Početna stranica > Novosti
Trodimenzionalni spektakl Džejmsa Kamerona “Avatar” mnogim gledaocima je stvorio psihičke probleme. Iako ruši sve rekorde gledanosti i zarade, posle tri sata provedenih u virtuelnom svetu ljudi mogu da padnu u depresiju i imaju suicidne misli, prenosi CNN.
Broj osoba koje imaju psihičke smetnje posle gledanja “Avatara” ubrzano raste. Na forumima širom Amerike i Velike Britanije otvorena je tema “Načini da se izvučete iz depresije pošto se završi Avatarov san”, u kojima nekoliko hiljada ljudi traži psihološku pomoć.
“U ovakvim filmovima poremećen je koncept realnosti, jer je radnja daleko od stvarnosti. Posle projekcije ne može da vam bude dobro. To je patogen, bizaran svet. Tu nema jasnih granica između sveta u kome živimo i onog koji nam je predstavljen. Isti slučaj je i sa “Gospodarom prstenova” i “Harijem Poterom”. Oni menjaju prirodne komponente prostora i stvarnosti“, kaže psiholog Lidija Ćuk za beogradsku štampu.
U svetu su zabeleženi slučajevi u kojima su fanovi opsednuti svetom i načinom života u ovom filmu, koji opisuju kao “veoma lep i neodoljiv”. Psiholozi tvrde da su takvim psihičkim tegobama podložni oni koji nemaju izgrađen identitet, omladina koja nema jasnu predstavu o realnosti, ali i ljudi koji imaju velike i nerešive probleme, a nisu psihički oboleli.
Jedan od posetilaca foruma požalio se da svet posle “Avatara” nije isti. “Teško mogu da se pomirim sa činjenicom da je “Avatar” samo film i da se meni takav život neće nikada dogoditi“ napisao je on.
Neki od fanova napisali su čak da su poželeli da se ubiju uvereni da će se ponovo roditi u svetu sličnom “Avataru”, dok je dosta i onih kojima se “gade ljudska rasa i njihova stvarnost”. Psihijatri apeluju da se gledaoci urazume, a nadležnima predlažu da cenzurišu određene sadržaje.
“Ovo je nebezbedan i nasilan način upoznavanja sopstvenih strahova. Gledaoci moraju sebi da kažu: “Ovo je samo film” i da prevaziđu strah. Ministarstvo kulture trebalo je da odreaguje pre nego što se ovako nešto plasiralo našim ljudima“, dodaje psiholog Ćuk.
Mnoge njene kolege psihijatri kažu da Srbi nisu spremni za “virtuelne bajke” i da bi ovakve filmove trebalo obeležiti upozorenjem o eventualnim posledicama. Ovaj film u bioskopima u Srbiji je pogledalo više od 100.000 ljudi.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Avatar podstiče suicid i depresiju
14.01.2010. god.
Trodimenzionalni spektakl Džejmsa Kamerona “Avatar” mnogim gledaocima je stvorio psihičke probleme. Iako ruši sve rekorde gledanosti i zarade, posle tri sata provedenih u virtuelnom svetu ljudi mogu da padnu u depresiju i imaju suicidne misli, prenosi CNN.
Broj osoba koje imaju psihičke smetnje posle gledanja “Avatara” ubrzano raste. Na forumima širom Amerike i Velike Britanije otvorena je tema “Načini da se izvučete iz depresije pošto se završi Avatarov san”, u kojima nekoliko hiljada ljudi traži psihološku pomoć.
“U ovakvim filmovima poremećen je koncept realnosti, jer je radnja daleko od stvarnosti. Posle projekcije ne može da vam bude dobro. To je patogen, bizaran svet. Tu nema jasnih granica između sveta u kome živimo i onog koji nam je predstavljen. Isti slučaj je i sa “Gospodarom prstenova” i “Harijem Poterom”. Oni menjaju prirodne komponente prostora i stvarnosti“, kaže psiholog Lidija Ćuk za beogradsku štampu.
U svetu su zabeleženi slučajevi u kojima su fanovi opsednuti svetom i načinom života u ovom filmu, koji opisuju kao “veoma lep i neodoljiv”. Psiholozi tvrde da su takvim psihičkim tegobama podložni oni koji nemaju izgrađen identitet, omladina koja nema jasnu predstavu o realnosti, ali i ljudi koji imaju velike i nerešive probleme, a nisu psihički oboleli.
Jedan od posetilaca foruma požalio se da svet posle “Avatara” nije isti. “Teško mogu da se pomirim sa činjenicom da je “Avatar” samo film i da se meni takav život neće nikada dogoditi“ napisao je on.
Neki od fanova napisali su čak da su poželeli da se ubiju uvereni da će se ponovo roditi u svetu sličnom “Avataru”, dok je dosta i onih kojima se “gade ljudska rasa i njihova stvarnost”. Psihijatri apeluju da se gledaoci urazume, a nadležnima predlažu da cenzurišu određene sadržaje.
“Ovo je nebezbedan i nasilan način upoznavanja sopstvenih strahova. Gledaoci moraju sebi da kažu: “Ovo je samo film” i da prevaziđu strah. Ministarstvo kulture trebalo je da odreaguje pre nego što se ovako nešto plasiralo našim ljudima“, dodaje psiholog Ćuk.
Mnoge njene kolege psihijatri kažu da Srbi nisu spremni za “virtuelne bajke” i da bi ovakve filmove trebalo obeležiti upozorenjem o eventualnim posledicama. Ovaj film u bioskopima u Srbiji je pogledalo više od 100.000 ljudi.
- Izvor
- Preuzeto sa sajta: http://www.vesti-online.com
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...
Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn...
Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il...
Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni....
Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...
Ostale novosti iz rubrike »















