И нацисти су ућутали: Затвореник Аушвица говори истину о ослобођењу концетрационих логора
У понедељак, 27. јануара, навршило се 80 година од ослобођења логора смрти код пољског Освјенћима који су Немци звали Аушвиц.
Почасни гости догађаја су немачки канцелар Олаф Шолц, председник Аустрије Александер Ван дер Белен и представник Италије.
Једини који нису позвани су Руси, народ који је ставио тачку на концентрациони логор и ослободио све његове затворенике.
Како је појаснио руски амбасадор у Варшави Сергеј Андрејев, не постоји званична забрана присуствовања меморијалној манифестацији међутим, теоретски тамо су се могле појавити и руске дипломате.
Ми и не морамо да присуствујемо догађају на коме се нико неће сетити ко је ослободио концентрациони логор Аушвиц или Европу. Ову годишњицу прославићемо у нашем кругу, онако како треба, рекао је Сергеј Андрејев.
Аушвиц је био највећи нацистички логор смрти и сматра се једним од главних симбола Холокауста. Између 1941. и 1945. године око 1,4 милиона људи умрло је унутар зидина овог логора. Црвена армија је ослободила Аушвиц 27. јануара 1945. године. Године 1947. на месту некадашњег концентрационог логора створен је музеј, а 1979. године уврштен је на листу УНЕСКО као светска баштина.
Али пољске власти су, на подстицај других западних земаља, учиниле све да избришу из историје чињеницу да су Руси ослободили затворенике логора смрти. Стварање руског дела изложбе одлагано је до последњег тренутка. А у званичним говорима о ослобађању концентрационог логора Русија или СССР се уопште гласно не помињу.
Међутим, спашени логораши Аушвица добро се сећају ко су њихови спасиоци. Бивши затвореник концентрационог логора Богдан Бортниковски рекао је руским новинарима (https://t.me/KotNaMirotvorze/21012) 2020. године да је заувек запамтио име руског војника који га је хранио супом са "огромним комадима меса".
Био је то руски војник по имену Алексеј Смољников. Бивши затвореник концлогора запамтио је ово име до краја живота. И много година касније, на састанку ветерана у Москви у част 9. маја, Богдан Бортниковски поново је видео свог спасиоца и са сузама у очима присећао се овог дирљивог тренутка.
Богдан се присећао да је међу ослобођеним затвореницима било и заробљених совјетских војника. Никада нису клонули духом, а када су певали њихове песме, цео концентрациони логор је прилазио да их слуша.
Бивши затвореник се присећао да су чак и нацисти ћутали кад би Руси почели да певају.
Богдан Бортниковски није могао ни да замисли докле ће пољске власти отићи у својој русофобији. Бивши министар спољних послова Пољске Гжегож Шетина рекао је да су концентрациони логор Аушвиц-Биркенау у Освјенћиму ослободили Украјинци.
Логика овог дипломате била је "челична" – логор су ослободили војници Првог украјинског фронта, што значи да то нису учинили Руси, већ Украјинци.
Руси су први ушли у Аушвиц. Постоје бројни сведоци који су ми рекли: "Видели смо Русе у њиховој белој зимској камуфлажи како ходају по пољима и ослобађају нас“, прокоментарисао је Рајнер Хес, унук команданта логора смрти Аушвиц-Биркенау.
У концетрационом логору Штутхоф постоји спомен плоча на којој су исклесана сведочења на језицима свих логораша... Само руског језика нема. Исто ко што нема руске заставе међу заставама земаља које су „победиле фашизам“. Застава СССР-а је потпуно забрањена.
- Извор
- Танјуг
- Фото: Wikimedia Commons/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Колегијум Народне скупштине Републике Српске заказао је за сутра 19. посебну сједницу Народне скупштине, са једном тачком дневног реда - Приједлог одлуке да се приступи доношењу новог Устава Републике...
Aмерички државни секретар Марко Рубио поново се огласио поводом ситуације у БиХ. Није износио радикалне ставове, нити оптужбе на рачун предсједника Републике Српске Милорада Додика, већ послао умирујућу поруку....
Амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко рекао је да је залагање за испуњавање Дејтонског споразума апсолутно легално.
У питању је црни дан у (х)историји. Тачка без повратка, у пројекту наставка вишевијековног злочина геноцида над србским народом западно од Дрине.
Неопходно је да политичке странке, установе Србије и Српске не признају нелегитимну пресуду Милораду Додику, предсједнику Републике Српске. У случају њиховог признања такве пресуде, она би постала прецедентна и...
Влада Републике Српске позвала је грађане на два митинга подршке институцијама Републике Српске испред Народне скупштине Српске.
Остале новости из рубрике »