Početna stranica > Novosti

Osama prijeti iz Pakistana

Osama prijeti iz Pakistana
23.07.2007. god.

VAŠINGTON - Predsjednik SAD Džordž Buš izjavio je juče da je uznemiren obavještajnim izvještajem da je "Al-Kaida" našla utočište u Pakistanu blizu granice s Avganistanom, prenijela je Beta.

Buš je istovremeno ponudio podršku pakistanskom predsjedniku Perezu Mušarafu i rekao da vjeruje da je Mušaraf privržen borbi protiv "Al-Kaide" i talibanskih ekstremista.

U izvještaju obavještajne službe ove nedjelje objavljenom navodi se da po SAD postoji stalna prijetnja od stane islamskih ekstremističkih grupa, posebno od strane "Al-Kaide" Osame bin Ladena.

Buš je, u snimljenom obraćanju preko radija, rekao da je

najproblematičnija procjena u izvještaju da se "Al-Kaida" osnažuje u plemenskim oblastima Pakistana.

Mušaraf, vojni general, važan je saveznik Vašingtona, ali se

suočava s ekstremističkim pokretima kao i poroznim granicama koje otežavaju zaustavljanje protoka boraca, oružja, opijuma i ostalih droga.

Bijela kuća je priznala da primirje koje je Mušaraf postigao u septembru s plemenskim vođama nije funkcionisalo, a Buš je ocijenio da se ispostavilo da su plemenske vođe nevoljne ili nesposobne da same upravljaju regionom.

Nasilje je eskaliralo u Pakistanu poslije napada snaga bezbjednosti na džamiju u Islamabadu u kojoj su se skrivali ekstremisti, ali i pošto pakistanske vlasti nisu htjele da ispune zahtjev ekstremista da se uklone ljudi s kontrolnih punktova.

Vjeruje se da se u Sjevernom Vazirizstanu, oblasti u Pakistanu blizu granice s Avganistanom nalazi središte aktivnosti "Al-Kaide" i talibana, dok zvaničnici SAD smatraju da se tamo kriju Bin Laden i druge vođe "Al-Kaide".

- Predsjednik Mušaraf je uvidio da sporazum nije bio uspješan ili dobro sproveden i preduzima aktivne korake kako bi to ispravio - rekao je Buš.

On je dodao da će SAD sarađivati s partnerima kako bi uskratile utočište talibanima i "Al-Kaidi" u Pakistanu ili bilo gdje u svijetu.

Buš je rekao i da iako se možda čini da je "kako vrijeme prolazi" prijetnja po SAD prošla poslije napada 11. septembra 2001. godine, izvještaj obavještajne službe čini jasnim da prijetnja nije prošla.

ŽRTVE

Pakistanski vojnici ubili 13 protalibanskih boraca u Sjevernom Vaziristanu, izjavio je juče portparol vojske u Pakistanu, general Vahid Aršad.

Oružni ekstremisti su u noći između subote i nedjelje, u malim grupama, pokušali da napadnu više punktova pakistanske vojske.

- Naše snage bile su u stanju pripravnosti. Vojnici su odgovorili na napad i ubili 13 ekstremista - rekao je portparol pakistanske vojske, u čijim redovima nije bilo žrtava.

Aršad je rekao i da su vojnici zarobili sedmoricu ekstremista.



  • Izvor
  • glas.cms-go.com
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA