Početna stranica > Novosti
"Pod obaveznom zimskom opremom motornih vozila podrazumevaju se lanci za snijeg (za pogonske točkove) i pneunatici minimalne dubine šare od četiri milimetra", saopštila je crnogorska policija.
Kako prenose makedonski mediji, od danas pa do 15. marta i u toj zemlji je obavezna zimaska oprema, koja podrazumijeva četiri zimska pneumatika dubine šare od četiri milimetra ili ljetnje pneumatike iste dubine šare, pod uslovom da vozilo posjeduje i lance za pogonske točkove.
U Sloveniji je upotreba zimske opreme obavezna od danas do 15. marta, do kada vozila moraju biti opremljena sa četiri zimska pneumatika i minimalnom dubinom profila od tri milimetra ili četiri ljetnje gume s minimalnom dubinom profila od tri milimetra pripremljenim lancima za snijeg u prtljažniku.
Hrvatski auto klub (HAK) je na svom sajtu podsjetio da je kazna za vožnju bez zimske opreme od ove godine u Sloveniji sa 120 evra smanjena na 40.
Zimsku opremu u Hrvatskoj, kako je naveo HAK, čine četiri zimska ili M+S pneumatika ili četri ljetnje gume sa minimalnom dubinom profila od četiri milimetra i lanci za snijeg za pogonske točkove, koji su za slučaj potrebe u prtljažniku.
Kazna za nepoštovanje ovog zakona u Hrvatskoj je 300 kuna (oko 42 evra) i isključenje iz saobraćaja.
Vozači u Srbiji od 1. novembra do 1. aprila moraju, po novom pravilniku, da imaju sve četiri zimske gume ukoliko je na putu snijeg, led ili poledica.
Kazna za gume koje ne odgovaraju vremenskim uslovima iznosi 3.000 dinara.
Šara na gumama ne smije da bude plića od četiri milimetra, a u koliko su vremenske prilike u toku zimske sezone takve da nema snijega i leda na kolovozu, zimski pneumatici nisu obavezni.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Obavezna zimska oprema
15.11.2012. god.
U Republici Srbskoj, FBiH, Makedoniji, Crnoj Gori, i Sloveniji od danas je obavezno nošenje zimske opreme za motorna vozila, u Hrvatskoj je zimska oprema obavezna samo u slučaju da je kolovoz prekriven snijegom ili poledicom, dok u Srbiji ta obaveza važi od 1. novembra.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske danas je podsjetilo vlasnike motornih vozila da je do 15. aprila u RS i Federaciji BiH obavezna zimska oprema, koja se sastoji od pneumatika sa zimskim profilom na svim točkovima na kojima dubina gazećeg sloja iznosi najmanje četiri milimetra ili ljetnjih guma sa istim profilom pod uslovom da je vozilo opremljeno lancima koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uslova.
Uprava policije Crne Gore je saopštila da je od danas do 30. marta obavezna upotreba zimske opreme i da je minimalna kazna za nepoštovanje te obaveze 20 evra.
"Pod obaveznom zimskom opremom motornih vozila podrazumevaju se lanci za snijeg (za pogonske točkove) i pneunatici minimalne dubine šare od četiri milimetra", saopštila je crnogorska policija.
Kako prenose makedonski mediji, od danas pa do 15. marta i u toj zemlji je obavezna zimaska oprema, koja podrazumijeva četiri zimska pneumatika dubine šare od četiri milimetra ili ljetnje pneumatike iste dubine šare, pod uslovom da vozilo posjeduje i lance za pogonske točkove.
Kazna za makedonske vozače koji ne posjeduju odgovarajuću opremu iznosi 15 evra.
U Sloveniji je upotreba zimske opreme obavezna od danas do 15. marta, do kada vozila moraju biti opremljena sa četiri zimska pneumatika i minimalnom dubinom profila od tri milimetra ili četiri ljetnje gume s minimalnom dubinom profila od tri milimetra pripremljenim lancima za snijeg u prtljažniku.
Hrvatski auto klub (HAK) je na svom sajtu podsjetio da je kazna za vožnju bez zimske opreme od ove godine u Sloveniji sa 120 evra smanjena na 40.
Ostale kazne u Sloveniji su, podseća HAK, 200 evra za neočišćen sneg sa vozila, nepoštovanje znaka o zabrani vožnje zbog zimskih uslova 300 evra, stvaranje saobraćajnih poteškoća zbog loše zimske opreme za privatna lica 500 evra, a za pravna lica 1.000 evra.
U Hrvatskoj je zimska oprema obvezna samo kad je kolovoz pokriven snijegom ili poledicom.
Zimsku opremu u Hrvatskoj, kako je naveo HAK, čine četiri zimska ili M+S pneumatika ili četri ljetnje gume sa minimalnom dubinom profila od četiri milimetra i lanci za snijeg za pogonske točkove, koji su za slučaj potrebe u prtljažniku.
Kazna za nepoštovanje ovog zakona u Hrvatskoj je 300 kuna (oko 42 evra) i isključenje iz saobraćaja.
Vozači u Srbiji od 1. novembra do 1. aprila moraju, po novom pravilniku, da imaju sve četiri zimske gume ukoliko je na putu snijeg, led ili poledica.
Kazna za gume koje ne odgovaraju vremenskim uslovima iznosi 3.000 dinara.
Šara na gumama ne smije da bude plića od četiri milimetra, a u koliko su vremenske prilike u toku zimske sezone takve da nema snijega i leda na kolovozu, zimski pneumatici nisu obavezni.
Pravilnikom je propisano da vozači u Srbiji ne moraju svoje četvorotočkaše da opreme lancima ako voze u naselju, dok je van naseljenog mesta to obavezno.
- Izvor
- Nova zvezdana staza
- TANJUG/ laktasiturizam.org
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Zemlja je očuvala svoju ekonomsku nezavisnost uprkos nepovoljnim spoljnim uslovima, izjavio je ministar finansija Anton Siluanov na PMEF-u....
Odluka je zasnovana na činjenici da tužba Centralne banke Rusije protiv Juroklir banke nije priznata po pravu EU i Juroklir „ne priznaje nadležnost suda“...
Abu Dabi ima „suvereno” pravo da donosi takve odluke, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov....
Taj potez UAE predstavlja značajan udarac za globalnu organizaciju velikih proizvođača nafte....
Kijev je od januara obustavio isporuke ruske sirove nafte, što je izazvalo spor sa članicama EU, Mađarskom i Slovačkom...
Ogromna sredstva namenjena vojnom jačanju povećavaju rizik od korupcije, upozorava prvi čovek OLAF-a...
Ostale novosti iz rubrike »





.jpg)









