Izrael tražio od SAD da se pridruže napadu na Iran – navodi Axios
Prema navodima, Izrael je zatražio učešće Sjedinjenih Država u svojoj vojnoj kampanji protiv Irana kako bi eliminisao nuklearni program Teherana.
Prema rečima generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafaela Grosija, u poslednjim izraelskim napadima uništeno je više nadzemnih objekata u Iranu, uključujući postrojenja u Natanzu i Isfahanu.
Izrael je operaciju opisao kao preventivni potez kako bi se sprečio razvoj iranskog nuklearnog oružja — dok Iran dosledno negira da ima takve namere.
Grosi je naveo da je iranska vlada obavestila IAEA da je meta bio i postrojenje za obogaćivanje uranijuma u Fordovu, koje se nalazi duboko u planini kod grada Kuma, ali da nema indikacija da je lokacija pretrpela značajnu štetu.
Prema Aksios-u, Izrael nema na raspolaganju bombe za probijanje bunkera niti strateške bombardere dovoljnog dometa da bi uništio Fordov, dok SAD poseduju oba sredstva i imaju trupe unutar dometa Irana.
Izraelski zvaničnici navodno veruju da će misija Zapadnog Jerusalima propasti ukoliko Fordov ostane operativan nakon završetka operacije.
Jedan izraelski zvaničnik izjavio je za Aksios da bi SAD mogle učestvovati u kampanji i dodao da je predsednik Donald Tramp u nedavnom razgovoru s premijerom Benjaminom Netanjahuom nagovestio da bi to „razmotrio ako bude neophodno“. Bela kuća je, međutim, negirala ovu tvrdnju.
Drugi američki zvaničnik potvrdio je da je Izrael zaista zatražio američko učešće, ali da Trampova administracija to ne razmatra.
Prema izveštajima, Vašington se distancirao od izraelske operacije, upozoravajući da čak i ograničeni napad može uvući SAD u rat. Zvaničnici Bele kuće tvrde da bi svaki napad Irana na američke snage bio nelegitiman.
Visoki američki zvaničnik je za Aksios izjavio da se izraelski napadi nisu mogli sprečiti, ali da i dalje postoji mogućnost mirnog rešenja: „Imamo sposobnost da diplomatskim putem postignemo uspešno i mirno rešenje ovog sukoba, ako je Iran spreman. Najbrži način za postizanje mira je da se Iran odrekne svog nuklearnog programa.“
Nuklearni pregovori između Teherana i Vašingtona počeli su u aprilu, a predsednik Tramp je upozorio da će, u slučaju neuspeha diplomatije, uslediti vojne posledice.
U subotu je Teheran otkazao šestu rundu pregovora koja je bila zakazana u Omanu. Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je da razgovori neće biti nastavljeni dok ne prestanu izraelski napadi.
Ranije u subotu, predsednici Rusije i SAD, Vladimir Putin i Donald Tramp, održali su telefonski razgovor u trajanju od 50 minuta u kojem su, kako se navodi, razmotrili mogućnost ponovnog pokretanja pregovora o iranskom nuklearnom programu.
Izvor: Aksios / RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Majid Saeedi / Getty Images/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Dok svetske tehnološke kompanije širom sveta ulažu milijarde dolara u razvoj veštačke inteligencije, sve veća potrošnja električne energije i problemi sa hlađenjem navode industriju da razmatr...
Veštačka inteligencija postaje jedan od najvećih novih potrošača električne energije u svetu, dok rastuća potreba za obradom ogromnih količina podataka tera tehnološke kompanije da grade sve veće i energetski...
Rok za početak pružanja komercijalne širokopojasne satelitske usluge prenosa podataka zasnovane na konstelaciji u niskoj orbiti je 2027. godina...
Razvoj veštačke inteligencije korenito je promenio pristup farmakologije i razvoju novih lekova, skraćujući tako istraživanja koja su trajala godinama na samo nekoliko meseci. To se naročtio odnosi na različite...
Predsednik Tramp naložio je objavljivanje vojnih materijala povezanih sa NLO-ima....
Ostale novosti iz rubrike »
















