Početna stranica > Novosti

Šta se dešava vašem telu posle jedne konzerve „koka-kole“

Šta se dešava vašem telu posle jedne konzerve „koka-kole“
31.07.2015. god.


Da li ste se ikada zapitali šta se dešava u vašem telu posle samo jedne konzerve ovog gaziranog pića? Infografika sastavljena od strane britanskog farmaceuta govori nam šta se događa sat vremena nakon što smo popili „koka-kolu“.
 

 

Prvih 10 minuta: U telo smo uneli čak 10 kašičica šećera, količinu više nego dovoljnu za ceo dan.

20 minuta: Količina šećera izaziva navalu insulina, a jetra ga pretvara u masnoću.

40 minuta: Organizam apsorbuje kofein, šire se zenice, krvni pritisak raste i blokiraju se receptori u mozgu koji sprečavaju pospanost.

45 minuta: Organizam stvara dopamin koji stimuliše centre za užitak u mozgu.
Sat vremena: Fosforna kiselina vezuje kalcijum, magnezijum i cink, što dodatno podstiče metabolizam. Do izražaja dolaze i diuretska svojstva kofeina pa češće mokrite i izbacujete natrijum, elektrolite i vodu iz tela. Počinjete da se osećate razdražljivo i tromo. Izbacili ste svu tečnost iz „koka-kole“, ali s njom i korisne stvari koje je vaše telo moglo iskoristiti za hidrataciju organizma i jačanje kostiju i zuba.
Količina šećera u jednoj konzervi
Količina šećera u jednoj konzervi


Spomenuta infografika nastala na istraživanjima britanskog farmaceuta Niraja Naika koji je za Dejli mejl izjavio: „Tokom istraživanja otkrio sam da gazirana pića imaju ogroman uticaj na krvni pritisak, dijabetes i bolesti srca“.

Dejli mejl kontaktirao je sa stručnjacima koji su izjavili šta misle o konzumiranju ovog pića.

„Ne radi se samo o velikim količinama kukuruznog sirupa. Tu su i so i kofein a gazirana pića su prepuna kiselina koje oštećuju zubnu gleđ, što dovodi do karijesa. Samo jedna limenka sadrži 39 grama šećera, a to je dnevna doza“, kaže doktorka Samir Pate i dodaje da je potrebno samo 20 sekundi kako bi bakterije u ustima počele da proizvode kiselinu i da nagrižu gleđ.

Nutricionistkinja Ela Alred ističe da svakodnevno konzumiranje gaziranih pića povećava opasnost od visokog krvnog pritiska, bolesti srca, dijabetesa i gojaznosti.


„Kofein koji unosimo 'koka-kolom' uništava određene receptore u mozgu. Nakon prestanka delovanja pića postajemo dehidrirani i umorni, što nas podstiče da se ponovno stimulišemo na isti način. Šećer i kofein stimulišu iste centre za užitak u mozgu kao i u slučaju kokaina i heroina - želimo još“, dodaje Alred.

Stručnjaci preporučuju da unos šećera smanjimo na najviše sedam kašičica/kockica dnevno.

 



  • Izvor
  • RTS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA