Početna stranica > Novosti

Bela kuća pokrenula proces ratifikacije o pristupanju Crne Gore u NATO

Bela kuća pokrenula proces ratifikacije o pristupanju Crne Gore u NATO
29.06.2016. god.


Bela kuća zvanično je pokrenula dopisom Senatu SAD proces ratifikacije Protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u, što je crnogorski premijer Milo Đukanović ocenio kao snažan pokazatelj podrške Vašingtona skorom članstvu te države u NATO-u i reformama koje Crna Gora sprovodi.

„Ovim prenosim savet i saglasnost za ratifikaciju Protokola o pristupanju Crne Gore Severnoatlantskom savezu. Ovaj protokol je potpisan u Briselu 19. maja 2016. uz podršku SAD i ostalih članica Alijanse“, stoji u dopisu Senatu predsednika SAD-a Baraka Obame.  

On je istakao da će puna ratifikacija od SAD-a i njenih saveznika omogućiti da Crna Gora postane deo Severnoatlantskog ugovora i članica NATO-a.

„Moja administracija i ja smo spremni da pomognemo u tom procesu“, poručio je Obama.

Protokol o pristupanju do sada su ratifikovali Island, Slovenija, Mađarska, Slovačka, Albanija.

Crna Gora je 19. maja u Briselu potpisala Protokol o punopravnom članstvu u NATO. U okviru tog procesa, potrebno je da sve članice NATO-a, unutar svojih parlamenata, ratifikuju navedeni Protokol.

Na kraju, ostaje da Crna Gora ratifikuje taj dokument, čime se proces završava. Proces ratifikacije Protokola u parlamentima 28 članica Alijanse, kako je ranije više puta najavljeno, trebalo bi da bude završen do sredine 2017. Na sledećem samitu NATO-a, koji će biti održan u Varšavi, Crna Gora će imati status posmatrača.

„Ovo je odlična vest za Crnu Goru. Smatram izuzetno značajnim što je najveća saveznica završila proceduru kojom se otvara proces ratifikacije Protokola u Senatu“, kazao je Đukanović, preneli su crnogorski mediji.

On veruje da će procedura u Senatu biti završena u što kraćem roku.

Takođe, ističe Đukanović, ovo je podstrek i za druge zemlje-saveznice da završe proces ratifikacije po ubrzanom postupku.

„Istovremeno i ohrabrenje našim susedima i zemljama aspirantima da vrata Alijanse ostaju otvorena“, naglasio je Đukanović.

Đukanović je istakao da su SAD poslale još jednu poruku podrške Crnoj Gori pred Samit u Varšavi, gde će njeni predstavnici biti prvi put zvanično pozvani.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Dok svetske tehnološke kompanije širom sveta ulažu milijarde dolara u razvoj veštačke inteligencije, sve veća potrošnja električne energije i problemi sa hlađenjem navode industriju da razmatr...


Veštačka inteligencija postaje jedan od najvećih novih potrošača električne energije u svetu, dok rastuća potreba za obradom ogromnih količina podataka tera tehnološke kompanije da grade sve veće i energetski...

Rok za početak pružanja komercijalne širokopojasne satelitske usluge prenosa podataka zasnovane na konstelaciji u niskoj orbiti je 2027. godina...


  Razvoj veštačke inteligencije korenito je promenio pristup farmakologije i razvoju novih lekova, skraćujući tako istraživanja koja su trajala godinama na samo nekoliko meseci. To se naročtio odnosi na različite...

Predsednik Tramp naložio je objavljivanje vojnih materijala povezanih sa NLO-ima....



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA