Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Za uklanjanje snega potrošeno 2,3 miliona KM
18.03.2011. god.
Rad Zimske službe, zadužene za čišćenje snega sa ulica, Banjalučane je ove godine koštao neverovatnih 2,3 miliona maraka. Imajući u vidu da je sneg u najvećem gradu Srpske padao svega 15 dana, građani sumnjaju da je rad ove službe, i te kako, preplaćen. Prema podacima uprave grada na ulice je prosuto 2.500 tone soli, dok preciznih podataka o utrošku abrazivnog materijala nemaju.
Ove zime potrošeno 400 tona inudstrijske soli manje nego prošle
Osim da je podatak o količinama utrošene soli friziran, Banjalučani smatraju diskutabilnim i informaciju da je od 2,3 miliona maraka za rad sedam angažovanih preduzeća izdvojeno čak 1,8 miliona KM. Ostatak novca od oko 470.000 maraka, uprava grada je utrošila za nabavku soli.
Neslaganja uprave grada i građana nastavljaju se i u pogledu učestalosti izlaska radnika Zimske službe na teren. Stanovnici grada na Vrbasu smatraju da su radnici proveli jedva 15 dana efektivnog rada, jer je zima bila blaga u odnosu na prethodne godine, a u upravi grada tvrde da je, ipak, reč o 57 dana.
- Dobavljač soli za ovu sezonu bio je „Bomipeks“ iz Banjaluke i izabran je u postupku javne nabavke. Nabavka abrazivnog materijala je ugovarana tako da izvođač sam nabavlja, a to je uračunato u cenu kojom im platimo usluge. Ove zime je potrošeno oko 400 tona soli manje nego prošle - kažu u Odeljenju za stambeno-komunalne poslove i poslove saobraćaja.
Po podacima uprave grada, tokom zime se održava 350 kilometara gradskih saobraćajnica i oko 370 kilometara seoskih puteva.
Čiste se svi lokalni i nekategorisani putevi, kuda voze autobusi gradskog prevoza, a gradske saobraćajnice se čiste i posipaju prema sličnim prioritetima.
- Grad je podeljen na 13 područja, šest gradskih i sedam seoskih. Za svako područje znamo koliko su sati kamioni i radnici bili angažovani. Imamo obavezu da čistimo i održavamo puteve, i bilo bi vrlo nezgodno da dobijemo tužbu da je neko poginuo zbog klizave ulice. Zbog toga ne štedimo na soli i šljunku, jer oni sprečavaju nastanak poledice. Ponekad moramo i da preventivno posipamo ulice, kada noću temperatura padne nisko - pojašnjava šef Odseka za komunalne poslove Draženko Kenjalo.
Na primedbe Banjalučana da je za rad Zimske službe izdvojeno previše novca, Kenjalo odgovara da je to paušalna procena.
- Ekipe su angažovane od 15. novembra do 15. marta. Možda je nekome izgledalo da nemaju mnogo posla, ali to je individualna procena. Mi smo i zakonski odgovorni za bezbednost saobraćaja i ne želimo da se kockamo s tim - poručuje Kenjalo.
Ni u preduzećima zaduženim za čišćenje snega sa banjalučkih ulica nisu bili raspoloženi da nam kažu koliko su njihove ekipe efektivno radile na terenu. Kažu samo da je ove zime više posla bilo oko razbijanja leda nego oko razgrtanja snega.
Ipak, nerado procenjuju da pojedinačno nisu radili duže od 20 dana.
Želeći da uporedimo koliko je novca za čišćenje protekle zime potrošeno u čitavoj RS, pozvali smo i “Puteve RS” koji održavaju magistralne i regionalne puteve. Oni, međutim, juče nisu mogli da nam kažu koliko su para potrošili i koliko kilometara puta održavaju.
U Banjaluci čisti 90 mašina
Sedam preduzeća koja čine Zimsku službu u Banjaluci ima oko 90 mašina za čišćenje snega i više od 350 radnika.
So se, pojašnjavaju u upravi grada, posipa samo po asfaltu, dok se makadamski putevi posipaju isključivo šljunkom.
Ove zime potrošeno 400 tona inudstrijske soli manje nego prošle
Osim da je podatak o količinama utrošene soli friziran, Banjalučani smatraju diskutabilnim i informaciju da je od 2,3 miliona maraka za rad sedam angažovanih preduzeća izdvojeno čak 1,8 miliona KM. Ostatak novca od oko 470.000 maraka, uprava grada je utrošila za nabavku soli.
Neslaganja uprave grada i građana nastavljaju se i u pogledu učestalosti izlaska radnika Zimske službe na teren. Stanovnici grada na Vrbasu smatraju da su radnici proveli jedva 15 dana efektivnog rada, jer je zima bila blaga u odnosu na prethodne godine, a u upravi grada tvrde da je, ipak, reč o 57 dana.
- Dobavljač soli za ovu sezonu bio je „Bomipeks“ iz Banjaluke i izabran je u postupku javne nabavke. Nabavka abrazivnog materijala je ugovarana tako da izvođač sam nabavlja, a to je uračunato u cenu kojom im platimo usluge. Ove zime je potrošeno oko 400 tona soli manje nego prošle - kažu u Odeljenju za stambeno-komunalne poslove i poslove saobraćaja.
Po podacima uprave grada, tokom zime se održava 350 kilometara gradskih saobraćajnica i oko 370 kilometara seoskih puteva.
Čiste se svi lokalni i nekategorisani putevi, kuda voze autobusi gradskog prevoza, a gradske saobraćajnice se čiste i posipaju prema sličnim prioritetima.
- Grad je podeljen na 13 područja, šest gradskih i sedam seoskih. Za svako područje znamo koliko su sati kamioni i radnici bili angažovani. Imamo obavezu da čistimo i održavamo puteve, i bilo bi vrlo nezgodno da dobijemo tužbu da je neko poginuo zbog klizave ulice. Zbog toga ne štedimo na soli i šljunku, jer oni sprečavaju nastanak poledice. Ponekad moramo i da preventivno posipamo ulice, kada noću temperatura padne nisko - pojašnjava šef Odseka za komunalne poslove Draženko Kenjalo.
Na primedbe Banjalučana da je za rad Zimske službe izdvojeno previše novca, Kenjalo odgovara da je to paušalna procena.
- Ekipe su angažovane od 15. novembra do 15. marta. Možda je nekome izgledalo da nemaju mnogo posla, ali to je individualna procena. Mi smo i zakonski odgovorni za bezbednost saobraćaja i ne želimo da se kockamo s tim - poručuje Kenjalo.
Ni u preduzećima zaduženim za čišćenje snega sa banjalučkih ulica nisu bili raspoloženi da nam kažu koliko su njihove ekipe efektivno radile na terenu. Kažu samo da je ove zime više posla bilo oko razbijanja leda nego oko razgrtanja snega.
Ipak, nerado procenjuju da pojedinačno nisu radili duže od 20 dana.
Želeći da uporedimo koliko je novca za čišćenje protekle zime potrošeno u čitavoj RS, pozvali smo i “Puteve RS” koji održavaju magistralne i regionalne puteve. Oni, međutim, juče nisu mogli da nam kažu koliko su para potrošili i koliko kilometara puta održavaju.
U Banjaluci čisti 90 mašina
Sedam preduzeća koja čine Zimsku službu u Banjaluci ima oko 90 mašina za čišćenje snega i više od 350 radnika.
So se, pojašnjavaju u upravi grada, posipa samo po asfaltu, dok se makadamski putevi posipaju isključivo šljunkom.
- Izvor
- Blic
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...
Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn...
Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il...
Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni....
Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...
Ostale novosti iz rubrike »
















