Početna stranica > Novosti

Rusija će u koordinaciji sa zemljama OPEK+ smanjiti proizvodnju nafte

Rusija će u koordinaciji sa zemljama OPEK+ smanjiti proizvodnju nafte
02.04.2023. god.
Zemlje OPEK+ najavljuju smanjenje proizvodnje nafte do kraja 2023. godine

 

Zemlje OPEK+, uključujući Rusiju, dobrovoljno će smanjiti proizvodnju nafte do kraja godine.


"Kao odgovornu i preventivnu akciju, Rusija sprovodi dobrovoljno smanjenje od 500.000 barela dnevno do kraja 2023. sa prosečnog februarskog nivoa proizvodnje, utvrđenog u skladu sa nezavisnim izvorima", rekao je potpredsednik Vlade Aleksandar Novak.

Za isti obim smanjiće proizvodnju i Saudijska Arabija.

„Glasnogovornik Ministarstva energetike je rekao da će Kraljevina Saudijska Arabija sprovesti dobrovoljno smanjenje proizvodnje od 500.000 barela dnevno od maja do kraja 2023. godine u koordinaciji sa određenim drugim zemljama OPEK-a i zemalja koje nisu članice OPEK-a koje učestvuju u deklaraciji o saradnji (OPEK + dogovor . - Pribl. ur.), "- saopštila je zvanična državna agencija Kraljevine SA.

Ministarstvo energetike Saudijske Arabije je istaklo da je ovo mera predostrožnosti koja ima za cilj održavanje stabilnosti tržišta nafte, a smanjenje koje je preduzela kraljevina je dobrovoljno i dodatno uz one kvote koje je alijansa odobrila u oktobru 2022. godine.

„Kazahstan će sprovesti dobrovoljno smanjenje proizvodnje od 78.000 barela dnevno od maja do kraja 2023. godine, zajedno sa drugim zemljama članicama OPEK+“, saopštila je pres-služba republičkog Ministarstva energetike.

Agencija je smanjenje nazvala merom predostrožnosti koja dopunjuje smanjenje proizvodnje usvojeno na 33. ministarskom sastanku OPEK+ 5. oktobra 2022. godine.
Pored toga, Ujedinjeni Arapski Emirati (na 144 hiljade barela dnevno), Oman (na 40 hiljada barela), Kuvajt (na 128 hiljada barela), Irak (na 211 hiljada barela) i Alžir (na 48 hiljada barela) takođe su pristali da smanjiti proizvodnju nafte.

Ranije je Rusija najavila dobrovoljno smanjenje proizvodnje samo za mart, ali je potom produžila do kraja juna.

Zemlje OPEK+ su u maju 2020. smanjile proizvodnju nafte za 9,7 miliona barela dnevno zbog pada potražnje za crnim zlatom izazvanog pandemijom koronavirusa. Alijansa je od avgusta 2022. prešla u završnu fazu izlaska iz ovih rezova, ali je od novembra ponovo smanjila proizvodnju za dva miliona barela dnevno od maksimuma mogućeg za avgust.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - 
https://t.me/vostokvesti

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: RIA Novosti / Maksim Bogodvid/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA