Početna stranica > Novosti

Lavrov: Spremnost na upotrebu sile nažalost postao manir SAD-a

Lavrov: Spremnost na upotrebu sile nažalost postao manir SAD-a
08.05.2019. god.


Eskalacija napetosti u Pesijskom zalivu, koju su izazvale SAD, postala je manir za Vašington – od Bliskog istoka do Venecuele, saopštio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov tokom konferencije za štampu sa iranskim kolegom Mahmudom Džavadom Zarifom u Moskvi.


„Što se tiče eskalacije napetosti u regionu i namere SAD da pošalju svoje nosače aviona u područje Persijskog zaliva i da u celini povećaju tamo svoje vojno prisustvo, ukazujući na spremnost upotrebe sile, to je nažalost postao manir naših američkih kolega. Bilo na Bliskom istoku ili u Persijskom zalivu, ili prema Venecueli“, rekao je Lavrov.

On je nastalu situaciju smatra žalosnom.

„Na sastanku sa generalnim sekretarom Majkom Pompeom u Finskoj prekjuče, pozvao sam ga da ipak u svim problemima koristi instrumente demokratije, a ne pretnje, strogo rukovodeći se međunarodnim pravom, tačkama Povelje UN, koje zahtevaju mirno rešavanje sporova. Međutim, ponavljam, treba imati osećaj za diplomatiju, koji verovano nije svima svojstven“, dodao je ruski ministar.

On je saopštio da probleme koje su SAD stvorile oko Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana za nuklearni program Irana, ometaju u celini situaciju režima neširenja nuklearnog oružja.   

Zarif je saopštio da će se Iran vratiti punom poštovanju sporazuma ako u okvirima dogovora budu poštovani interesi Teherana.    

Lavrov je naglasio da su se Rusija i Iran dogovorili da zajedno rade na realizaciji obaveza iz nuklearnog sporazuma sa svim učesnicima dogovora, osim SAD.

Iran je obavestio danas ambasadore Velike Britanije, Francuske i Nemačke, Kine i Rusije o svojoj odluci da „prekine realizaciju nekih obaveza“ u okviru Sporazuma o nuklearnom programu. Pismo predsednika Irana Hasana Rohanija upućeno je državama koje i dalje podržavaju ovaj sporazum.

Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) postigli su 2015. godine istorijski sporazum o rešavanju dugogodišnjeg iranskog nuklearnog problema.

Usvojen je Zajednički sveobuhvatni plan dejstava, čijim je ispunjavanjem omogućeno ukidanje ekonomskih i finansijskih sankcija Teheranu, koje su protiv njega uveli Savet bezbednosti UN, SAD i Evropska unija.

Prošle godine SAD su istupile iz sporazuma s Iranom i obnovile sve sankcije protiv te zemlje, uključujući i sekundarne - protiv zemalja koje posluju s Iranom. Ostali članovi „šestorke“ osudili su postupak SAD.    


  • Izvor
  • foto: © Artem Geodakяn/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


 Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...

 Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn...


Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il...

Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni....


Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA