Mitropolit Amfilohije: Nema nikakve druge ni partije ni sile, ni države ni vlasti koja bi mogla da sabere ovoliko divnoga, Božjega naroda oko sebe
Hiljade pravoslavnih vjernika prisustvovale su večeras centralnom nalaganju badnjaka u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj pred sabornim hramom Vaskrsenja Hristovog u Podgorici.
Badnjake je osveštao Arhioepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski g. Amfilohije sa sveštenstvom Mitropolije.
Mitropolit Amfilohije je rekao nakon nalaganja badnjaka da se i u ove naše dane, poslije dvije hiljade godina od Hristovog rođenja, opet rasplamsao nebeski oganj.
„I posebno se rasplamsao oganj Božje ljubavi, oganj Hristov ovdje u našoj Crnoj Gori. Evo ga ovdje – taj oganj. I ne samo oganj badnjaka, nego oganj vjere u Crnoj Gori“, rekao je Vladika Amfilohije obraćajući se hiljadama vjernika sabranih oko badnjaka pred podgoričkim sabornim hramom.
Dodao je da je ovo što se ovih dana događa u Crnoj Gori jedno od najznačajnijih čuda Svetog Petra Cetinjskoga i Svetog Vasilija Ostroškoga.
„To je čudo Božije što se događa sa nama Crnogorcima koji ovdje živimo.Vjerujte mi, a to kažu i drugi ljudi, nigdje u Evropi se ne može dogoditi, ni u Evropi ni u Americi – ovaj oganj Božji, ova vjera, ovaj narod Božji, obasjan istinom Božjom, pravdom Božjom, ljubavlju Božjom“, istakao je Vladika.
Vladika je rekao da je noganj nebeski, koji je bio prisutan u duši ovoga naroda, ponovo zaplamsao širom Crne Gore.
„Nema nikakve druge ni partije ni sile, ni države ni vlasti koja bi mogla da sabere ovoliko divnoga, Božjega naroda oko sebe, kao što je sabrao ovaj sveti Božji znak od Nikšića do Pljevalja, do Bijelog polja do Berana, od Podgorice do Kolašina i Mojkovca, do Žabljaka gdje narod na minus jedanaest, po snijegu koji pada, hodi putevima Svetih Božjih ljudi. Nije to neka naša zasluga, pa da se hvalimo, nego je to čudo Božje koje se projabvilo kroz ovaj narodm, kroz ovu djecu“, kazao je on.
Dodao je da Crkva Božija ovdje postoji od vremena cara Konstantina i cara Justinijana.
„Eno manastir Zlatica na ulazu u Podgoricu. On se obnavlja i tamo smo podigli kapelu cara Justinijana. Jedina kapela cara Justinijana podignuta u savremenom svijetu je tamo. Ni Grci se toga nijesu sjetili, a mi smo je ovdje podigli u manastiru Zlatica“, rekao je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Mitropolit crnogorsko-primorski je posebno u svom obraćanju vjernima prizvao blagoslov Božji na djecu.
„Nigdje nema ovakve djece na svijetu, ja vam to kažem. A prošao sam cio svijet. Pogledajte ih kakva su… Da se i mi ugledamo na njih, jer je Gospod rekao: Budite kao djeca, ako hoćete da zadobijete Carstvo nebesko“, poručio je on.
Posebno je naglasio da ovdje nema nikakvih ni partija ni politika.
„Ovdje Gospod probudio srce ovoga naroda i to je ono što je najsvetije i najblagoslovenije. U tome je budućnost, ne samo Crne Gore nego i Evrope i čitavog svijeta – u ovom duhu, u ovom dahu, u ovom ognju koji je sišao s nebesa“, kazao je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Vladika je poželio Božji blagoslov i onima koji se ne slažu sa Crkvom Božjom u Crnoj Gori.
„Onima koji donose ove bezbožne zakone, bogoubilačke i bratoubilačke. I njih Gospod neka prosvijetli ovim ognjem Badnjega dana i Božića, da ih osvijetli,. prosvijetli, da se sjedinimo sa živim Bogom kroz Njegov sveti oganj.I da se tim ognjem sjedinimo jedni sa drugima ovdje u Crnoj Gori, i na svim ovim prostorima, u čitavoj Evropi i svijetu“, poručio je Mitropolit Amfilohije.
Radosav Rajo Vojinović
Foto: Boris Musić
Mitropolija
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Boris Musić / Mitropolija/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...
Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn...
Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il...
Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni....
Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...
Ostale novosti iz rubrike »












































