Pukovnik Ogar: NATO sa teroristima OVK ubijao srpske civile
Francuski pukovnik Žak Ogar, iskusni ratnik iz afričkih sukoba i padobranac Legije stranaca smatra da je najvažnije to što nije ratovao protiv Srba i što je "osvetlao obraz" Francuza i svoje porodice, u kojoj je on 12. generacija oficira.
U intervjuu Srni Ogar ističe da mu je već prvih dana boravka na Kosovu bilo jasno da SAD šire dezinformacije i tako "truju" svet lažima o Srbima kao zločinačkom narodu.
"Bil Klinton i Medlin Olbrajt tvrdili su tada da se na Kosovu i Metohiji dogodio pravi genocid sa više od 100.000 ubijenih Albanaca" - podseća Ogar i navodi da je to bila "ogromna laž koju su preuzeli i prihvatili gotovo čitava Evropa i svet".
"Oni koji su plasirali te laži o genocidu, dakle pored gospođe Olbrajt i američki generali Vesli Klark i Majkl Džekson, sada se besramno bogate na Kosovu", kaže Ogar.
Još početkom 13. veka srbski kralj Stefan Uroš Nemanjić oženio je Francuskinju Elen, blisku rođaku francuske kraljevske porodice od Anžuja. Srbi su je kasnije nazvali kraljica Jelena Anžujska.
"Mene su u porodici učili da volim Srbiju jer to prijateljstvo francuskog i srbskog naroda traje još od vremena Jelene Anžujske. Kada sam kao komandant francuskih specijalnih jedinica posle bombardovanja Srbije došao na Kosovo, nisam imao nikakvih moralnih dilema", naglašava on.
"Pre tog puta, moj otac, penzionisani general francuske vojske, rekao mi je da pazim šta tamo radim jer Srbi su čestit narod i imaju slavnu istoriju" - kaže on.
Ogar je pročitao knjigu Dušana Batakovića "Kosovo, spirala mržnje" kako bi se bolje pripremio za misiju, ali je pravu sliku o kosovskim zbivanjima stekao tek kada je video šta se događa na terenu.
"Amerikanci su bukvalno oteli vekovnu srpsku zemlju i predali je terorističkoj OVK. Kada sam došao na Kosovo, brzo sam shvatio da je i Francuska izabrala pogrešnu stranu" - priča Ogar.
On smatra da je Francuska "izdala tradicionalno francusko-srbsko prijateljstvo, ozvaničeno tokom Prvog svetskog rata i potpisano izmešanom krvlju vojnika".
Ogar nije mogao da razume zvanični Pariz koji je popustio pod pritiskom Amerike i stao na stranu "bande terorista". Posebno su ga razočarali Britanci koji su igrali "dvostruku igru".
"Britanci su na Kosovu izigravali mirovnjake, a u stvari borili su se zajedno sa teroristima OVK-a protiv Srba. Dobro se sećam predvečerja 17. juna 1999. godine kada je OVK postavila zasedu koloni srbskih civila koja se sa 200 traktora povlačila iz Peći prema Kosovskoj Mitrovici" - svedoči Ogar.
Kada se dogodio taj napad poslao je helikopter da vidi poziciju OVK-a i zatim naredio vojnicima da rafalnom paljbom po položajima OVK-a rasteraju bandu.
"Zaprepastio sam se kada me nekoliko trenutaka kasnije radio vezom pozvao britanski general Mej, zahtevajući da ne pucam po njegovim vojnicima", priča pukovnik Ogar.
On objašnjava da su u tom napadu na kolonu srbskih civila, zajedno sa albanskim teroristima, učestvovali i britanski vojnici, koji su se povukli kada je na lice mesta stigla Sedma brigada srpske vojske koja se tih dana povlačila iz južne srpske pokrajine, u skladu sa Kumanovskim sporazumom.
Komandant francuskih specijalnih jedinica na Kosovu i Metohiji u leto 1999. godine pukovnik Žak Ogar video je tih dana još mnogo sličnih napada terorista na srpsku nejač i srpske svetinje. Kaže da je pomagao Srbima gde god je to bilo moguće.
"Zbog velike nepravde koju čini međunarodna zajednica prema srbskom narodu po povratku u Francusku odlučio sam da se prevremeno penzionišem. Moje ponašanje na Kosovu verovatno je smetalo starešinama iako mi to nisu rekli" - navodi Ogar u intrevjuu Srni.
.Po povratku sa Kosova trebalo je da preuzme komandu u jednom puku francuske vojske, ali to mu nije omogućeno. Tada je shvatio da predstavlja problem za francusku vojsku.
"To me je jako naljutilo i odlučio sam da napustim vojsku. To je bila jedna od najtežih odluka koju sam doneo u životu, ali sa ove vremenske distance mislim da sam dobro učinio" - navodi Ogar.
Pre desetak godina u Francuskoj je registrovao preduzeće koje se bavi finansijskim konsaltingom i savetovanjem francuskih kompanija o tome kako na najbolji način da posluju u svetu.
"Bio bih najsretniji kada bih mogao da pomognem ekonomski razvoj Srbije i Republike Srpske. Sada je najvažnije da vlast i preduzeća u Srbskoj definišu svoje potrebe u saradnji sa francuskim kompanijama i oblike saradnje koji bi bili najkorisniji" - poručuje Ogar.
- Izvor
- Srna/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...
Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...
Savremena astronomija već dugo nije vezana samo za optičko posmatranje neba teleskopima, već je ona postala i nauka o ogromnin bazama podataka. Teleskopi nove generacije svake noći generišu terabajte...
Vašingtonska asocijacija biciklista (WABA) po prvi put je organizovala diplomatsku biciklističku vožnju povodom Svetskog dana bicikla, okupivši predstavnike više od 40 diplomatskih misija u Vašingtonu. Organizatori su naj...
Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....
Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...
Ostale novosti iz rubrike »

















