Potpisan protokol Vlade Srpske sa "Dženeral elektrikom"
Premijer Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik kompanije "Dženeral elektrik internešenela" Ferdinand Bekali-Falk potpisali su danas u Banjaluci protokol o saradnji u oblasti medicine, infrastrukture, energetike i željeznice.
Dodik je u izjavi novinarima izrazio zadovoljstvo potpisanim okvirnim protokolom, koji otvara mogućnost saradnje u mnogim sektorima, a što će pokazati konkretni projekti.
Premijer Srpske rekao je da Vlada RS vidi šansu za poboljšanje svoje tehnološke spremnosti u zdravstvu, energetici, saobraćaju, infrastrukturi i drugim djelatnostima.
"Ovo je za nas velika čast. Vlada RS će ovu šansu iskoristiti", istakao je premijer RS i zahvalio ljudima koji su bitno uticali da dođe do saradnje sa "Dženeral elektrikom", koja je jedna od najvećih svjetskih kompanija.
Dodik je ocijenio da se danas stvaraju pravi osnovi da ta saradnja otpočne na najbolji mogući način i obim i za "Dženeral elektrik" i za Vladu RS.
Falk je rekao da današnji dan označava veoma značajan momenat u odnosu ove kompanije i Vlade RS, ističući da je mnogo posla već urađeno naročito u oblasti transporta i zdravstvenog sektora.
"Željeli bi da proširimo saradnju u oblasti vazduhoplovstva i energetskog sektora", istakao je predsjednik kompanije "Dženeral elektrik" i istakao da je svatio da je jedan od ciljeva Vlade RS da BiH što prije postane članica EU.
On je naglasio da ovaj trenutak može biti vrlo povoljan za BiH koja može postati centar svih dešavanja i napretka za čitavu regiju.
Falk je rekao da je "Dženeral elektrik" kompanija koja može doprinijeti napretku infrastrukture, pomoći razvoju sistema zdravstvene zaštite i doprinijeti finansijskom sistemu zemlje.
"Ukoliko postoji mogućnost za ulaganja mi ćemo ta ulaganja izvršiti", zaključio je Falk, dodajući da Vlada RS može biti sigurna u svoj uspjeh, koji je ujedno i uspjeh ove kompanije.
Na pitanje da li je bilo konkretnih razgovora u vezi obnove željezničkih pruga u BiH, Dodik je rekao da Vlada RS već duže vrijeme radi na projektu modernizacije željezničke pruge koja bi trebala da poboljša kapacitete pruge koja prolazi kroz RS u smislu brzine, sigurnosti i prihvatanja svih sadržaja koje savremene željeznice Evrope imaju.
Dodik je podsjetio da je juče Skupština Željeznica RS donijela odluku da raspiše tender vezano za taj projekat i u tom pogledu da uđe u jedan projekat modernizacije željezničke pruge u RS, a to znači da bi dobili projekat pruge koja bi mogla da podnese brzinu i do 250 kilometara na čas.
On je rekao da je blizu realizacija projekta vezano za nabavku dva putnička aviona za kompaniju RS, zaključujući da ostaje samo da se to operativno provede.
Potpisivanju protokola prisustvovali su američki ambasador u BiH Čarl Ingliš, predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić, ministar privrede, energetike i razvoja RS Slobodan Puhalac, ministar saobraćaj i veza RS Nedeljko Čubrilović, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić, ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo, ministar finansija RS Aleklsandar Džombić.
- Izvor
- RTRS
Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Tirzepatid je relativno nova terapija u oblasti dijabetesa i lečenja gojaznosti koja je privukla veliku pažnju svetske medicinske kao i šire javnosti zbog rezultata kliničkih ispitivanja. Reč je o sintetič...
Išijadikus bol, poznat i kao bol u donjem delu leđa koji se širi duž noge zbog prit...
Iako su ulaganja u zdravstvo širom Balkana među najvećim državnim izdacima, čini se da su pacijenti jednako nezadovoljni, i u članicama EU poput Hrvatske i Slovenije, i na celom...
Zubi su jako bitni i kada nam nešto nije u redu sa njima osećamo se nelagodno i jedva...
Vitamin B12 se često promoviše kao suplement koji može poboljšati energiju, koncentra...
Ostale novosti iz rubrike »















