Početna stranica > Novosti

Za jedan evro po kvadratu legalizacije,kao u Makedoniji

24.01.2011. god.
Podržavamo prvobitni Dulićev predlog da bude masovna besplatna legalizacija svima .

To je jedini način da Srbija ispuni obaveze iz Bečke deklaracije o legalizovanju i integraciji neformalnih naselja koju je potpisao Dulićev predhodnik 2004.
Srbija će postati kandidat za EU tek kada izvrš legalizaciju , tj kada uknjiži ili sruši sve kuće u Srbiji.
 
Vlada Makedonije je 6 januara 2011 prihvatila zakon po kome će za jedan evro po kvadratu biti legalizovane sve kuće do 10,3 metra visine.

Vlada Makedonije neće da legalizuje stambene zgrade građene za prodaju stanova.
Veliki problem je što je na ministra Dulića izvšen surov javni pritisak da odustane od besplatne legalizacije siromašnih neformalnih naselja, pa će se ovim zadnjim nacrtom legalizovati besplatno samo velike stambene zgrade na Vračaru i Voždovcu ( druga zona ) jer će svaka porodica koja je kupila stan do 100 kvadrata moći besplatno da legalizuje.Tako će trideset porodica moći da legalizuje besplatno zgradu na Voždovcu od trideset stanova koja vredi tri miliona evra.

Međutim , to neće moći vlasnici ni jedne kuće po siromašnim izbegličkim periferijama jer tamo nema kuće ispod 100 kvadrata bruto.
Kuća se obično vodi na dedu i babu a tu je obično živi više generacija, a popust se računa samo do 4 člana.

Što je još gore siromašnim ne planskim ( neformalnim) naseljima nisu dali kućne brojeve, pa se ljudi nisu mogli ni prijaviti pa nemaju popust ako su dve godine prijavljeni na toj adresi. A ako je neko prijavljen i plaćao porez,kako ga država sme zvati nelegalnim.

Pored toga vrši se velika diskriminacija romske manjine i dijaspore jer oni nisu najčešće prijavljeni jer nemaju kućni broj ili nisu prijavljeni jer žive u inostranstvu.

Odgovor onima koji kažu da je protivustavno davati besplatnu legalizaciju u odnosu na one koji su pošteno platili za dozvolu ili legalizaciju.
 
Nije protiv ustavna nejednakost je su legalni graditelji ustvari platili za dozvolu Direkciji za građevinsko zemljište " Naknadu za uredjenje građevinskog zemljišta" da im Direkcija tj Opština opremi zemljište asfaltnim putem i komunalijama.Ako su pošteno platili,neka se izbore da im Direkcija tj opština to besplatno uradi.
Oni koji će besplatno legalizovati moraće da plate punu cenu troškova opremanja zemljišta.

Time niko nije stavljen u neravnopravan anti ustavni položaj.Većina ljudi nezna da se za građevinsku dozvolu ne plaća taksa ili porez već "naknada za uređenje zemljišta" i da je većina nelegalnih graditelja sama dovela ili će dovesti samo puteve i komunalije.

Ovo tim pre što se Nacrtom izmena zakona ta “nakanda za uređenje zemljišta” ukida jer se ukida državna svojina nad placevima jer se danas dozvola može dobiti samo ako ste konvertovali korišćenje u vlasništvo nad placem.
 
Stoga je nespojivo vlasništvo za nakndom za uredjenje.

Sada će vlasnici placeva kao u EU sami birati ko će im biti “ developer “ tj ko će im opremati zemljište. Sa druge strane opštine više neće smeti ,kao do sada da izdaju dozvolu nekome ko je platio naknadu za uredjenje a da stvarno nije kompletno opremljen plac svim komunalijama.time se ukida veliki proctor za korupciju i rasipanje.
 
Jer sup o doasdašnjem sistemu izdavane dozvole za ne uredjene lokacije .takodje Direkcije za uredjenje nisu bile obavezne da za plaćenu naknadu urede onome ko je platio , već onima kojima su hteli rukovodioci i upravni odbori direkcija.
EU traži da se ukine Nakanda za uredjenje zemljišta i monopol Direkcija za gradjevinsko zemljište. 
 
U odbranu lekara Dulića kojega najviše diskvalifikuju grdjevinski lobiji zato što je lekar a ne arhitekta ili pravnik ,da kažemo da je prvi čovek Ujedinjenih Nacija za urbanizam i ljudska naselja tj direktor Agencije UN-a ,UNHABITAS-a upravo lekar iz Barselone Dr. Joan Clos koji je ujedno podsekretar prvog čoveka UN.
Takodje je i primadnik nacionalne manjine i lekar je Ministar za urbanizam i životnu sredinu Makedonije.
 
Logično je da su najuporniji da legalizuju i unaprede život sirotinje u tim neplanskim naseljima upravo lekari ministri i gradonačelnici jer su svesni koliko je važno za javno zdravlje regulisati ,legalizovati a zatim unaprediti ta naselja.
 
Istovremeno Dulić forsira izgradnju socijalnih stanova za najsiromašnije jer tada će država moći energičnije da sprečava neplansku gradnju kada bude imala da smesti one kojima bude rušila,kao što je to u EU.

Zoran Jovičić
Predsednik
Srpski svetski kongres




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA