Železnjak pozdravlja osnivanje Saveza za vojnu neutralnost Crne Gore
U Nikšiću je 7. avgusta održana osnivačka skupština Saveza za vojnu neutralnost Crne Gore koja treba da ujedini napore vodećih crnogorskih političara, građanskih i duhovnih lidera, predstavnika medija, kulturnih radnika i preduzimača Crne Gore sa ciljem da se spriječi nasilno uvlačenje zemlje u NATO i da se realizuje koncepcija vojne neutralnosti crnogorske države.
„Pozdravljam osnivanje Saveza za vojnu neutralnost Crne Gore kao važan istorijski događaj u sklopu konstituisanja vojne neutralnosti Crne Gore i balkanskog regiona u cjelini. Formiranje šire crnogorske političke i građanske koalicije predstavlja konkretan praktični korak u realizaciji nove strateške regionalne doktrine u Jugoistočnoj Evropi koja se sastoji u formiranju prostora vojno-neutralnih suverenih država i dolazi na smjenu politici širenja NATO-a na Balkanu, budući da je pomenuta politika u poslednje vrijeme izgubila svaki zdrav smisao i svrsishodnost”, izjavio je zamenik sekretara Generalnog saveta „Jedinstvene Rusije” i potpredsednik Državne dume RF Sergej Železnjak.
Konstitutivna sjednica „Unije za neutralnost Crne Gore“, a na inicijativu mirovnog pokreta „Ne u rat – ne u NATO“, kojoj je prisustvovalo oko dvije stotine zvanica u punoj sali Opštine Nikšić, počela je sinoć minutom ćutanja za sve žrtve NATO agresije iz naše zemlje i ostatka svijeta.
Za predsjednika Unije koordinaciono tijelo je predložilo a nakon toga skupština jednoglasno izabrala Gojka Raičevićapredsjednika mirovnog pokreta „Ne u rat – ne u NATO“ i urednika portala IN4S.

Ovu odluku je u ime koordinacionog savjeta obrazložio Živko Peković, a prije njega je kraći govor održao Spasoje Krivokapić, koji je u ime Foruma crnogorskih građana Evropske unije istakao da je vrijeme da se prevaziđu podjele oko ovako bitnih pitanja u crnogorskom društvu.

Raičević je naglasio da mu je naročito drago što su učesnici uspjeli da prevaziđu ideološke i druge razlike zarad dobrobiti društva.

„Sabornost oko tog istorijskog izbora danas su, kroz Uniju, zajedno pokazali i komunisti i antikomunisti, konzervativci i progresivci, nacionalno svjesni i građanski orijentisani, a posebnu težinu ima što su podršku Uniji dali i ruski tradicionalisti i ljevičari i zeleni iz 14 država Evrope“, rekao je Raičević i dodao da je zajednički imenitelj svih koji čine Uniju za neutralnost Crne Gore insistiranje na održavanju referenduma.

„Sva pitanja i nedoumice, stoje u samo jedno, veoma jednostavno referendumsko pitanje: ‘Želite li da Crna Gora bude vojno neutralna država’, normalno, uz preduslove poštenog referendumskog procesa „, istakao je Raičević i naglasio da je to pitanje „platforma, rezolucija i deklaracija Unije“, kao i da su „u tu pobjedničku borbu dobrodošli svi koji danas nisu bili na konstitutivnoj sjednici, a koji dijele stav učesnika“.
Podršku Uniji za neutralnost Crne Gore izrazilo je više desetina nevladinih organizacija, zavičajnih udruženja, kulturnih i sportskih društava, kao i Jugoslovenska komunistička partija Crne Gore, Demokratska srbska stranka, Stranka srbskih radikala, Nova srbska demokratija, Radnička partija i Demokratska narodna partija.

Pismenu podršku je uputio i potpredsjednik Ruske dume i zamjenik sekretara Generalnog savjeta Putinove partije Jedinstvena Rusija, Sergej Železnjak, kao i predsjednik Rodine Aleksej Žuravljov, partije čiji je osnivač potpredsjednik Vlade Rusije Dimitrij Rogozin. Punu podršku pružili su i evropski parlamentarci iz Evropske konfederacije Ujedinjene ljevice i Nordijske zelene ljevice, koju čine 52 članice iz čak 14 evropskih zemalja, kao i partije iz regiona.
Između brojnih pisama podrške, izdvojeno je obraćanje Ljubomira Radinovića, predsjednika Društva rusko-srbsko-crnogorskog prijateljstva „Slovenski most“ sa sjedištem u Rusiji. Radinović, inače član Koordinaconog saveta „Unije za neutralnost Crne Gore“, naglasio je da pitanje neulaska u NATO nije pitanje nijedne partije ili grupacije građana, ali ni vjersko, ni nacionalno.
„To je pitanje opstanka i časti sveg crnogorskog naroda, bez obzira na to u koju crkvu ili džamiju idu“, istakao je Radinović u pismu.

Koordinaciono tijelo „Unije za neutralnost Crne Gore“ čine Andrija Mandić, Vladimir Božović, Dragica Perović, Željko Komnenović, Živko Peković, Janko Vučinić, Ljubomir Radinović, sveštenik Miajlo Backović, Novica Stanić, Milan Knežević, Spasoje Krivokapić i Gojko Raičević.

Inicijativnoj sjednici Unije prisustvovali su Slaven Radunović -predsjednik Odbora za evropske integracije crnogorskog parlamenta i Strahinja Bulajić – potpredsjednik Nove srpske demokratije.
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...
Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....
Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...
Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....
Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...
Ostale novosti iz rubrike »














