Početna stranica > Novosti

Ubijani na kućnom pragu

Ubijani na kućnom pragu
10.04.2010. god.
Komemorativnim skupom i parastosom, koji će biti održani na Mali Vaskrs, u nedjelju, 11. aprila, mještani dervenskog naselja Čardak prisjetiće se i odaće poštu poginulim sugrađanima koji su stradali tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
 
- Na Vaksrs 1992. godine pripadnici 103. derventske HVO brigade, potpomognuti paravojnim hrvatsko-bošnjačkim jedinicama iz Dervente ubili su 36 mještana ovog naselja - rekao  je "Fokusu" Drago Knežević, jedan od preživjelih svjedoka ovog stravičnog zločina.
 
On je naveo da su ljudi ubijani na kućnom pragu, a da su likvidacije nastavljene i u logorima, gdje je kasnije odvedena većina Srba iz naselja Čardak.
 
- Za zločine počinjene nad ovim stanovnicima do sada niko nije procesuiran, iako je prošlo  gotovo 18 godina otkako se on  desio - podsjetio je  Knežević.
 
On je naveo da je ovo naselje danima granatirala artiljerija hrvatske vojske.
 
- Zajedno sa nama, od hrvatskih granata u podrumima su se  krili i Bošnjaci, koji nisu napuštali svoje kuće - rekao je Knežević.
 
Na Vaskrs, oko osam sati ujutro, tri hrvatske brigade, uz pomoć paravojnih formacija koje su činili domaći Hrvati i Bošnjaci, napale su naselje.
 
- Napad je izveden sa svih strana. Goloruko stanovništvo brzo je pokleknulo. Bilo je mnogo ubijenih i ranjenih civila, među kojima djece i žena - ispričao je Knežević i podsjetio da je prva žrtva bio Đuro Trivanović.
 
Likvidirane su cijele porodice, poput Lazarevića, gdje je u jednom trenutku ubijen otac Veljko, njegov sin Duško i supruga mu Mirjana.
 
Ubijeni su i Savo, Jelena i Goran  Živković, a kćerka Gordana je jedina izbjegla smrt, jer se tog dana nije zadesila u  kući.
 
- Mnogi ljudi su ubijani u momentu kada su izlazili iz kuće da se predaju. Pucano im je u glavu. Đorđe Simić digao je ruke kao znak predaje, a oni su pucali u njega - prisjetio se Knežević i dodao da su nakon toga iživljavanja ostali stanovnici Čardaka srpske nacionalnosti odvedeni u logore koji su se nalazili u bivšem Domu JNA, vojnom skladištu Na Rabiću i školi u Poljarima.
 
Tijela ubijenih Srba iz derventskog naselja Čardak pronađena su poslije rata u više pojedinačnih i masovnih grobnica i na dostojanstven način sahranjena.
 
Poslije okupacije Čardaka i protjerivanja njegovih stanovnika, počinioci zločina ostavili su na jednoj zgradi  poruku - Čardak je mrtav.
 

To se, međutim, nije desilo. Poslije oslobođenja, preživjeli Srbi iz ovog naselja obnovili su svoje kuće i na mjestu najkrvavijeg zočina podgli spomenik u znak sjećanja na ubijene sunarodnike. 



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA