Početna stranica > Novosti

Predstavnici radnika Fruktone i Mišićeva razgovarali sa Dodikom

Predstavnici radnika Fruktone i Mišićeva razgovarali sa Dodikom
09.06.2010. god.

Na sastanku predsjednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika, predsjednika Saveza sindikata RS Ranke Mišić i predstavnika radnika banjalučke Fabrike sokova "Fruktona" dogovoreno je da Vlada RS još danas angažuje nadležne institucije da uđu u ovo preduzeće i provjere da li postoji njegova imovina.
  
Mišićeva je rekla novinarima nakon sastanka da će Komisija za reviziju privaticije privatnog kapitala, Tužilaštvo, Poreska uprava i Ispektorat rada provjeriti kakvo je stanje u "Fruktoni", jer se postavlja pitanje da li ona uopšte postoji, odnosno da li se u njenom vlasništvu nalazi 49 dunuma zemlje na Prijedorskoj petlji, devet dunuma zemlje u banjalučkom naselju Borik, hale i mašine.

"Tražili smo od Vlade RS da posredstvom nadležnih institucija uđe u `Fruktonu` i da vidimo šta u stvari postoji u ovom preduzeću", pojasnila je Mišićeva.

Prema njenim riječima, iz pisma koje je poslao većinski vlasnik "Fruktone" Nedeljko Popović može se naslutiti da u ovom preduzeću nisu "čista posla" i da se kao i uvijek račun šalje onima koji su najmanje krivi, a to su radnici.

"Ako postoji `Fruktona` i ako se u njenom vlasništvu nalaze hale, mašine i zemljište, onda je rješenje jednostavno - pokrenuti proizvodnju i omogućiti radnicima da postanu vlasnici akcija", smatra Mišićeva.

Ona je istakla da se radnici obraćaju za pomoć Vladi RS, jer ne vide drugi način kako da riješe probleme.

Predsjednik Sindikalne organizacije banjalučke "Fruktone" Ljubomir Krečar rekao je da je na današnjem sastanku premijer Dodik izrazio opredjeljenje Vlade RS da se uključi u rješevanje problema u "Fruktoni".

"Premijer je zadužio savjetnike i ministre da se angažuju na upućivanju pisma kompaniji `Pepsi` za traženje licence, te da nadležne institucije provjere stanje u `Fruktoni` i što prije ga o njemu informišu", istakao je Krečar.

Prema njegovim riječima, Dodik im je obećao da će u skladu sa primljenim informacijama Vlada RS pomoći da se pokrene proizvodnja u "Fruktoni", a razgovarali su i o problemu neisplaćenih plata.

"Savjetovano nam je da se o isplati jednokratne pomoći za radnike obratimo premijeru", dodao je Krečar.

On je napomenuo da radnici "Fruktone" i dalje štrajkuju u krugu fabrike.

Oko 90 radnika "Fruktone" organizovalo je prethodna dva dana mirnu protestnu šetnju zbog teškog socijalnog i materijalnog položaja u kome se nalaze, od Trga Krajine u Banjaluci do zgrade Vlade RS, gdje su predali zahtjev Vladi da se hitno uključi u rješavanje problema u ovom preduzeću.

Radnici traže da se hitno riješi pokretanje proizvodnog procesa u fabrici, isplatu zarađene plate za desembar 2009. godine, isplatu plate za januar, februar, mart i april ove godine, isplatu razlika plata za mart, april i maj prošle godine za 60 radnika, te da se poveže staž za sve radnike od 1. januara 1999. godine.

Banjalučka "Fruktona" početkom mjeseca ugasila je proizvodne pogone nakon što je ostala bez licence za punjenje osvježavajućeg pića "Pepsi" zbog čega njen većinski vlasnik najavljuje odlazak preduzeća u stečaj.

Preduzeću je trenutno blokiran račun, isključena voda, struja i telefoni. Oko 90 radnika "Fruktone" nalazi se u generalnom štrajku od 21. maja.



  • Izvor
  • SRNA
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Novi kanal će pomoći u rešavanju incidenata u strateškom plovnom putu, usred protivrečnih uputstava za brodovlasnike....


Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...

Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...


Savremena astronomija već dugo nije vezana samo za optičko posmatranje neba teleskopima, već je ona postala i nauka o ogromnin bazama podataka. Teleskopi nove generacije svake noći generišu terabajte...

Vašingtonska asocijacija biciklista (WABA) po prvi put je organizovala diplomatsku biciklističku vožnju povodom Svetskog dana bicikla, okupivši predstavnike više od 40 diplomatskih misija u Vašingtonu. Organizatori su naj...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA