
Amerika neće više biti policija celog sveta?
Opšte je poznata stvar, da je Amerika posle završetka Drugog svetskog
rata nakon kraćeg vremena počela ratovati u Vijetnamu, Koreji i drugim
državama, a u skorije vreme u Iraku i još uvek i u Avganistanu, koga
Amerikanci nazivaju razvojnom pomoći, ali ne i ratom po njihovoj
“mirnodobskoj ideologiji “!
Nije potrebno govoriti o njenim “uspesima“ u ovim ratovima, jer je to
poznato celoj svteskoj javnosti, kao i o njenom stalnom mešanju u
unutrašnje stvari drugih zemalja u svetu, što ona i sada čini.
Radi njenog ovakvog “ratnog ponašanja“, ona sebe i pored toga naziva
“visoko demokratskom“, radi čega je u toku prošle godine predsednik
Rusije Putin javno upozorio Ameriku da se ona odrekne navike da bude
“policija celoga sveta “ i da se ne meša u unutrašnje stvari drugih
zemalja širom sveta!
Pre nekoliko dana, pretsednik Obama je u Vest Pointu u Vojnoj akademiji
u Americi u svom govoru izjavio jednu “novu osnovnu spoljnu političku
doktrinu“ koja se sastoji u sledećem:
- Vojni borbeni poduhvati će se ubuduće preduzimati samo onda, kada su
ugroženi osnovni interesi Amerike! Neće više Amerika kao do sada,
preduzimati sama vojne intervencije, nego samo u zajednici sa
zajedničkim partnerima.
- Obama je demantovao da će Amerka ubuduće sama u ovim akcijama imati i
rukovodeću ulogu, a zajednička uloga rukovođenja će ubuduće biti
zamenjena kao najbolje sredstvo zajedničke diplomatije.
- Strategija protiv terorizma biće zajednička sa saveznicima, kao i
raznovrsna finansiranja obučavanja protiv terorizma od strane ugroženih
zemalja.
Da li je ova Obamnina izjava, da se odrekne Amerika da više neće biti
“policija celoga sveta“ usledila nakon više meseci posle upozorenja
Putina kao jedini razlog, ili je pored toga i ralog što je Amerka već
mnogo “umorna od ratovanja“ i finansijski iscrpljena, jer je u toku
prošle godine bila najzaduženija država u svetu sa preko 16 bilijona
evra, to je posebno interesantno pitanje?
Međutim, možda je sve ovo Obamina “politikantskodušebrižnička taktika“,
jer on je više puta davao izjave, koje nije sproveo u život kao što je
bio obećao još pre nekoliko godina da će zatvoriti lager na Kubi sa
osumnjičenim teroristima, a na dan 4. juna je u poseti Poljskoj,
opomenuo Rusiju da ne napada na članice NATA, što Rusija nije do sada ni
učinila, niti je pretila da će napasti nekoga, primio je na razgovor
novog pretsednika Ukrajine koga podržava u borbi protiv Rusa u Ukrajini,
koji žele svoju samostalnost, rekavši da on neće nikada priznati
aneksiju Krima itd.
Iz ovoga je vidljivo, da Obama sada angažuje svoje saveznike, NATO i
ostalle njegove istomišljenike da podržavaju i dalje njegovu politiku,
mada je NATO po mišljenjima mnogih zemalja, vojnih stratega i političara
najveća opasnost za svetski mir.
Svi su izgledi da je i Obama “nasledio“ arogantne navike i mišljenja
njegovih prethodnika Klintona i Buševa kada je u pitanju shvatanje da
Amerika i dalje bude svetska sila broj 1,
ali u zadnje vreme ova se situacija menja, jer Kina i Rusija često puta
otvoreno upozoravaju Ameriku da se ne meša u njihoive unutrašnje stvari,
jer ona ne nastoji da svetske probleme uvek mirnim putem rešava, nego
stvra nove probleme!
Živko Begović
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Novi kanal će pomoći u rešavanju incidenata u strateškom plovnom putu, usred protivrečnih uputstava za brodovlasnike....
Zemlja je očuvala svoju ekonomsku nezavisnost uprkos nepovoljnim spoljnim uslovima, izjavio je ministar finansija Anton Siluanov na PMEF-u....
Odluka je zasnovana na činjenici da tužba Centralne banke Rusije protiv Juroklir banke nije priznata po pravu EU i Juroklir „ne priznaje nadležnost suda“...
Abu Dabi ima „suvereno” pravo da donosi takve odluke, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov....
Taj potez UAE predstavlja značajan udarac za globalnu organizaciju velikih proizvođača nafte....
Kijev je od januara obustavio isporuke ruske sirove nafte, što je izazvalo spor sa članicama EU, Mađarskom i Slovačkom...
Ostale novosti iz rubrike »






.jpg)








