Početna stranica > Novosti

Šandor Kepir nevin!

Šandor Kepir nevin!
18.07.2011. god.
Sud u Budimpešti proglasio je nevinim Šandora Kepira, bivšeg kapetana mađarske okupatorske žandarmerije koji je bio optužen da je učestvovao u zločinima protiv Srba, Jevreja i Roma u Drugom svjetskom ratu u Novom Sadu.

 Devedesetsedmogodišnjeg Šandora Kepira, bivšeg kapetana mađarske okupatorske žandarmerije, optužnica je teretila da je 1942. tokom Novosadske racije učestvovao u raciji kada je pod led bačeno najmanje 1 200 Srba, Jevreja i Roma.


Suđenje je počelo 5. maja ove godine, pred sudom u Mađarskoj, kada je Kepiro negirao sve optužbe.


Tužilaštvo je tražilo doživotnu zatvorsku kaznu.


Centar "Simon Vizental" saopštio je da je u fašističkoj raciji 1942. godine ubijeno i pod led Dunava bačeno najmanje 1 246 građana Novog Sada, najviše Jevreja, Srba i Roma.
Pojedini istraživači tvrde da je tada pobijeno oko 4 000 osoba.


Kepiro je tokom i neposredno nakon Drugog svjetskog rata u dva navrata bio osuđivan za to zlodjelo, ali je pobjegao prvo u Austriju, a potom u Argentinu, u Buenos Ajres, gdje je živio do 1996. godine, kada se vratio u Mađarsku.


Centar "Simon Vizental" otkrio je 2006. godine, u okviru operacije "Posljednja šansa", da Kepiro živi u Budimpešti i da prima mađarsku penziju.


Suđenje Kepiru je prvo suđenje osumnjičenom saradniku nacista u Mađarskoj nakon pada komunizma u toj državi.

 

Vekarić: Očekujem žalbu mađarskog tužilaštva

Zamjenik srbskog tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić je nakon presude kojom je sud u Budimpešti oslobodio nacističkog zločinca Šandora Kepira izjavio da očekuje žalbu mađarskog tužilaštva.

 

"Ovo je prvostepena presuda i ne možemo da je komentarišemo. Naravno da njom nismo zadovoljni i očekujemo da će mađarsko tužilaštvo uložiti žalbu na tu presudu", rekao je Vekarić.

On smatra da je bitno da se postigne pravda za žrtve.

Sud u Budimpešti donio je presudu kojom je utvrdio da je Kepiro nevin, jer, kako se navodi, nije učestvovao u krvoproliću, niti da je tada dobio naređenje da ga izvrši.

Izricanju presude u Budimpešti prisustvovao je srbski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević.

Veljić: Skandalozna presuda suda!

Aleksandar Veljić, član Upravnog odbora (UO) Memorijalnog društva "Racija 1942", izjavio je da je skandalozna presuda kojom je danas pred sudom u Budimpešti oslobođen krivice Šandor Kepiro (97), ratni zločinas direktno odgovoran za monstruozne zločine nad nedužnim ljudima u Novom Sadu u januaru 1942. godine.

"Kako je išao tok suđenja Kepiru bilo je jasno da budimpeštanski sud relativizuje zločin, kao i da su njegove nedužne žrtve potpuno skrajnute u zapećak, jer o njima tokom suđenja apsolutno nije bilo ni reči", rekao je Veljić u izjavi za Srnu, reagujući na oslobađanje Kepira.

On je dodao da se pouzdano zna da je za tri dana zloglasne "Novosadske racije" u januaru 1942. godine pod direktnom komandom Kepira na najzvjerskiji način pobijeno više od 4 000 Novosađana.

"Momerijalno društvo od tog broja ima identifikovanih po imenu i prezimenu 2 070 nedužnih žrtava. Prema podacima Muzeja holokausta u Budimpešti, u Novom Sadu stradalo je najmanje 2 600 Srba, od kojih je samo 670 identifikovano. Ubijeno 1 250 Jevreja, kao i Roma čiji broj nikad nije utvrđen", rekao je Veljić.

Prema njegovom mišljenju, oslobađajuća presuda je skandalozna i zbog činjenice da postoje zapisani dijelovi grada koje je pod svojom kontrolom držao Kepiro, tad žandarmerijski kapetan mađarske okupacione vojske.

"Pokrajinska komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača nedvosmisleno je utvrdila da je zona odgovornosti Kepira u Novom Sadu bila od današnjih ulica Cara Dušana, niz Futošku i Jevrejsku ulicu, pa sve do današnjeg Trga slobode. Dakle ne postoji nijedan argument koji bi ga oslobodio odgovornosti, jer je baš u tim delovima stradalo najviše Novosađana", naveo je na Veljić, koji je i predsjednik Društva za očuvanje sjećanja na holokaust.

Sud u Budimpešti proglasio je danas nevinim Šandora Kepira, bivšeg kapetana mađarske okupatorske žandarmerije koji je bio optužen da je učestvovao u zločinima protiv Srba, Jevreja i Roma u Drugom svjetskom ratu u Novom Sadu.

Prema optužnici budimpeštanskog tužilaštva, podnesenoj 14. februara ove godine, Kepiro je kao kapetan mađarske žandarmerije učestvovao u raciji u Novom Sadu i okolnim naseljima od 21. do 23. januara 1942, kada je pobijeno i pod led bačeno najmanje 1.200 Srba, Jevreja i Roma.

Krajem Drugog svjetskog rata Kepiro je dva puta osuđivan na zatvorske kazne od 10 odnosno 14 godina zbog tih zločina, ali je uspio da ih izbjegne bjekstvom najprije u Austriju, a u ljeto 1948. u Argentinu iz koje se u Mađarsku vratio 1996. godine

Osumnjičen je i da je učestvovao u deportaciji novosadskih Jevreja u koncentracioni logor Aušvic 1944. godine.

Suđenje u Budimpešti počelo je 5. maja ove godine, kada je Šandor Kepiro izjavio da je nevin, da nije učestvovao u krvoproliću, niti da je tada dobio naređenje da ga izvrši.

 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »