BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД одбиле да потпишу документ 25 земаља како би се спречила трка у наоружању у космосу

САД одбиле да потпишу документ 25 земаља како би се спречила трка у наоружању у космосу
02.04.2019. год.


Сједињене Америчке Државе блокирале су усвајање документа од стране групе експерата из 25 земаља са препорукама о правно обавезујућем споразуму којим би се спречила трка у наоружању у космосу, укључујући спречавање постављања оружја на орбиталне објекте, саопштило је Министарство спољних послова Русије.

"Током две сесије, експерти из 25 земаља, укључујући Русију, Кину, Бразил, Индију, Сједињене Америчке Државе и друге државе које су активно учествовале у космичким активностима, уложиле су напоре да развију документ заснован на консензусу. 
Пажња је била усмерена на кључне аспекте могућег споразума о спречавању трке наоружања у космосу као циљева, обавезе држава чланица (пре свега, нерапоређивање оружја у космос), дефинисање основних  и развоја појмова механизма верификације", наводи се у саопштењу.

Министарство спољних послова Русије нагласило је да је последњег дана расправе "када је, као резултат тешких расправа које су имале за циљ приближавање позиција и постизање компромиса, група успела да се приближи свом циљу - коначном извештају, али амерички експерт је блокирао његово усвајање без јасног објашњења разлога" .

Истовремено, Министарство спољних послова је приметило да се такав сценарио очекује "узимајући у обзир америчку линију како би осигурали њихову унилатералну доминацију у космосу било којим средствима, о чему посебно говори одлука Вашингтона да распореди компоненте ракетне одбране у око Земље до 2030. године".

"Сједињене Америчке Државе су жестоки противници руских иницијатива да се спречи трка у наоружању у космосу. Овај деструктивни корак Вашингтона је једна од карика у политици подривања мултилатералних напора за одржавање међународног мира и јачање глобалне безбедности кроз побољшање постојећих и развој нових алата за контролу оружја." наглашава се у саопштењу Министарства.



  • Извор
  • © Фото : Роскосмос/Олег Артемьев/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА