BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Научници помоћу суперкомпјутера симулирали последице планетарних судара

РТ: Научници помоћу суперкомпјутера симулирали последице планетарних судара
18.07.2020. год.


Помоћу моћног суперрачунара, научници су креирали 3Д симулације великих планетарних удара, показујући тачно колико јак треба да буде ударац да би буквално почистио целу планету.

Уз помоћ суперкомпјутера Козма, истраживачи предвођени тимом са Универзитета у Дирхаму, покушали су да процене последице космичког удара који се десио док су се планете још формирале.


Судари велике брзине нанели су много штете уништавајући атмосферу једним налетом и одбацујући велике комаде из планетарног плашта у том процесу.

Тим је извео преко 100 детаљних симулација ових огромних удараца, мењајући брзину и угао удара, сваки пут са неким заиста задивљујућим и застрашујућим резултатима.


Симулације показују како би планете налик Земљи могле да поврате и еволуирају атмосферу након трауматичних судара с другим објектима велике брзине у свемиру, при чему би удари проузроковали далеко мање атмосферске штете, па чак и произвели сателите попут нашег Месеца у том процесу.

<
Месец је пре 4.425 милијарди година настао као резултат једног од ових судара са протопланетом величине Марса, названом Теја. Према истраживачима, имали смо изузетно срећу и изгубили смо само између 10 и 50 процената наше атмосфере током овог драматичног сусрета.

Ова врста анализе може нам помоћи да боље схватимо формирање сопствене планете, као и да помогнемо да боље разумемо атмосферски развој у односу на било које будуће кандидате за колонизацију међу 4.000 егзопланета или око њих које смо до сада пописаи.

"Знамо да планетарни судари могу драматично утицати на атмосферу планете, али ово је први пут да смо могли детаљно да проучимо широке врсте ових жестоких догађаја", рекао је главни аутор др Џакоб Кегерис.

"Ово ће нам помоћи да схватимо и историју Земље као животну планету и еволуцију егзопланета око других звезда"

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • Credit: Dr Jacob Kegerreis, Durham University / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА