Mitropolit Amfilohije: Nema nikakve druge ni partije ni sile, ni države ni vlasti koja bi mogla da sabere ovoliko divnoga, Božjega naroda oko sebe
Hiljade pravoslavnih vjernika prisustvovale su večeras centralnom nalaganju badnjaka u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj pred sabornim hramom Vaskrsenja Hristovog u Podgorici.
Badnjake je osveštao Arhioepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski g. Amfilohije sa sveštenstvom Mitropolije.
Mitropolit Amfilohije je rekao nakon nalaganja badnjaka da se i u ove naše dane, poslije dvije hiljade godina od Hristovog rođenja, opet rasplamsao nebeski oganj.
„I posebno se rasplamsao oganj Božje ljubavi, oganj Hristov ovdje u našoj Crnoj Gori. Evo ga ovdje – taj oganj. I ne samo oganj badnjaka, nego oganj vjere u Crnoj Gori“, rekao je Vladika Amfilohije obraćajući se hiljadama vjernika sabranih oko badnjaka pred podgoričkim sabornim hramom.
Dodao je da je ovo što se ovih dana događa u Crnoj Gori jedno od najznačajnijih čuda Svetog Petra Cetinjskoga i Svetog Vasilija Ostroškoga.
„To je čudo Božije što se događa sa nama Crnogorcima koji ovdje živimo.Vjerujte mi, a to kažu i drugi ljudi, nigdje u Evropi se ne može dogoditi, ni u Evropi ni u Americi – ovaj oganj Božji, ova vjera, ovaj narod Božji, obasjan istinom Božjom, pravdom Božjom, ljubavlju Božjom“, istakao je Vladika.
Vladika je rekao da je noganj nebeski, koji je bio prisutan u duši ovoga naroda, ponovo zaplamsao širom Crne Gore.
„Nema nikakve druge ni partije ni sile, ni države ni vlasti koja bi mogla da sabere ovoliko divnoga, Božjega naroda oko sebe, kao što je sabrao ovaj sveti Božji znak od Nikšića do Pljevalja, do Bijelog polja do Berana, od Podgorice do Kolašina i Mojkovca, do Žabljaka gdje narod na minus jedanaest, po snijegu koji pada, hodi putevima Svetih Božjih ljudi. Nije to neka naša zasluga, pa da se hvalimo, nego je to čudo Božje koje se projabvilo kroz ovaj narodm, kroz ovu djecu“, kazao je on.
Dodao je da Crkva Božija ovdje postoji od vremena cara Konstantina i cara Justinijana.
„Eno manastir Zlatica na ulazu u Podgoricu. On se obnavlja i tamo smo podigli kapelu cara Justinijana. Jedina kapela cara Justinijana podignuta u savremenom svijetu je tamo. Ni Grci se toga nijesu sjetili, a mi smo je ovdje podigli u manastiru Zlatica“, rekao je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Mitropolit crnogorsko-primorski je posebno u svom obraćanju vjernima prizvao blagoslov Božji na djecu.
„Nigdje nema ovakve djece na svijetu, ja vam to kažem. A prošao sam cio svijet. Pogledajte ih kakva su… Da se i mi ugledamo na njih, jer je Gospod rekao: Budite kao djeca, ako hoćete da zadobijete Carstvo nebesko“, poručio je on.
Posebno je naglasio da ovdje nema nikakvih ni partija ni politika.
„Ovdje Gospod probudio srce ovoga naroda i to je ono što je najsvetije i najblagoslovenije. U tome je budućnost, ne samo Crne Gore nego i Evrope i čitavog svijeta – u ovom duhu, u ovom dahu, u ovom ognju koji je sišao s nebesa“, kazao je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Vladika je poželio Božji blagoslov i onima koji se ne slažu sa Crkvom Božjom u Crnoj Gori.
„Onima koji donose ove bezbožne zakone, bogoubilačke i bratoubilačke. I njih Gospod neka prosvijetli ovim ognjem Badnjega dana i Božića, da ih osvijetli,. prosvijetli, da se sjedinimo sa živim Bogom kroz Njegov sveti oganj.I da se tim ognjem sjedinimo jedni sa drugima ovdje u Crnoj Gori, i na svim ovim prostorima, u čitavoj Evropi i svijetu“, poručio je Mitropolit Amfilohije.
Radosav Rajo Vojinović
Foto: Boris Musić
Mitropolija
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Boris Musić / Mitropolija/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Novi kanal će pomoći u rešavanju incidenata u strateškom plovnom putu, usred protivrečnih uputstava za brodovlasnike....
Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...
Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...
Savremena astronomija već dugo nije vezana samo za optičko posmatranje neba teleskopima, već je ona postala i nauka o ogromnin bazama podataka. Teleskopi nove generacije svake noći generišu terabajte...
Vašingtonska asocijacija biciklista (WABA) po prvi put je organizovala diplomatsku biciklističku vožnju povodom Svetskog dana bicikla, okupivši predstavnike više od 40 diplomatskih misija u Vašingtonu. Organizatori su naj...
Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....
Ostale novosti iz rubrike »














































