Početna stranica > Novosti

Urušavanje odnosa s Rusijom biće najgore Obamino nasleđe

Urušavanje odnosa s Rusijom biće najgore Obamino nasleđe
08.01.2016. god.


Veliko pogoršanje odnosa s Rusijom biće najgori rezultat spoljne politike američkog predsednika Baraka Obame tokom celog njegovog upravljanja zemljom, piše analitičar Fiskal tajmsa Patrik Smit.

U poslednjim mesecima predsedničkog mandata Baraka Obamu će pratiti tri spoljnopolitička problema koja on nikako nije mogao da reši ranije – upropašćeni odnosi s Rusijom, nuklearni problem Irana i kriza na Bliskom istoku. Malo je verovatno da američke vlasti znaju kako da reše makar jedan od njih.

Ruska strana je posavetovala administraciju Obame da prizna svoju umešanost u ukrajinsku krizu, da zaustavi širenje NATO-a na Istok i da počne da uvažava interese Rusije. Ništa od toga, međutim, nije se dogodilo.

Barak Obama i američki ministar odbrane Ešton Karter uradili su sve upravo suprotno, a šef američkog Stejt departmenta Džon Keri s vremena na vreme je pokušavao da igra ulogu mirotvorca. Sve je to dovelo do toga da Rusija usvoji obnovljenu strategiju nacionalne bezbednosti u kojoj su NATO i SAD označeni kao pretnje.

„Ovo je žalostan i krajnje nepoželjan obrt. Ne samo da su odnosi s Moskvom zaoštreni bez ikakve potrebe nego Amerikanci propuštaju i mogućnost da sarađuju s Rusijom u svim oblastima – počev od suprotstavljanja terorizmu i okončavanja problema globalnog otopljavanja“, navodi autor teksta.

Kada je reč o sirijskoj krizi, odavno je očigledno da je opsesivna ideja o svrgavanju sirijskog predsednika Bašara el Asada bila pogrešna. Ipak, nije loša samo strategija nego i američki saveznici u Siriji, pre svih Turska koja je krenula u kampanju protiv Kurda, saradnika Vašingtona u borbi protiv DAEŠ-a (takozvane Islamske države).

Pored toga, Turska je nedavno uvela vojsku u Irak, a Erdogan se blagonaklono izjasnio o „Hitlerovoj Nemačkoj“.

Saudijska Arabija, koja se takođe predstavlja kao saveznik SAD, sledi samo sopstvene interese.

Došlo je vreme da se pokaže odlučnost i da se postavi pitanje šta Obamina administracija traži u takvim čudnim alijansama, navodi analitičar.

Što se tiče situacije s Iranom, Obamina administracija je vodila dugu i nepopularnu borbu za zaključivanje sporazuma s Teheranom, prema kojem on treba da odustane od izrade nuklearnog oružja.

Ipak, ubrzo posle potpisivanja dokumenta Iran je pokazao novu balističku raketu.

Sada je pred Amerikom izbor – ili da uvede nove sankcije Iranu zbog testiranja rakete koja bi mogla da bude opremljena nuklearnom bojevom glavom ili da odustane od ideje sankcije jer Iran zaista deaktivira svoje nuklearne kapacitete.

Kako razvezati ovaj čvor, najverovatnije ne znaju ni Obama ni Keri, navodi Patrik Smit.

Čitajte više na Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA