Početna stranica > Novosti

Vlada u Vlasenici: Otvoreno svašta

Vlada u Vlasenici: Otvoreno svašta
24.05.2011. god.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić otvorio je danas u Vlasenici Fakultet biotehničkih nauka Univerziteta Istočno Sarajevo, Fabriku za proizvodnju polietilenskih cijevi za vodu i gas i rekonstruisani Dom zdravlja.

Više helikoptera dovezlo je premijera i minsitre u Vlasenicu, za koju je ovo istorijski dan po pitanju broja gostujućih funkcionera i otvorenih objekata.

Vlasenica dobija faklutet

Fakultet biotehničkih nauka Univerziteta Istočno Sarajevo koji za sada ima studijski program Šumarstvo, dok je u planu otvaranje studijskok programa prerada drveta. U obnovu zgrade fakulteta uloženo je više od dva miliona KM.

Premijer je izjavio da je ulaganje u obrazovanje jedan od strateških pravaca Srpske, ističući da je u proteklih pet godina Vlada RS u ovu oblast uložila 90 miliona KM iz Razvojnog programa.

"Moramo imati mlade obrazovane ljude da bi bili konkurentni na svjetskom tržištu i da bi mogli voditi preduzeća, opštine, a sutra i Vladu RS", rekao je Džombić na svečanoj akademiji i obilježavanju krsne slave Univerziteta Istočno Sarajevo - Svetih Ćirila i Metodija.

Navodeći da je u Vlasenici otvorena zgrada Fakulteta biotehničkih nauka, Džombić je rekao da to nije toliko značajno po visini ulaganja koliko je značajno po karakteru i viziji opštinskog rukovodstva jer želi da u Vlasenici ima mladost, obrazovane ljude, koji će sutra voditi preduzeća i otvarati nova radna mjesta.

Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Mitar Novaković rekao je da je za studijski program Šumarstvo za narednu školsku godinu planirano da u prvom roku bude upisano 60 studenata, a bude li zainteresovanih, moguće je da bude upisano i do 100 studenata.

Povodom Dana Univerziteta Istočno Sarajevo i krsne slave Sveti Ćirilo i Metodije, u vlaseničkom Domu kulture organizovana je svečana akademija.

I fabriku...

U fabriku "Izoekomont" investirano je tri miliona maraka, au njemu će se proizvoditi polietilenske cijevi za vodu i gas i predizolovane cijevi za grijanje.

Fabriku je zajedno sa Džombićem otvorio njen predstavnik Miodrag Đoković, a otvaranju su prisustvovali ministar zdravlja i socijalne socijalne zaštite Ranko Škrbić, ministar prosvjete i kulture Anton Kasipović i ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević.

Kovačević je izrazio zadovoljstvo puštanjem u funkciju ovog novog privrednog subjekta, te dodao da je u fabrici u početnoj fazi zaposleno 30 radnika.

"Vlada RS je u 2010. godini donijela odluku o prodaji dijela imovine, odnosno zemljišta drvne industrije Vlasenica koju je prethodno Vlada kupila u stečaju. Tako je pokrenuta proizvodnja na opšte zadovoljstvo građana opštine Vlasenica i Vlade, i zahvaljujući investitoru `Izoekomontu` iz Obrenovca", naveo je Kovačević.

On je naglasio da je ovo dokaz da su odluke Vlade RS da spriječi devastaciju državne imovine u postupku stečaja i malverzacija koje su se znale pojaviti u ovakvim situacijama donesene u pravo vrijeme i da sada daju efekat.

"Vlada RS kontinuirano radi na poboljšanju privrednog ambijenta i pronalaženju novih investitora, kao i podsticaju privrede subvencijama za izvozno orijentisana preduzeća, preduzeća pogođena prirodnim i drugim nepogodama, kao i preduzeća koja planiraju nova zapošljavanja", istakao je Kovačević, navodeći da je Vlada RS za ove namjene obezbijedila 30 miliona KM.

...a sređen je i Dom zdravlja

Vlada RS iz Razvojnog programa RS u rekonstrukciju objekta Doma zdravlja u Vlasenici uložila je oko 620.000 KM, a još oko 100.000 KM biće uloženo u nabavku opreme, izjavio je u Vlasenici resorni ministar Ranko Škrbić.

"U centralnom objektu Doma zdravlja stvorili smo uslove za rad četiri ambulante, što će biti dovoljno za rad sedam timova porodične medicine u dvije smjene. Rekonstruisali smo i četiri terenske ambulante za sela u okolini Vlasenice. Nabavkom kompletne opreme mislim da ćemo zaokružiti sve ono što je potreba ove zdravstvene ustanove", rekao je ministar Škrbić.

Pored centralnog objekta Doma zdravlja, obnovljene su i područne ambulante u Mišarima, Cerskoj, Cikotama i Tišči.

Svečanosti u Vlasenici prisustovali su i ministar industrije, rudarstva i energetike Željko Kovačević i Njegovo preosveštenstvo vladika zvorničko- tuzlanski Vasilije, koji je bio zadužen za vjerski dio ceremonije svih otovrenja u Vlasenici.

 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Novi kanal će pomoći u rešavanju incidenata u strateškom plovnom putu, usred protivrečnih uputstava za brodovlasnike....


Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...

Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...


Savremena astronomija već dugo nije vezana samo za optičko posmatranje neba teleskopima, već je ona postala i nauka o ogromnin bazama podataka. Teleskopi nove generacije svake noći generišu terabajte...

Vašingtonska asocijacija biciklista (WABA) po prvi put je organizovala diplomatsku biciklističku vožnju povodom Svetskog dana bicikla, okupivši predstavnike više od 40 diplomatskih misija u Vašingtonu. Organizatori su naj...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....


Ostale novosti iz rubrike »