Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Rektor podržava zahtev SOBL-a
10.05.2011. god.
Studenti bez oba roditelja, koji se školuju na fakultetima Univerziteta u Banjaluci, početkom nove školske godine trebalo bi da budu oslobođeni plaćanja školarine!
Ovo je za Pres RS potvrdio rektor Univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić, posle inicijative koju je pokrenula Studentska organizacija Univerziteta u Banjaluci (SOBL).
- Mislim da bi se ovo pitanje moralo pozitivno rešiti. Mi ćemo ići prema upravnom odboru da se taj zahtev uskladi sa Odlukom o visini školarina koje je donelo Ministarstvo prosvete i kulture, kako bi se ta Odluka dopunila i ove kategorije oslobodile plaćanja školarine. To će, nadam se, biti regulisano početkom naredne univerzitetske godine, u julu - rekao je rektor Stanić.
Kratak spisak
Prema rečima predsednika SOBL-a Aleksandra Jakovljevića, radi se o malom broju studenata koji spadaju u ovu kategoriju, a kojima bi ukidanje školarina mnogo značilo.
- U martu smo poslali zahtev Ministarstvu prosvete i kulture RS, tačnije ministru Antonu Kasipoviću, da se studenti bez oba roditelja prilikom donošenja Odluke o visini školarine za studente na javnim visokoškolskim ustanovama, oslobode plaćanja fakultetskog školovanja. Ova kategorija studenata do sada je plaćala punu ili nešto umanjenu školarinu, ili su, u pojedinim slučajevima, oslobađani na osnovu molbe visokoškolske ustanove - kaže Jakovljević.
Ovaj zahtev, dodaje, nije rešen, a kako je Odluka o visini školarine donesena na predlog Univerziteta, sledeći korak bio je upućivanje molbe rektoru Staniću.
- U aprilu smo se obratili rektoru Staniću sa istim zahtevom, i zamolili ga da se nađe način kako bi ova studentska populacija bila oslobođena plaćanja školarine. Ostaje da vidimo da li će se to konačno pozitivno rešiti - zaključio je Jakovljević.
Podršku ukidanju plaćanja školarine studentima ove kategorije dali su građani i brojni studenti sa banjalučkih fakulteta, koji kažu da je to za ministarstvo i vladu minimalan napor, koji bi olakšalo dolazak do diplome i potencijalnog zaposlenja studenata bez roditelja.
- Zaista mislim da o ovom pitanju uopšte nije ni trebalo raspravljati! Studenti koji su bez roditelja jedva sastavljaju kraj s krajem, i bilo bi i ljudski, i moralno, osloboditi ih ovih troškova. Sama najbolje znam koliko je teško izdvojiti novac za knjige, skripte i ostali neophodan materijal, pa ne mogu ni da zamislim kako je našim kolegama koji su, nažalost, ostali bez svojih roditelja - smatra Dijana Marković, student Fakulteta političkih nauka.
I građani za
Njeno mišljenje deli i Radmila Ćosić iz naselja Lazarevo, koja kaže da sa teškom mukom obezbeđuje novac za školovanje sina i ćerke.
- Znate i sami koliko sve to košta, i koliko novca treba da se izdvoji svake godine. A gde su ostali troškovi koji su uvek prisutni kada imate decu u tim godinama - mobilni telefon, internet, mesečne karte za autobus, garderoba. Živimo u teškim vremenima, zbog čega u potpunosti podržavam oslobađanje te nesrećne dece školskih nameta - zaključila je ona.
Prema nepotpunim podacima SOBL-a, na fakultetima banjalučkog Univerziteta školuje se nekoliko desetina studenata bez oba roditelja. Samo u Studentskom centru boravi 12 studenata iz ove kategorije, a iz SOBL-a su istakli da će tražiti od Rektorata da pribavi podatke o tačnom broju studenata.
Školarina do 1500 KM!
Prema poslednjoj odluci Vlade RS, neće biti promene u visini školarina za studijske programe prvog ciklusa studija na javnim visokoškolskim ustanovama za akademsku 2011/12. godinu. Za studijske programe na medicinskim fakultetima, muzičkih i likovnih umetnosti školarina iznosi 660 KM, a za za studijski program dramske umjetnosti filmski i televizijski smjer 1.500 KM. Za sve ostale studijske programe koji se izvode na javnim visokoškolskim ustanovama školarina će iznositi od 440 KM.
Ovo je za Pres RS potvrdio rektor Univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić, posle inicijative koju je pokrenula Studentska organizacija Univerziteta u Banjaluci (SOBL).
- Mislim da bi se ovo pitanje moralo pozitivno rešiti. Mi ćemo ići prema upravnom odboru da se taj zahtev uskladi sa Odlukom o visini školarina koje je donelo Ministarstvo prosvete i kulture, kako bi se ta Odluka dopunila i ove kategorije oslobodile plaćanja školarine. To će, nadam se, biti regulisano početkom naredne univerzitetske godine, u julu - rekao je rektor Stanić.
Kratak spisak
Prema rečima predsednika SOBL-a Aleksandra Jakovljevića, radi se o malom broju studenata koji spadaju u ovu kategoriju, a kojima bi ukidanje školarina mnogo značilo.
- U martu smo poslali zahtev Ministarstvu prosvete i kulture RS, tačnije ministru Antonu Kasipoviću, da se studenti bez oba roditelja prilikom donošenja Odluke o visini školarine za studente na javnim visokoškolskim ustanovama, oslobode plaćanja fakultetskog školovanja. Ova kategorija studenata do sada je plaćala punu ili nešto umanjenu školarinu, ili su, u pojedinim slučajevima, oslobađani na osnovu molbe visokoškolske ustanove - kaže Jakovljević.
Ovaj zahtev, dodaje, nije rešen, a kako je Odluka o visini školarine donesena na predlog Univerziteta, sledeći korak bio je upućivanje molbe rektoru Staniću.
- U aprilu smo se obratili rektoru Staniću sa istim zahtevom, i zamolili ga da se nađe način kako bi ova studentska populacija bila oslobođena plaćanja školarine. Ostaje da vidimo da li će se to konačno pozitivno rešiti - zaključio je Jakovljević.
Podršku ukidanju plaćanja školarine studentima ove kategorije dali su građani i brojni studenti sa banjalučkih fakulteta, koji kažu da je to za ministarstvo i vladu minimalan napor, koji bi olakšalo dolazak do diplome i potencijalnog zaposlenja studenata bez roditelja.
- Zaista mislim da o ovom pitanju uopšte nije ni trebalo raspravljati! Studenti koji su bez roditelja jedva sastavljaju kraj s krajem, i bilo bi i ljudski, i moralno, osloboditi ih ovih troškova. Sama najbolje znam koliko je teško izdvojiti novac za knjige, skripte i ostali neophodan materijal, pa ne mogu ni da zamislim kako je našim kolegama koji su, nažalost, ostali bez svojih roditelja - smatra Dijana Marković, student Fakulteta političkih nauka.
I građani za
Njeno mišljenje deli i Radmila Ćosić iz naselja Lazarevo, koja kaže da sa teškom mukom obezbeđuje novac za školovanje sina i ćerke.
- Znate i sami koliko sve to košta, i koliko novca treba da se izdvoji svake godine. A gde su ostali troškovi koji su uvek prisutni kada imate decu u tim godinama - mobilni telefon, internet, mesečne karte za autobus, garderoba. Živimo u teškim vremenima, zbog čega u potpunosti podržavam oslobađanje te nesrećne dece školskih nameta - zaključila je ona.
Prema nepotpunim podacima SOBL-a, na fakultetima banjalučkog Univerziteta školuje se nekoliko desetina studenata bez oba roditelja. Samo u Studentskom centru boravi 12 studenata iz ove kategorije, a iz SOBL-a su istakli da će tražiti od Rektorata da pribavi podatke o tačnom broju studenata.
Školarina do 1500 KM!
Prema poslednjoj odluci Vlade RS, neće biti promene u visini školarina za studijske programe prvog ciklusa studija na javnim visokoškolskim ustanovama za akademsku 2011/12. godinu. Za studijske programe na medicinskim fakultetima, muzičkih i likovnih umetnosti školarina iznosi 660 KM, a za za studijski program dramske umjetnosti filmski i televizijski smjer 1.500 KM. Za sve ostale studijske programe koji se izvode na javnim visokoškolskim ustanovama školarina će iznositi od 440 KM.
- Izvor
- Pres RS, Nebojša Lakić
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Novi kanal će pomoći u rešavanju incidenata u strateškom plovnom putu, usred protivrečnih uputstava za brodovlasnike....
Zemlja je očuvala svoju ekonomsku nezavisnost uprkos nepovoljnim spoljnim uslovima, izjavio je ministar finansija Anton Siluanov na PMEF-u....
Odluka je zasnovana na činjenici da tužba Centralne banke Rusije protiv Juroklir banke nije priznata po pravu EU i Juroklir „ne priznaje nadležnost suda“...
Abu Dabi ima „suvereno” pravo da donosi takve odluke, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov....
Taj potez UAE predstavlja značajan udarac za globalnu organizaciju velikih proizvođača nafte....
Kijev je od januara obustavio isporuke ruske sirove nafte, što je izazvalo spor sa članicama EU, Mađarskom i Slovačkom...
Ostale novosti iz rubrike »







.jpg)








