Potpisan ugovor o integrisanom informacionom sistemu
Novi informacioni sistem omogućiće jednostavnu, brzu i efikasnu komunikaciju sa poreskim obveznicima, što će pojeftiniti rad same Uprave, a unaprijediće se i razmjena podataka sa njenim korisnicima, među kojima su fondovi, opštine, Zavod za statistiku, MUP i Agencija za igre na sreću.
Predsjednik Vlade Srpske Aleksandar Džombić rekao je da primjena ovog softvera predstavlja nastavak reforme Poreske uprave kojom će se doći do jednostavnije tehnologije njenog rada.
On je dodao da je SAP-ov softver vodeći u svijetu, sa 25 odsto tržišnog učešća, što će pomoći da se napravi transparentnija tehnologija rada Poreske uprave, povećanje prihoda i smanjenje troškova rada.
"Želimo da poreski obveznik jasno zna koja je njegova obaveza, dobije edukaciju od Uprave i da ga ohrabrimo da dobrovoljno ispunjava svoje obaveze", poručio je Džombić.
Direktorka Poreske uprave Srpske Zora Vidović rekla je da bi u prvoj godini primjene trebalo da se proizvedu efekti od 64 miliona KM, dok će cijela implementacija trajati četiri godine, a finansiraće se iz sredstava računa prinudne naplate.
Ona je navela da je primjena SAP-ovog sistema u okruženju dorinijela povećanju naplate javnih prihoda od tri do 10 odsto na godišnjem nivou, te uštede u radu uprava od 20 do 35 odsto, kao i uštede kod samih korisnika u komunikaciji sa poreskim upravama.
Prema njenim riječima, javni poziv za nabavku opreme raspisan je u avgustu prošle godine.
Direktor SAP Srbija Predrag Vraneš rekao je da će integrisani sistem građanima omogućiti da jednostavnije i tačnije ispunjavaju svoje poreske obaveze, što će dovesti i do smanjenja redova na šalterima Poreske uprave.
On je dodao da je današnji ugovor strateški projekat za ovu kompaniju i da će kompanija uložiti maksimalni napor da ispuni očekivanja građana Srpske i Poreske uprave.
Predstavnik grupe ponuđača koje isporučuju licencu za ovaj proizvod, kompanija "Sirius" iz Banjaluke i "Program" iz Beograda, Dragiša Vasić rekao je da ovaj informacioni sistem neće biti rezervisan samo za Poresku upravu, već i za eksterne subjekte.
On je dodao da će, početkom primjene sistema, početi i primjena indikatora isplativosti investicije, na osnovu kojih će boniteti primjene SAP sistema biti poznati nakon prvih šest mjeseci i dostupni javnosti.
Prema njegovim riječima, održavanje sistema na godišnjem nivou koštaće 18 odsto vrijednosti LOT-a 1.
Kompanija SAP posluje u 50 zemalja svijeta za preko 190.000 korisnika, a uz pomoć njenih softverskih rješenja upravlja se poslovima u 70 vlada širom svijeta, više od 400 gradova, kao i planiraju resursi svih preduzeća za više od 25 industrija.
Na teritoriji zapadnog Balkana korisnici softvera SAP-a su, između ostalih, "Elektroprivreda BiH", "Željeznice BiH", "BH Telekom", "Delta Holding", Naftna industrija Srbije, "Bosnalijek", a današnji ugovor je prvi posao sa javnom institucijom u Srbskoj.
- Izvor
- vijesti.RS
- SRNA/ www.vijesti.RS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...
Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....
Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...
Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....
Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...
Ostale novosti iz rubrike »







