Početna stranica > Novosti
Komentara (6) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
BiH ne može da ima vladu ni premijera
14.10.2009. god.
BANJA LUKA - Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je juče u Banjoj Luci da nisu prihvatljivi prijedlozi zvaničnika SAD i EU izneseni na jučerašnjem sastanku sa čelnicima ove stranke, kojima je ponuđeno da se oduzme zakonodavna uloga Doma naroda bh. parlamenta, poručivši da BiH ne može imati ni vladu ni premijera.
- Sve što je ponuđeno značilo bi da gubi Republika Srpska. Dejtonski sporazum je osnova i neće biti ništa promijenjeno što nije logično i u skladu sa interesima RS - rekao je Dodik poslije jučerašnjeg tročasovnog sastanka u Banjoj Luci sa timovima SAD i EU o nastavku butmirskih razgovora.
Dodik je naglasio da je SNSD jasno rekao da BiH ne može da ima svoju vladu i svog premijera i da je to završeno opet nepravnim aktima bivšeg visokog predstavnika Miroslava Lajčaka, koji je proglasio i redefinisao način odlučivanja u Savjetu ministara, te da je to nešto što više ne može da bude promijenjeno.
Predstavnici SAD i EU tražili su da se redefiniše uloga Doma naroda koji bi, prema tom prijedlogu, izgubio zakonodavnu nadležnost, što je, kaže Dodik, neprihvatljivo.
Dom naroda bi, po njihovom prijedlogu, bio mjesto gdje bi se mogao podići vitalni nacionalni interes, a kasnije bi to išlo na usaglašavanje domova ili eventualno na Ustavni sud.
- U vezi s Ustavnim sudom imamo katastrofalna iskustva, jer smo uvijek preglasavani i oko toga se nismo složili - kaže Dodik.
Suština prijedloga koji se tiču Ustava BiH je da se usaglasi sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
O prijedlozima koji se tiču redizajna Predsjedništva BiH, Dodik je rekao da je prihvatljivo da postoji predsjednik i dva potpredsjednika, da se zadrži dosadašnja rotacija svakih osam mjeseci, a ako se dogovori drugačije, da se to može riješiti u nekom budućem vremenu kroz zakon o Predsjedništvu BiH.
- Za RS je prihvatljivo da postoji predsjednik Predsjedništva BiH koji bi imao protokolarne obaveze i na taj način ono može da funkcioniše - rekao je Dodik.
Dodik je predložio da se u Ustav ugradi pravo entiteta na referendum o svom statusu i da legalizacija tog prava podrazumijeva i saglasnost drugih. Ponovio je da SNSD ostaje pri stavu da nije zainteresovan za ustavne promjene.
Prijedlog o imovini u BiH ne razlikuje se mnogo od ranijeg, dodao je Dodik. Rekao je da će svi prijedlozi, ako budu usaglašeni, proći kroz parlament Republike Srpske.
Dodik je istakao da entitetsko glasanje nije bilo na dnevnom redu, te da se poštuje stav RS po tom pitanju.
Sastanku su, osim Dodika, prisustvovali potpredsjednik SNSD-a Igor Radojičić, ministar pravde Džerard Selman u vezi s pitanjima o imovini, zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD Stjuart Džons i direktor sekretarijata Savjeta EU za zapadni Balkan Zoltan Martinus.
Delegacija SAD i EU juče je razgovarala i sa predstavnicima PDP-a kojima takođe nije predstavila nijedan pisani dokument.
Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak istakao je da se ova stranka, kada je riječ o ustavnim promjenama, zalaže samo za njegovo usklađivanje sa evropskom konvencijom o ljudskim pravima i to u segmentu izbora članova Predsjedništva BiH i izbora članova Doma naroda Parlamenta BiH.
- To bi se moglo brzo uraditi i uklonilo bi prepreke koje su u vezi sa Ustavom - rekao je Crnadak.
Dodao je da bi u ovom momentu bilo problematično da postoje predsjednik i dva potpredsjednika i da se napusti sadašnji model tri člana Predsjedništva BiH. Dom naroda Parlamenta BiH, smatra PDP, ne smije izgubiti zakonodavnu nadležnost.
Pisani prijedlozi političkim liderima navodno će biti predočeni 20. oktobra u Butmiru.
BiH samo kao decentralizovana
Predsjednik RS Rajko Kuzmanović i bivši ambasador SAD Kliford Bond konstatovali su juče da situaciju u BiH ne treba dramatizovati nego treba zajednički raditi na izgradnji funkcionalne, a ne unitarne države.
- BiH može uspješno da funkcioniše samo kao decentralizovana država, kao što je i predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom - rekao je Kuzmanović poslije susreta sa Bondom. Kuzmanović je ocijenio da nema potreba za izmjenama Ustava BiH, jer nije prepreka za njen napredak ka evroatlantskim integracijama.
On je ukazao na značaj ustavnih principa entitetskog glasanja i zaštite vitalnog nacionalnog interesa, kao pravnih i demokratskih mehanizama u ostvarivanju ravnopravnosti.
