Početna stranica > Novosti

Moguć susret Putina i Koštunice

Moguć susret Putina i Koštunice
29.05.2007. god.
MOSKVA/BEOGRAD, 29. maja (Tanjug) - Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica najverovatnije će se susresti sa šefom ruske države Vladimirom Putinom, na marginama međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu, početkom juna, rekli su Tanjugu diplomatski izvori u Moskvi.

Mogućnost rusko-srpskog sastanka na vrhu nije danas u Beogradu isključio ni ambasador Rusije Aleksandar Aleksejev.

"Sasvim moguće", odgovorio je Aleksejev novinarima na pitanje o sastanku Putina i Koštunice.

Jedanesti međunarodni ekonomski forum biće održan od 6. do 8. juna u Sankt Peterburgu, koji, po tradiciji, otvara šef ruske države.

"Ruski Davos", kako novinari nazivaju taj skup, prethodi samitu zemalja članica Grupe osam, koji se ove godine održava u nemačkom Hajligendamu, kod Rostoka, od 8. do 11. juna, a na dnevnom redu sastanka najrazvijenijih zemalja i Rusije biće, prema najavama, i pitanje Kosova i Metohije.

Očekuje se da će posle sastanka kod Rostoka biti jasnije u kom pravcu bi mogli da krenu, trenutno blokirani, diplomatski napori usmeereni na rešavanje pitanja budućeg statusa južne srpske pokrajine.

Nema nikakve sumnje da bi Kosovo i Metohija bilo u centru pažnje i mogućeg susreta Koštunice i Putina.

Premijer Srbije je i prošle godine od 13. do 15. juna učestvovao na 10. jubilarnom Forumu u Sankt Peterburgu i, uz finsku predsednicu Tarju Halonen, bio jedini strani lider koji se obratio učesnicima.

On je i tada u svom istupanju odlučno odbacio svaki pokušaj nametanja rešenja za Kosovo i Metohiju i otimanja dela teritorije Srbije, ističući da se Srbija zalaže za kompromis, pravičnost i poštovanje međuanrodnog prava i poretka.

Koštunica se tom prilikom, 13. juna, sreo sa ruskim predsednikom.

Tokom razgovora konstatovana je podudarnost stavova Beograda i Moskve kada je reč o načinu rešavanja "kosovskog pitanja", jer se i Rusija i Srbija zalažu za poštovanje principa na kojima počiva međuanrodni poredak.

Ruski predsednik je podržao principijelan stav koji je Srbija zauzela, i takva pozicija zvanične Moskve do danas nije nimalo promenjena.

Upravo taj stav Rusije je i glavna prepreka predlogu rezolucije koju su Sjedinjene Države i grupa zapadnih zemalja sačinile na osnovu plana Martija Ahtisarija, sa namerom da ga iznesu pred Savet bezbednosti.

To se, međutim, nije dogodilo, uprkos najavama, upravo zbog oštrog protivljenja Rusije i njenog zalaganja za nastavak traženja rešenja u pregovorima Beograda i Prištine.

Iz Vašingtona je juče saopšteno da su se predsednik SAD Džordž Buš i Putin u telefonskom razgovoru dogovorili da se nastavi dijalog o Kosovu. O Pokrajini će, prema saopštenju iz Bele kuće, biti reči i na samitu G8.

Iz Moskve je stigla potvrda razgovora dva predsednika, ali nije precizirana njegova tema.

Kad je reč o ekonomskom forumu, Koštunica je prošle godine iskoristio prisustvo uglednih privrednika Rusije i sveta da pozove investitore da ulažu u srpsku privredu.

Za razliku od prošle godine, kada je Forumu prisustvovalo 1.200 učesnika, očekuje se da će ove godine u Sankt Peterburg doputovati tri puta više učesnika.

Celokupan program 11. peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma usmeren je na razvoj partnerstva između političkih, poslovnih i intelektualnih lidera međunarodne zajednice, kao i na razmatranje i rešavanje osnovnih problema globalnog razvoja.

Na forumu podnose izlaganja politički lideri i rukovodioci najvećih međunarodnih kompanija, a na plenarnim zasedanjima i tematskim okruglim stolovima vodeći ruski i strani stručnjaci iz oblasti ekonomije daju ocene najaktuelnijih tendencija svetskih privrednih procesa.

I ove godine u Sankt Peterburgu biće prisutan šef diplomatije Sergej Lavrov, kao i brojni drugi ministri, predsednik ruske Dume Boris Grizlov, predsednik Privredne komore Jevgenij Primakov, direktori i vlasnici najvažnijih i najmoćnijih ruskih kompanija, kao i gubernatori ruskih oblasti i predsednici ruskih republika i pokrajina.

Takođe, biće prisutni i čelnici finansijskih i investicionih organizacija, telekomunikacionih, naftnih i gasnih kompanija iz Evrope i sveta, kao i predsednik Svetske trgovinske organizacije Paskal Lami i predsednik Evropske banke za obnovu i razvoj Zzan Lemjer.

Forum organizuje Fond "Peterburški međunarodni ekonomski forum" uz podršku administracije grada i pod rukovodstvom Ministarstva za ekonomski razvoj i trgovinu Rusije.

  • Izvor
  • tanjug.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Tirzepatid je relativno nova terapija u oblasti dijabetesa i lečenja gojaznosti koja je privukla veliku pažnju svetske medicinske  kao i šire javnosti zbog rezultata kliničkih ispitivanja.    Reč je o sintetič...


Išijadikus bol, poznat i kao bol u donjem delu leđa koji se širi duž noge zbog prit...


Iako su ulaganja u zdravstvo širom Balkana među najvećim državnim izdacima, čini se da su pacijenti jednako nezadovoljni, i u članicama EU poput Hrvatske i Slovenije, i na celom...

Zubi su jako bitni i kada nam nešto nije u redu sa njima osećamo se nelagodno i jedva...


Vitamin B12 se često promoviše kao suplement koji može poboljšati energiju, koncentra...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA