РТ: Србија ће наредних недеља почети са производњом рускe вакцинe „Спутњик V“ и кинескe „Синоfарм“ за извоз широм Европе
Нова фабрика вакцина против коронавируса почеће са производњом на десетине хиљада вакцина за употребу у програмима имунизације широм Европе, најавио је председник Србије, откривајући споразум иза којег стоје Русија, Кина и Уједињени Арапски Емирати (УАЕ).
Председник Александер Вучић рекао је новинарима у четвртак да ће домаћа производња вакцина започети већ у мају, а вакцина "Спутњик V", коју је произвела Москва, требало би да буде прва произведена.
„Биће то потпуно нова фабрика вакцина коју ћемо изградити заједно са УАЕ“, рекао је србски лидер након састанка са престолонаследником Мухамедом бен Зајидом ел Нахјаном, чија земља сноси трошкове изградње. Кина ће такође бити активно укључена у пројекат.
„Имаћемо велике количине вакцине за нас, али и за цео регион“, додао је Вучић.
Истог дана, Ненад Поповић, србски министар за иновације, рекао је да ће „прва фаза ... обухватити транспорт састојака (вакцина) из Русије, паковање и дистрибуцију“.
Србија је потврдила више од 500.000 случајева коронавируса од почетка пандемије прошле године, уз скоро 5.000 смртних случајева приписаних вирусу. Међутим, земља је међу најуспешнијим државама у обезбеђивању вакцина, укључујући употребу "Спутњика V" као део националног покрета јавног здравства.
Упркос томе што су вакцину одобрили за употребу у 46 земаља света, произвођачи руске вакцине чекају одговор Европске агенције за лекове како би је користиле и државе чланице ЕУ.
Многи су се већ жалили Бриселу због спорог почетка централизоване стратегије набавки и спорог темпа претходних одобрења агенције.
Раније ове недеље, њени произвођачи затражили су извињење од председнице здравственог тела, Кристе Виртмер-Хоче, након што је одлуке Словачке и Мађарске о увозу вакцина "Спутњик V" описала као „руски рулет“. Тим који стоји иза формуле рекао је да коментари „покрећу озбиљна питања о могућем политичком уплитању“ у процес оцењивања.
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © OLIVER BUNIC / AFP / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Компанија НИС наставила је са употребом иновативних технологија у области истраживања и производње нафте и гаса и извршила дронско снимање бушотинског фонда и надземне инфраструктуре на нафтном пољу Кикинда. Ова метода...
Avion 'Tecnam P-Mentor' se u svetu avijacije smatra pravim biserom italijanske avioindustrije i predstavlja savremeni trenažni avion koji kombinuje klasične vrednosti sa najnovijom tehnologijom, čineći ga izuzetnim
Kompanija Open Ai je najpoznatija po svom modelu veštačke inteligencije Chat GPT. Ali, poput drugih džinova iz Silikonske doline, i Open Ai želi da proširi svoj uticaj.
Руски космонаут Алексеј Зубрицки налази се у бази података украјинског Министарства одбране као лице које избегава регрутацију и тражен је због издаје
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Креативност и иновативност младих у контексту успешних бизнис прича и пословног света будућности били су у фок
Остале новости из рубрике »