Početna stranica > Novosti

Srbi tuže Amerikance zbog „Oluje”

Srbi tuže Amerikance zbog „Oluje”
20.08.2010. god.

Grupa Srba koja je do 1995. živela u Krajini tuži američku privatnu vojno-konsultantsku firmu MPRI tvrdeći da je vojno opremala hrvatske vojne snage, obučavala hrvatske oficire i osmislila plan operacije Oluja.

Slučaj je na federalnom sudu u Čikagu, a tužioci traže milijarde dolara odštete, preneo je „Večernji list”.

U zajedničkoj tužbi ispisanoj na 40 stranica svedoci navode da je cilj Oluje bio da se „silom protera manjinska etnička grupa”.

Firmu MPRI (Military Professional Resources Incorporated), koju su 1987. osnovala osmorica bivših oficira američke vojske, a koju je 2000. kupila firma L-3 Communications, u tužbi spominju kao „učesnika u genocidu”.

„Operacija Oluja postala je najveća kopnena ofenziva u Evropi od Drugog svetskog rata, a kao posledicu je imala ubistva i nehuman odnos prema hiljadama Srba, nasilno proterivanje 200 hiljada Srba iz njihovih vekovnih domova, pljačku i uništavanje imovine vredne stotine miliona dolara”, kaže se u tužbi.

Takođe se navodi da je tadašnji ministar obrane Hrvatske Gojko Šušak na sastanku s predstavnicima MPRI u oktobru 1994, kad je s američkom firmom navodno sklopljen multimilionski ugovor, rekao da „želi Srbe da istera iz Krajine”.

U tužbi protiv MPRI advokatima krajiških Srba pomagaće i Dokumentaciono-informacioni centar Veritas.

„Učestvovali smo u pripremama tužbe”, rekao je Štrbac u izjavi Tanjugu i objasnio da su prvi kontakti uspostavljeni pre godinu dana, a trojica američkih advokata posetila „Veritas” 17. novembra prošle godine.

„Mi smo spona između krajiških Srba i američkog advoktskog tima i rado smo prihvatili ovu saradnju”, rekao je Štrbac.

On je objasnio da će američkim advokatima biti stavljena na raspolaganje svi dokazi koje poseduje „Veritas”: spiskovi ubijenih i ranjenih Srba, evidencija o njihovom izgonu, spaljenim domovima, uništenoj i opljačkanoj imovini, tokom i posle operacije „Oluja”.

„Prema mojim saznanjima, prve tužbe pokrenuli su Srbi koji su izbegli u SAD i postali američki državljani, a kojima je u ´Oluji´ ubijen neko od članova porodice”, kazao je Štrbac.

On je objasnio da će kasnije uslediti i tužbe članova porodica stradalih u „Oluji” koji žive u Srbiji, Republici Srpskoj i drugim zemljama za pretrpljenu „duševnu bol” i naknadu štete za uništenu i devastiranu imovinu.

Štrbac je naveo da Srbe prognane iz Krajine pred američkim federalnim sudom u Čikagu zastupa velika američka firma, koja ima na desetine advokata i filijale u više zemalja širom sveta.

Prema njegovim rečima, advokati od porodica neće uzimati novac unapred, već rade na procenat, a u ovu veoma skupu građansku parnicu „ne bi ušli da ne očekuju da će im se isplatiti.”



  • Izvor
  • agencije
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA