Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Za samo tri nedelje 1.377 udesa manje!
05.01.2010. god.
Od početka primene novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju u Srbiji drastično manji broj saobraćajnih nesreća. U decembru prošle godine povređeno 905, a godinu dana kasnije 526 osoba
Za prve tri nedelje primene novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju, u Srbiji se dogodilo 1.377 saobraćajnih nesreća manje nego u istom periodu 2008. godine! Drastično je smanjen i broj povređenih osoba. U decembru 2008. bilo je 905 povređenih, a godinu dana kasnije 526! I broj poginulih na srpskim drumovima je smanjen. U decembru 2008. poginulo je 28, a u istom mesecu 2009. 20 ljudi!
U MUP-u Srbije kažu da se do sada novi zakon pokazao kao efikasan i da su vozači postali oprezniji i da više poštuju propise. Broj poginulih je manji za 30 odsto, a broj povređenih za 40 odsto.
- Broj udesa se sa 3.470, koliko ih se dogodilo od 10.12. 2008. godine do 28. 12. 2008 smanjio na 2.133 udesa u istom periodu 2009. godine - kažu u policiji i dodaju:
- Kada je donesen zakon predviđeno je smanjenje broja saobraćajnih nezgoda i povređenih, što se i dogodilo, jer je taj broj drastično manji. U odnosu na decembar 2008, godinu dana kasnije bilo je skoro 400 manje povređenih osoba. Nadamo se i da će broj poginulih u narednom periodu biti upola manji.
Naš sagovornik iz MUP-a kaže da se očekuje da vozači budu još oprezniji jer su od 1. januara počeli da se upisuju kazneni poeni.
- Od 10. decembra kada je stupio na snagu novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju upozorili smo nekoliko hiljada vozača koji su prekršili saobraćajne propise. Nismo ih kažnjavali, ukazivali smo gde su pogrešili i šta im nedostaje od opreme. Već krajem decembra većina vozača ispoštovala je nove propise - kaže sagovornik Pressa iz policije.
Fakti
- kazna za korišćenje mobilnih telefona za vreme vožnje - 5.000 dinara
- kazna ukoliko vozač nema svetlo obojeni prsluk - 3.000 dinara
- kazne za nasilničku vožnju - zatvor od 30 do 60 dana, 15 kaznenih poena
- ukoliko je izazvana saobraćajka 45 do 60 dana zatvora i 17 poena
- oduzimanje dozvole sa 18 i više poena
Poštovanje ograničenja brzine i vezivanje pojasa odmah su dali efekat. Međutim i pored toga što je za vožnju u pijanom stanju zaprećena zatvorska kazna, i dalje ima vozača koji sedaju za volan „pod gasom".
- Vožnja pod dejstvom alkohola i dalje je prisutna na našim putevima. Neslavni rekord drži državljanin BiH koji je imao čak 3,76 promila alkohola u krvi. On je odmah poslat u zatvor, na izdržavanje kazne od 15 dana. Ovaj mortus pijani vozač nije izazavo udes. D. R. (22) iz Novog Sada je vozeći „audi" sa 2,2 promila alkohola izazvao tešku saobraćajnu nesreću, u kojoj su poginula dva muškarca u „jugu" - kažu u MUP-u.
Podatak da je 40 vozača vozilo pod dejstvom alkohola samo u Sremu je alarmantan.
- Pored Džafera S. koji je vozio sa 3,76 promila alkohola u krvi, imali smo slučaj, takođe državljanina BiH, J. J. koji je uhvaćen sa 2,52 promila alkohola u Staroj Pazovi kada je kombijem udario u reklamne panoe. On je dobio 45 dana zatvora i zabranu da 10 meseci upravlja vozilom - rekli su u policiji i dodali:
- Čak i profesionalni vozači sedaju pijani za volan. U Sremskoj Mitrovici saobraćajci su alko-testirali vozača Hitne pomoći i utvrdili da ima 1,47 promila alkohola u krvi. On tada nije upravljao vozilom Hitne pomoći, ali kao profesionalac nije smeo da upravlja ni sopstvenim automobilom u takvom stanju.
Zanimljivo je da je nedavno uhvaćen jedan mladić iz Mačve koji je imao 2,2 promila alkohola u krvi. Taj isti mladić pre samo nekoliko meseci samo je čudom preživeo tešku nesreću izazvanu vožnjom u pijanom stanju, kada su poginula njegova dva najbolja druga.
Za prve tri nedelje primene novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju, u Srbiji se dogodilo 1.377 saobraćajnih nesreća manje nego u istom periodu 2008. godine! Drastično je smanjen i broj povređenih osoba. U decembru 2008. bilo je 905 povređenih, a godinu dana kasnije 526! I broj poginulih na srpskim drumovima je smanjen. U decembru 2008. poginulo je 28, a u istom mesecu 2009. 20 ljudi!
U MUP-u Srbije kažu da se do sada novi zakon pokazao kao efikasan i da su vozači postali oprezniji i da više poštuju propise. Broj poginulih je manji za 30 odsto, a broj povređenih za 40 odsto.
- Broj udesa se sa 3.470, koliko ih se dogodilo od 10.12. 2008. godine do 28. 12. 2008 smanjio na 2.133 udesa u istom periodu 2009. godine - kažu u policiji i dodaju:
- Kada je donesen zakon predviđeno je smanjenje broja saobraćajnih nezgoda i povređenih, što se i dogodilo, jer je taj broj drastično manji. U odnosu na decembar 2008, godinu dana kasnije bilo je skoro 400 manje povređenih osoba. Nadamo se i da će broj poginulih u narednom periodu biti upola manji.
Naš sagovornik iz MUP-a kaže da se očekuje da vozači budu još oprezniji jer su od 1. januara počeli da se upisuju kazneni poeni.
- Od 10. decembra kada je stupio na snagu novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju upozorili smo nekoliko hiljada vozača koji su prekršili saobraćajne propise. Nismo ih kažnjavali, ukazivali smo gde su pogrešili i šta im nedostaje od opreme. Već krajem decembra većina vozača ispoštovala je nove propise - kaže sagovornik Pressa iz policije.
Fakti
- kazna za korišćenje mobilnih telefona za vreme vožnje - 5.000 dinara
- kazna ukoliko vozač nema svetlo obojeni prsluk - 3.000 dinara
- kazne za nasilničku vožnju - zatvor od 30 do 60 dana, 15 kaznenih poena
- ukoliko je izazvana saobraćajka 45 do 60 dana zatvora i 17 poena
- oduzimanje dozvole sa 18 i više poena
Poštovanje ograničenja brzine i vezivanje pojasa odmah su dali efekat. Međutim i pored toga što je za vožnju u pijanom stanju zaprećena zatvorska kazna, i dalje ima vozača koji sedaju za volan „pod gasom".
- Vožnja pod dejstvom alkohola i dalje je prisutna na našim putevima. Neslavni rekord drži državljanin BiH koji je imao čak 3,76 promila alkohola u krvi. On je odmah poslat u zatvor, na izdržavanje kazne od 15 dana. Ovaj mortus pijani vozač nije izazavo udes. D. R. (22) iz Novog Sada je vozeći „audi" sa 2,2 promila alkohola izazvao tešku saobraćajnu nesreću, u kojoj su poginula dva muškarca u „jugu" - kažu u MUP-u.
Podatak da je 40 vozača vozilo pod dejstvom alkohola samo u Sremu je alarmantan.
- Pored Džafera S. koji je vozio sa 3,76 promila alkohola u krvi, imali smo slučaj, takođe državljanina BiH, J. J. koji je uhvaćen sa 2,52 promila alkohola u Staroj Pazovi kada je kombijem udario u reklamne panoe. On je dobio 45 dana zatvora i zabranu da 10 meseci upravlja vozilom - rekli su u policiji i dodali:
- Čak i profesionalni vozači sedaju pijani za volan. U Sremskoj Mitrovici saobraćajci su alko-testirali vozača Hitne pomoći i utvrdili da ima 1,47 promila alkohola u krvi. On tada nije upravljao vozilom Hitne pomoći, ali kao profesionalac nije smeo da upravlja ni sopstvenim automobilom u takvom stanju.
Zanimljivo je da je nedavno uhvaćen jedan mladić iz Mačve koji je imao 2,2 promila alkohola u krvi. Taj isti mladić pre samo nekoliko meseci samo je čudom preživeo tešku nesreću izazvanu vožnjom u pijanom stanju, kada su poginula njegova dva najbolja druga.
- Izvor
- PressOnline
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...
Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn...
Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il...
Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni....
Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...
Ostale novosti iz rubrike »
















