Početna stranica > Novosti

Zašto u „Panamskim papirima“ nema Amerikanaca

06.04.2016. god.


Državljani SAD ne pojavljuju se u tzv. „Panamskim papirima“ zato što za ofšor kompanije preferiraju druge države, piše novinar lista „Politiko“ Deni Vinik.

Prema informacijama lista, samo 2014. godine iz SAD je preko ofšor kompanija povučeno 1,2 biliona dolara.

Poreski stručnjaci smatraju da uzrok tome treba tražiti u promeni globalne finansijske politike i sopstvenog ukusa. Kada bogati Amerikanci žele da pobegnu od plaćanja poreza, oni ne gledaju u Panamu, već preferiraju Bermudska i Kajmanska ostrva.

Moguće je da bi u „Panamskim papirima“ bilo više američkih prezimena da je skandal izbio ’80-ih, navodi list. Ali nakon invazije SAD na Panamu 1989. godine, popularnost ove države je naglo opala.

Nakon toga, pošto su Bermudska, Kajmanska i britanska Devičanska ostrva promenile svoje zakone da bi privukle više investicija, ona su se pokazala povoljnija od Paname. Osim toga, te države deluju u okvirima engleskog prava, što omogućava američkim pravnicima da se osećaju sigurnije.

Svoja sredstva Amerikanci vole da prebacuju u države u kojima se govori engleski, dok se u Panami govori španski.

I na kraju, Amerikanci ne veruju u stabilnost panamskog političkog režima.

Prošle godine je ekonomista Gabrijel Zukman izračunao da se na računima ofšor kompanija nalazi oko osam odsto svetskih finansija. On je ocenio američki ofšor problem kao „prilično skroman“, sa svega četiri odsto američkih finansija koje se nalaze ofšor.

Radi se o tome da su najsigurnije i najstabilnije mesto za skrivanja američkih aktiva same SAD, piše „Politiko“.

Zukman je izjavio da nije preterano začuđen što u „Panamskim papirima“ nema Amerikanaca.

Jedan od razloga za to je što je, nažalost, prilično lako osnovati lažne, anonimne kompanije u nekim državama SAD, kao što su Delaver i Nevada, tako da nije potrebno ići u Panamu.

Deni Vinik navodi da nije bila začuđena ni nekolicina eksperata koje je pitao za mišljenje.

U novinama „Zidojče cajtung“ ne isključuju da se kasnije mogu pojaviti nova imena. Na pitanje o odsustvu Amerikanaca u dokumentima, urednik je zagonetno odgovorio „Čekajte da vidite šta će biti dalje“, navodi list.

Nemački list „Zidojče cajtung“ saopštio je u nedelju da poseduje dokumente panamske advokatske firme „Mosak Fonseka“ koji, kako tvrdi list, dokazuju učešće niza svetskih lidera i njihovih saradnika u šemama za pranje novca i utaju poreza.

Informacije koje su procurile pokrivaju aktivnosti kompanije „Mosak Fonseka“ u periodu od 1970. do proleća 2016.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA