BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Москва: Преименовање БЈР Македоније у складу са споља наметнутим процесом увлачења земље у НАТО

Москва: Преименовање БЈР Македоније у складу са споља наметнутим процесом увлачења земље у НАТО
15.01.2019. год.


Москва сматра да би питање преименовање БЈР
 Македоније требало размотрити у Савету безбедности Уједињених нација, наводи се у коментару Министарства спољних послова Русије.


„Став Русије о проблему имена македонске државе остаје непромењен: одрживо решење мора да се нађе без спољног притиска, спољног наметања рокова и услова и ослањањем на широку јавну подршку — и у Републици Македонији и у Грчкој — и искључиво у правним оквирима. Полазимо од чињенице да би то питање требало да размотри Савет безбедности УН у складу са Чланом 3 Резолуције 845 Савета безбедности УН“, саопштило је Министарство.

Москва сматра да је преименовање БЈР Македоније у складу са споља наметнутим процесом увлачења Скопља у НАТО, додаје се у саопштењу.

„Наставља се споља наметнути процес вештачког прекрајања државног имена са циљем присилног увлачења Скопља у НАТО. То је у супротности са македонским законом. Став председника Републике Македоније и мишљење већине њеног становништва који одбацују Преспански споразум се игноришу“, истиче се у документу.

Министарство је указало да актуелни протести у Скопљу и другим македонским градовима показују дубоку поларизацију друштва.

„Очигледно је да такав начин решавања питања од националног значаја за будућност једне земље није одраз воље њеног народа и не може да послужи као средство за дугорочно решавање проблема именовања државе“, додаје Министарство. 

Грчка и Бивша Југословенска Република Македонија потписале су 17. јуна на обали Преспанског језера споразум по којем је Република Македонија преименована у Републику Северну Македонију.

Преспански споразум решава дугогодишњи спор о имену Македоније и отвара Скопљу пут ка НАТО-у и Европској унији. Међутим, договор су критиковали многи у обе земље. Пре неколико дана Парламент у Скопљу одобрио је амандмане на Устав, које је захтевала Атина. Сада споразум треба да ратификује Парламент Грчке.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА