Dačić: Idemo u EU, sa Rusijom ostajemo prijatelji
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je u Vašingtonu da je državnom sekretaru SAD Džonu Keriju preneo da Srbija teži Evropskoj uniji i da tradicionalni prijateljski odnosi sa Rusijom „apsolutno nemaju veze sa strateškim opredeljenjem Srbije“.
„Ukazao sam mu na činjenicu da idemo u EU, ali i da naši tradicionalni prijateljski odnosi s Rusijom apsolutno nemaju veze sa strateškim opredeljenjem naše zemlje, a to je da želimo da budemo članica EU, kao i da to opredeljenje ničim nije dovedeno u pitanje, niti postoje bilo kakvi pritisci Rusije sa te strane“, rekao je Dačić, a prenosi u saopštenju Ministarstvo spoljnih poslova.
Keri je rekao da mu je poznato da je pozicija Srbije različita od pozicije nekih drugih zemalja i da će SAD nastaviti saradnju sa Srbijom. On je dao podršku politici Vlade Srbije, reformama i samim tim ukazao da SAD žele dobre odnose sa Srbijom, navodi se u saopštenju, prenosi agencija Beta.
Dodaje se da je Dačić izneo čvrstu garanciju da će Srbija biti objektivan i pošten posrednik u deeskalaciji raznih kriza koje postoje na području OEBS-a.
On je izrazio zadovoljstvo zbog toga što je, u razgovoru s amerčkim državnim sekretarom Džonom Kerijem, dobio uveravanja da SAD pružaju punu podršku srbskom predsedavanju OEBS-u.
„Naravno da svi ističu velike probleme s kojima se OEBS suočava trenutno, naročito kada je reč o krizi u Ukrajini. Shodno tome, očekivanja od Srbije su veoma velika, ali i to je prilika za Srbiju da istakne i podcrta svoju poziciju u smislu promenjenog međunarodnog položaja Srbije, kao i da se pokaže kao ozbiljan partner na političkoj sceni", rekao je Dačić nakon susreta.
„Ukazao sam i upoznao Kerija sa svim aktivnostima Vlade Srbije, o evropskim integracijama, o ekonomskim reformama, kao i da je Srbija veoma značajan faktor mira i stabilnosti u regionu i da želimo partnerske odnose sa SAD", rekao je ministar.
Dačić je izrazio očekivanje da će Džon Keri posetiti Srbiju tokom zasedanja Saveta ministara OEBS-a u decembru u Beogradu, dodaje se u saopštenju MSP-a Srbije.
Šef srpske diplomatije, tokom posete SAD je u svojstvu predsedavajućeg OEBS-a, učestvovao u sastanku Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u Njujorku, sastao se i s ministrima inostranih poslova Kine, Rusije i Ukrajine s kojima je razgovarao i o bilateralnim odnosima.
Sjedinjene Američke Države pozdravljaju evropski put Srbije, izjavio je Keri na konferenciji za novinare pred sastanak sa Dačićem. Keri je pohvalio ulogu Srbije u sprovođenju sporazuma iz Minska i dijalogu sa Prištinom.
„Pozdravljamo činjenicu da Srbija preduzima korake ka članstvu u EU. To je veoma važno i podrazumeva reforme. Radujemo se zajedničkom radu sa Srbijom“, rekao je Keri, prenosi Radio televizija Srbije.
Keri je, takođe, istakao ulogu Srbije na čelu OEBS-a u trenutku kada međunarodna zajednica pokušava da stabilizuje situaciju u Ukrajini, objavio je Stejt department.
„U pokušaju da stabilizujemo Ukrajinu, uloga OEBS-a je izuzetno važna“, rekao je Keri.
Šef Stejt departmenta je naveo i da je Srbija pokazala odlučnost u dijalogu sa Kosovom i pomogla da se postigne sporazum koji bi mogao odvesti na put dugoročne stabilnosti.
„Znamo da je teško i da postoje komplikacije, ali pozdravljamo činjenicu da je nedavno održan sastanak sa predstavnicom Evropske unije, Mogerinijevom, i da je ishod tog dijaloga bio uspešan“, rekao je Keri.
Dačić je rekao da Srbija posvećuje veliku pažnju bilateralnim odnosima sa SAD, posebno u vreme kada Srbija predsedava veoma važnom međunarodnom organizacijom kao što je OEBS.
Šef srpske diplomatije je naveo da razgovori sa Kerijem obuhvataju niz važnih tema, ali i bilateralna pitanja.
„Veliko mi je zadovoljstvo što ti odnosi napreduju“, rekao je Dačić.
Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Novi kanal će pomoći u rešavanju incidenata u strateškom plovnom putu, usred protivrečnih uputstava za brodovlasnike....
Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...
Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...
Savremena astronomija već dugo nije vezana samo za optičko posmatranje neba teleskopima, već je ona postala i nauka o ogromnin bazama podataka. Teleskopi nove generacije svake noći generišu terabajte...
Vašingtonska asocijacija biciklista (WABA) po prvi put je organizovala diplomatsku biciklističku vožnju povodom Svetskog dana bicikla, okupivši predstavnike više od 40 diplomatskih misija u Vašingtonu. Organizatori su naj...
Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....
Ostale novosti iz rubrike »


