Dodik je naglasio da je SNSD jasno rekao da BiH ne može da ima svoju vladu i svog premijera i da je to završeno opet nepravnim aktima bivšeg visokog predstavnika Miroslava Lajčaka, koji je proglasio i redefinisao način odlučivanja u Savjetu ministara, te da je to nešto što više ne može da bude promijenjeno.
Predstavnici SAD i EU tražili su da se redefiniše uloga Doma naroda koji bi, prema tom prijedlogu, izgubio zakonodavnu nadležnost, što je, kaže Dodik, neprihvatljivo.
Dom naroda bi, po njihovom prijedlogu, bio mjesto gdje bi se mogao podići vitalni nacionalni interes, a kasnije bi to išlo na usaglašavanje domova ili eventualno na Ustavni sud.
- U vezi s Ustavnim sudom imamo katastrofalna iskustva, jer smo uvijek preglasavani i oko toga se nismo složili - kaže Dodik.
Suština prijedloga koji se tiču Ustava BiH je da se usaglasi sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
O prijedlozima koji se tiču redizajna Predsjedništva BiH, Dodik je rekao da je prihvatljivo da postoji predsjednik i dva potpredsjednika, da se zadrži dosadašnja rotacija svakih osam mjeseci, a ako se dogovori drugačije, da se to može riješiti u nekom budućem vremenu kroz zakon o Predsjedništvu BiH.
- Za RS je prihvatljivo da postoji predsjednik Predsjedništva BiH koji bi imao protokolarne obaveze i na taj način ono može da funkcioniše - rekao je Dodik.
Dodik je predložio da se u Ustav ugradi pravo entiteta na referendum o svom statusu i da legalizacija tog prava podrazumijeva i saglasnost drugih. Ponovio je da SNSD ostaje pri stavu da nije zainteresovan za ustavne promjene.
Prijedlog o imovini u BiH ne razlikuje se mnogo od ranijeg, dodao je Dodik. Rekao je da će svi prijedlozi, ako budu usaglašeni, proći kroz parlament Republike Srpske.
Dodik je istakao da entitetsko glasanje nije bilo na dnevnom redu, te da se poštuje stav RS po tom pitanju.
Sastanku su, osim Dodika, prisustvovali potpredsjednik SNSD-a Igor Radojičić, ministar pravde Džerard Selman u vezi s pitanjima o imovini, zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD Stjuart Džons i direktor sekretarijata Savjeta EU za zapadni Balkan Zoltan Martinus.
Delegacija SAD i EU juče je razgovarala i sa predstavnicima PDP-a kojima takođe nije predstavila nijedan pisani dokument.
Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak istakao je da se ova stranka, kada je riječ o ustavnim promjenama, zalaže samo za njegovo usklađivanje sa evropskom konvencijom o ljudskim pravima i to u segmentu izbora članova Predsjedništva BiH i izbora članova Doma naroda Parlamenta BiH.
- To bi se moglo brzo uraditi i uklonilo bi prepreke koje su u vezi sa Ustavom - rekao je Crnadak.
Dodao je da bi u ovom momentu bilo problematično da postoje predsjednik i dva potpredsjednika i da se napusti sadašnji model tri člana Predsjedništva BiH. Dom naroda Parlamenta BiH, smatra PDP, ne smije izgubiti zakonodavnu nadležnost.
Pisani prijedlozi političkim liderima navodno će biti predočeni 20. oktobra u Butmiru.
BiH samo kao decentralizovana
Predsjednik RS Rajko Kuzmanović i bivši ambasador SAD Kliford Bond konstatovali su juče da situaciju u BiH ne treba dramatizovati nego treba zajednički raditi na izgradnji funkcionalne, a ne unitarne države.
- BiH može uspješno da funkcioniše samo kao decentralizovana država, kao što je i predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom - rekao je Kuzmanović poslije susreta sa Bondom. Kuzmanović je ocijenio da nema potreba za izmjenama Ustava BiH, jer nije prepreka za njen napredak ka evroatlantskim integracijama.
On je ukazao na značaj ustavnih principa entitetskog glasanja i zaštite vitalnog nacionalnog interesa, kao pravnih i demokratskih mehanizama u ostvarivanju ravnopravnosti.
- Izvor
- Glas Srpske
Komentara (6) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Novi kanal će pomoći u rešavanju incidenata u strateškom plovnom putu, usred protivrečnih uputstava za brodovlasnike....
Zemlja je očuvala svoju ekonomsku nezavisnost uprkos nepovoljnim spoljnim uslovima, izjavio je ministar finansija Anton Siluanov na PMEF-u....
Odluka je zasnovana na činjenici da tužba Centralne banke Rusije protiv Juroklir banke nije priznata po pravu EU i Juroklir „ne priznaje nadležnost suda“...
Abu Dabi ima „suvereno” pravo da donosi takve odluke, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov....
Taj potez UAE predstavlja značajan udarac za globalnu organizaciju velikih proizvođača nafte....
Kijev je od januara obustavio isporuke ruske sirove nafte, što je izazvalo spor sa članicama EU, Mađarskom i Slovačkom...
Ostale novosti iz rubrike »







.jpg)








