.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Делегацији „нове цркве“ Украјине није дозвољено да уђу на територију манастира Светог Пантелејмона на Светој Гори
10.02.2019. год.
Делегацији „нове цркве“ Украјине на челу са „епископом“ Павлом Јуристим није дозвољено да уђу на територију манастира Светог Пантелејмона на Светој Гори, пише грчки портал „Ромфеа“.
Информације о проблемима украјинске делегације потврдио је Савез православних новинара.
Портал наводи да је игуман манастира архимандрит Еулогије затворио капије манастира пред представницима „нове цркве“ Украјине, не дозволивши им да уђу у храм и целивају мошти. Како је архимандрит објаснио украјинској делегацији, тај манастир их не признаје за свештенике ни сада нити ће то чинити убудуће.
Манастир Светог Пантелејмона на Светој Гори један је од 20 „владајућих“ манастира на планини Атос у Грчкој. Он се традиционално сматра руским, а припада канонској јурисдикцији Цариградске патријаршије.
Раније су медији саопштили да је више од половине манастира на Светој Гори против учешћа у „устоличењу“ поглавара „нове цркве“ Украјине Епифанија Думенка. Истиче се да је од двадесет манастира само седам одобрило идеју о одласку у Кијев 3. фебруара 2019. године.
„Нова црква“ формирана је на „ујединитељском сабору“ у Кијеву у децембру 2018. спајањем две неканонске црквене структуре које су раније биле активне у Украјини. На челу нове „аутокефалне цркве“ је „митрополит“ Епифаниј Думенко.
Канонска Украјинска православна црква, на чијем је челу митрополит Онуфриј, одбила је да учествује у овом догађају. Руска православна црква сматра канонско значење „сабора“ у Кијеву ништавним. Она такође сумња да ће друге помесне цркве признати Епифанија.
Васељенски патријарх Вартоломеј је 6. јануара предао украјинским властима томос о аутокефалности нове црквене структуре, која је названа „православна црква Украјине“. Документ садржи ограничења која структуру чине зависном од Цариграда. На пример, њена надлежност ограничена је на територију земље и она не може да поставља епископе нити да успоставља парохије у иностранству. Руска православна црква је аутокефалност назвала ништавном, а дан потписивања томоса — трагичним у историји васељенског православља.
Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут
Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут
- Извор
- фото: © РИА Новости / Владимир Родионов/ vostok.rs
- Повезане теме
- Украјина
- Грчка
- православље
- религија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У београдском насељу Вишњица свечано је обележен Дан руске ратне морнарице, празник који се у Русији традиционално слави сваке године последње недеље у јулу. Ова манифестација, који и
Технолошки тајкун је наводно страховао да би успех Кијева могао подстаћи Москву на нуклеарни одговор, тврде извори
Данас је објављено да су јединице групације „Восток“ ослободиле два насељена места у југозападном делу ДНР.
Србски министар и функционер СНС, обећао увођење санкција Русији и велике компромисе са Kosovom
Остале новости из рубрике »